fbpx

Балканот го очекува снежно невреме

-

Метереолошките служби на Србија и на Црна Гора предупредуваат дека намалувањето на температурата е само вовед за снежното невреме што за време на викендот и во последните денови од годината ќе го зафати цел регион. Во Црна Гора снежни врнежи има во околината на Цетиње, а отежнат е и сообраќајот на патниот правец Подгорица – Цетиње.

Медиумите во Босна и Херцеговина јавуваат дека интензивни снежни врнежи има на планините, каде за викендот веќе се очекуваат скијачи бидејќи снежната покривка ќе достигне 20-30 сантиметри.

Силни снежни врнежи на територијата на Србија се очекуваат во недела попладне, кои ќе формираат снежна покривка од 10 до 30 сантиметри. Снежните врнежи ќе бидат проследени со силни ветрови и со појава на снежни наноси.

Метеоролозите предупредуваат дека од понеделник, 29 декември, до сабота, 3 јануари, нè очекуваат ниска температура и студени денови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Балканот очекува јасни чекори кон проширување на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички...