fbpx

„Метеоролошка бомба“ предизвика тревога во Велика Британија

-

Велика Британија се подготвува за првото зимско невреме, а вечерва метеоролошката служба издаде неколку предупредувања за „метеоролошки бомби“ јужно од Гренланд.

Силни ветрови би можеле да го зафатат Обединетото Кралство од вторник навечер и да траат до четврток наутро, соопшти британската метеоролошка служба, која издаде жолта тревога за централниот и за северниот дел на земјата и портокалова (втора по ниво на јачина) за Шкотска.

Метеоролошката служба предвидува бура со ветрови од околу 120 км/час, а можен е и снег.

Службата објави и сателитска снимка од „метеоролошката бомба“, односно подрачје со особено низок притисок, кој се создава јужно од Гренланд. Предупредувањето доаѓа во време кога во Велика Британија штотуку почнуваат зимските температури, на крајот на особено благата есен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...