fbpx

Чија е камерата на „А1он“?

-

Советниците од владејачката партија во битолскиот Совет на денешната седница побарале да се отстрани камерата на „А1 он“ од салата, а од порталот да дадат потврда дали камерата е нивна, тврдат советници. Советникот на ВМРО-ДПМНЕ, кој воедно е и портпарол на локалниот разгранок на партијата, Благој Шаклевски, откако почнала седницата и расправата за првата точка од дневениот ред, побарал да се расчисти дилемата „чија е камерата на „А1 он““, со образложение дека снимениот материјал не оди на веб-страницата на порталот туку на партискиот канал на СДСМ на „Јутјуб“.

По ова советниците ја прекинале седницата и имале долга координација. Советникот на ЛДП, Валентин Груевски, вели дека власта во Битола побарала да се отстранат медиумите од седицата, што е невиден преседан бидејќи седниците се јавни и тоа е загарантирано со статутот на Советот.

– Ова е невиден притисок од власта да се затвори седницата за јавност и воедно да се поделат медиумите на такви кои се за и против власта. Според статутот на Општината, седниците се отворени зa јавност, освен ако за затворање на седниците не гласаат две третини од советниците -вели Груевски.

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ , Шаклевски, пак, објаснува дека мора да се знае за кого снима камерата бидејќи снимки од седницата на Совет биле злоупотребени на „Јутјуб“, кога на мета беше преседателката на Советот, Силвана Ангелевска.

– Не побарав да се отстрани камерата, туку побарав координација за да се расчисти чија е камерата. Бидејќи снимениот материјал од неа оди на партиската страна на СДСМ и на лажниот канал на „Јутјуб“, наводен Совет на општината. Инаку за нас седниците се отворени за јавност – рече Шаклевски.

По неколкучасовна координација, седницата на Советот продолжи, а како што вели Шаклевски, од камерманот било побарано да се легитимира и дополнително да донесе потврда дали навистина снима за порталот „А1 он“.

А.Б.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Контраспин: Граѓаните никогаш не смеат да бидат спокојни во врска со пожарите

Опасноста од пожари и противпожарната безбедност се многу сериозни и сложени теми за да си дозволат политичарите и партиите да спинуваат околу тоа, а токму на спинови е изложена...