fbpx

Снежна бура ја парализираше Москва, откажани 150 летови

-

Снежното невреме што денеска ја зафати Москва го парализира рускиот главен град и придонесе за откажување на повеќе од 150 летови.


Ниту еден од трите московски аеродроми не се затворени, но сите летови доцнат. На аеродромот „Домодедово“, јужно од Москва, се откажани повеќе од 100 лета.


Руската метеоролошка служба соопшти дека очекува за еден ден во Москва да падне повеќе од 10 сантиметри снег.
Службата за следење на сообраќајот Јандекс наведе дека рано претпладне на улиците на Москва е регистриран сообраќаен метеж, каков што годишно се создава повремено во текот на сообраќајниот шпиц.


Метежот во сообраќајот ја потврди и рускиот премиер Дмитриј Медведев, кој соопшти дека неколку министри доцнеле на последната седница на владата за годинава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...