fbpx
Таг: ВеликаБританија

таг: ВеликаБританија

Камерон ја поддржа Франција за воздушните напади против ИД

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во Париз ја поддржа одлуката на Франција за почне воздушни напади на позициите на Исламска држава во Сирија и додаде дека од британскиот парламент неделава ќе побара дозвола и Велика Британија да се приклучи на бомбардирањето на упориштата на терористичката група. Тој рече дека Велика Британија на Франција ќе ѝ ја даде на располагање воената база...

Лондон: Евакуирана метро-станицата Тутинг бродвеј

Полициските сили ја евакуирале лондонската метро-станица Тутинг бродвеј поради безбедносни причини, јавуваат светските медиуми. Твитер-корисник вели дека станицата е затворена и има огромен број полициски претставници. Tooting right now... Anyone know what's going on ? #tooting #police pic.twitter.com/RNRvjpdTnG — Georgee (@GeorgeF_9) November 18, 2015 Од Метрополитен соопштија дека полицијата е присутна на станицата Тутинг бродвеј по дојава дека маж им се заканувал на...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Лондон

Илјада активисти кои синоќа се собраа во центарот на Лондон за да учествуваат во антикапиталистичките демонстрации „Марш на милион маски“, се судрија со полицијата. Демонстрантите фрлале петарди и шишиња кон полицијата, а неколку од демонстрантите добиле повреди откако полицијата се обидела да го сопре маршот. Тројца мажи се уапсени бидејќи се однесувале сомнително и е утврдено дека имале ножеви и димни...

Лондон: Бомба најверојатно го урнала рускиот авион

Рускиот авион што викендов се урна во Египет можеби го урнала експлозивна направа, објавија од канцеларијата на британскиот премиер. „Истрагата сè уште е во тек и не можеме категорично да тврдиме зошто се урнал рускиот авион. Но, како што се откриваат сè поголем број информации, така сè повеќе се зголемува загриженоста дека авионот навистина бил урнат од експлозивна направа“, стои во...

Стотина летови откажани поради магла на „Хитроу“

„Бритиш ервејс“ откажа повеќе од сто лета поради густата магла што го зафати југоистокот на Англија. Бројни летови од лондонскиот аеродром „Хитроу“ се откажани, а патниците се повикуваат да ги проверуваат информациите на интернет-страницата на аеродромот за да не дојде до конфузија и до непотребно создавање метеж. Покрај „Бритиш ервејс“, и други компании биле принудени да ги откажат летовите од и кон „Хитроу“,...

Британски интелектуалци ќе го бојкотираат Израел

Повеќе од 300 британски интелектуалци повикаа на бојкот на Израел поради, како што велат, илегалната окупација на палестинска територија и кршењето на човековите права и слободи. Британскиот весник „Гардијан“ во денешното издание објави оглас „Наклонетост на британските интелектуалци кон правата на Палестинците“, кој го потпишаа 343 интелектуалци кои живеат и работат во Велика Британија. Меѓу потписниците се и неколку угледни професори од...

Британија ги прекина односите со Русија

Политичките односи меѓу Лондон и Москва се ставени „на чекање“ на иницијатива на Велика Британија поради настаните во Сирија и во Украина, соопшти рускиот амбасадор во Велика Британија, Александар Јаковенко. - Практично, сите контакти нагло се прекинати на иницијатива на Велика Британија, а политичкиот дијалог се одржува само на највисоко ниво - изјави Јаковенко, додавајќи дека односите на министерско ниво се во...

Кинескиот претседател во историска посета на Велика Британија

Кинескиот претседател Кси Ѓинпинг денеска стигна во Бакингемската палата во кралски стил – во златна кочија која ја влечеле бели коњи. Додека со кочијата минувал низ улиците на Лондон, заедно со кралицата Елизабета Втора, имало лица кои предупредувале на состојбата на луѓето во Кина. Сепак, имало повеќе кои биле собрани да му посакаат добредојде со извици „Кина„, Кина“, надгласувајќи ги противниците. https://www.youtube.com/watch?v=JcDYJZsIthk

Јункер и Камерон ќе разговараат за реформирањето на ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска вети дека ќе работи на постигнување нови праведни услови за Велика Британија, но и го предупреди нејзиниот премиер, Дејвид Камерон, да ги почитува интересите на Европа, затоа што за „танго се потребни двајца“. Јункер денеска ќе се сретне со Камерон на ручек во пресрет на самитот на ЕУ, а во говорот пред Европскиот...

Хакери украле повеќе од 20 милиони фунти од британски граѓани

Британската полиција ги предупреди сите корисници на интернет-банкарството да бидат особено внимателни затоа што откриле дека хакери украле повеќе од 20 милиони фунти од сметки на британски граѓани. Националната агенција за криминал (НКА) вели дека хакерите создале особено опасен вирус „дридекс“, кој може да преземе контрола над нечиј компјутер. Се претпоставува дека со вирусот се заразени повеќе илјади компјутери во Велика Британија. НКА...

Повеќето Британци се за останување во ЕУ

Многу поголем е бројот на Британци што го поддржуваат останувањето на Велика Британија во ЕУ, отколку на тие што сакаат кралството да излезе од Унијата, покажа најновата анкета. Според резултатите од анкетата, која ја спроведе агенцијата „Ком рес“ за весникот „Дејли мејл“, 55 отсто од анкетираните се изјасниле дека би гласале за останување во ЕУ доколку референдум се одржи сега. Од друга страна, 36...

Британија го отфрла договорот за мигрантите на ниво на ЕУ

Британската министерка за внатрешни работи, Тереза Меј, денеска ја отфрли можноста Британија да се приклучи кон заедничката европската имиграциона политика во соочувањето со големиот прилив на мигранти и на бегалци на европскиот континент. Министерката рече дека ни „за илјада години“ нема да прифати договор за заедничка европска имиграциона политика. Меј, на конференцијата на Конзервативната партија во Манчестер, рече дека Британија треба...

Меј: Масовната имиграција ѝ штети на Британија

Масовната миграција му нанесува штета на британското општество, ќе предупреди британската министерка за внатрешни работи, Тереза Меј, во говорот што ќе го одржи на годишната конференција на владејачката Конзервативна партија, а до кој стигнала агенцијата „Ројтерс“. Таа во говорот оценува и дека нивото на миграција во последните десет години не било во согласност со националниот интерес на Велика Британија. За 12 месеци, до март...

Камерон: Разговорите за реформи на ЕУ се „крваво тешка работа“

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, рекол дека преговорите на Велика Британија со Европската унија за реформите ќе бидат „крваво тешка работа“. Тој повторно ја отфрли идејата Велика Британија да остане во рамките на европската заедница и ја потврди намерата да организира референдум за напуштање на ЕУ. - Мирно и рационално се обидувам да ги убедам европските соработници да ги поддржат реформите на Европската...

Камерон: Британија ќе прифати 20.000 бегалци

Британија во текот на наредните пет години ќе прифати 20.000 сириски бегалци, соопшти британскиот премиер Дејвид Камерон. Премиерот рече дека Велика Британија има „морална одговорност“ да ги прераспореди  бегалците кои живеат во кампови на границата на Сирија и дека прави сè што може да се стави крај на конфликтот во земјата. - Предложивме во Велика Британија да се преселат 20.000 беглаци додека...

Британија се согласи да прими повеќе бегалци

Британскиот премиер, Дејвид Камерон, се очекува денеска да ги објави плановите на неговата влада за зголемување на на бројот на бегалци на кои ќе им биде дозволен влез и ќе бидат прифатени во Обединетото Кралство, јавува „Би-Би-Си“. Како што пренесува британскиот национален сервис, допoлнителниот број бегалци ќе бидат прифатени од камповите на Обединетите нации (ОН) на сириската граница, а не...

Германија, Италија и Франција бараат ревизија на политиката за азил на ЕУ

Министрите за надворешни работи на Германија, Италија и на Франција, вчера потпишаа документ со кој бараат ревизија на актуелните правила на Европската унија (ЕУ) за доделување азил и за „фер распределба“ на мигрантите во земјите-членки на унијата, соопшти шефот на италијанската дипломатија, Паоло Џентилони. Во документот, на кој освен на Џентилони, стојат и потписите на Лорен Фабиус и на Франк-Валтер...

Повеќечасовна блокада за патниците на „Евростар“

Шест возови на „Евростар“ синоќа мораа да запрат и да се вратат на појдовната станица поради луѓе, најверојатно бегалци, кои се наоѓале на шините во тунелот под Ла Манш, на француска страна, јавуваат француските медиуми. „Пет возови на „Евростар“ стојат на влезот на тунелот на француска страна затоа има луѓе на шините“, соопшти службата за односи со јавноста на „Евростар“,...

Британија: Затворска казна до шест месеци за илегалните работници

Луѓето кои работат илегално во Англија и Велс наскоро ќе се соочат со затворски казни до шест месеци, предвидува новиот нацрт-закон кој треба да биде донесен есенва, јавува „Би-Би-Си“. Новите законски решенија во Велика Британија исто така предвидуваат и мерки против рестораните и фирмите кои вработуваат илегални мигранти, а казните за оние кои ќе бидат откриени дека работат без дозвола...

Џихад Џон без маска најави продолжување на егезкуциите и враќање во Британија

Озлогласениот припадник на Исламска држава, познат како Џихад Џон прв пат е снимен без карактеристичната црна маска. Снимката наводно настанала пред неколку месеци во Сирија, а ја објави „Дејли маил“. Објавената снимка е скратена на само неколку секунди, додека оригиналната трае минута и 17 секунди. Освен продолжување на мисијата за ликвидирање на непријателите на ИД, Џихад Џон најави и...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...