fbpx
Таг: Битола

таг: Битола

В среда стартува Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024

Со концертниот настап на македонскиот гитарист Мухамед Ибрахими во НУ Завод и музеј Битола на 17 јули, среда, со почеток во 20.30 ч. започнува 18-то издание на Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024. „Овој фестивал е единствен ваков во земјава, а поради неговата автентичност и континуитет препознатлив е како на регионално така и на европско ниво. Локум...

Бруно Делбонел е добитник на Златна Камера 300 за животен опус на 45. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

Добитник на „Златна камера 300 за животен опус“ на јубилејното 45-то издание на ИФФК „Браќа Манаки“ е истакнатиот француски и светски кинематографер Бруно Делбонел. Фестивалот годинава ќе се одржи од 21 до 27 септември во Битола. Бруно Делбонел е најновиот член во Клубот на великаните на „Браќа Манаки“. Изодувајќи го патот од лауреат на „Специјалната Златна Камера 300 за особен...

Директорка на битолски ученички дом доби кривична оти злоупотребувала државни пари

СВР Битола до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Е.С. (57) од Битола, поради основано сомнение за сторени четири кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“, „несовесно работење во службата“, „фалсификување исправа“ и „употреба на исправа со невистинита содржина“, сите од Кривичниот законик. Пријавената во својство на одговорно лице, директорка на државен ученички дом во Битола ја злоупотребила...

Притвор за маж кој со сопругата влегол во битолско училиште и нападнал ученик

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против две лица – маж и жена кои се осомничени дека во група извршиле грубо насилство врз дете родено 2009 година, со што сториле кривично дело – Насилство согласно член 386 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Двајцата сопружници, на 15 мај, влегле во основно училиште во Битола, при што...

Обвинителството започна истрага за разбојништво во спортска обложувалница во Битола

Наредба за спроведување истрага против лице за кое постои основано сомнение дека извршило кривично дело „разбојништво“, донесе Основното јавно обвинителство Битола. Осомниченото лице на 8 февруари, маскиран влегол во подружница на спортска обложувалница на улицата „Охридска“ во Битола и со нож ѝ се заканил да вработената, барајќи да му ги даде парите. Таа исплашена се повлекла, по што осомничениот влегол...

Полицијата заплени 7.000 парчиња пиротехника во Битола

Доцна синоќа, во периодот од 00:20 до 1:05 часот полициски службеници од СВР Битола влегле во домот на 60-годишниот З.Т., каде во помошна просторија пронашле 4.080 парчиња различни пиротехнички средства (огномети и петарди). Како што соопшти МВР, еден ден претходно, во 20:30 часот, бил извршен и преглед на патничкото возило на З.Т. (60) марка Волксваген „поло“ со битолски регистарски ознаки....

ЦУК: Забрана за товарни возила oд Дебар до Маврово, без струја се Врапчиште и Лазарополе

Патниот правец Прилеп - Македонски Брод (превој „Барбарас“) има забрана за возила потешки од 3 тони, a регионалниот пат Прилеп - Витолиште (Мариово), не е исчистен и е прооден само за теренски возила, информира Центарот за управување со кризи. Снегот кој паѓаше ноќеска на територија на државава, без електрична енергија ги остави селата Врапчиште, како и Лазарополе. ЕВН е на...

Изграден топловодот од РЕК Битола, допрва ќе се гради топловодната мрежа низ градот

После бројни години минати без централно парно греење, во Битола интензивно се работи на изградбата на топловоден систем, со кој РЕК Битола ќе се искористи за загревање на домовите на жителите од овој град. Премиерот Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на завршувањето на градежните работи на топловодот кој се градеше од РЕК Битола до самиот град, а тој го означи и...

Пондер и независната културна сцена во Битола: Ако не го направиш ти сам, никој нема

Има некоја посебна енергија на културната сцена во Битола последниве неколку месеци. Се чини дека секоја недела има некој концерт од интересен домашен или странски бенд, во комбинација со некоја изложба или пак промоција на самоиздадено дело. Одговорните за голем дел од овие настани се „Пондер“. Станува збор за здружение на битолски ентузијасти-активисти. Нивната цел е да се воздигне независната...

Од 25 октомври се укинуваат возови меѓу Скопје и Битола, ќе сообраќаат само еднаш дневно

Нови укинувања на патнички возови најавува Железници на РСМ-Транспорт. Од 25 октомври се укинуваат по два воза дневно на релацијата Скопје-Битола-Скопје, а во сообраќај по овој датум ќе остане само по еден пар возови дневно. Патниците од среда нема да можат да ги користат возовите кои од Скопје за Битола поаѓаат во 6:53 и 20:05 часот, како и од...

Во Битола утре бесплатни стрипови во продавницата на „Светот на Биби“

Утре во Битола во продавницата на „Светот на Биби“ ќе се делат бесплатни стрипови. Акцијата ќе се одржи од 11 до 13 часот. „Сите наши другарчиња што ги обожаваат Биби и Боби, но истовремено ги сакаат и суперхероите како Нинџа желки, Спајдермен, Покемон и многу други, имаат можност да ги разгледаат стриповите и да одберат еден што ќе го добијат бесплатно!“...

Со вистински инвестиции во обновливи извори на енергија, Битола и Кичево имаат можности за праведна транзиција

Можностите за поставување на фотоволтаични системи во Кичевскиот и во Битолскиот регион се големи, особено кај домаќинствата, покажуваат анализите подготвени од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко свест“, во соработка со повеќе домашни експерти. Според грубите пресметки, процесот на декарбонизација на двата региони зависни од производство на нечиста енергија од фосилни горива би чинел околу три милијарди...

Пожар меѓу Богомила и Прилеп ги „закочи“ возовите, патниците оставени сами на себе

Поради шумски пожар помеѓу селото Богомила и Прилеп, возовите од Скопје за Битола и од Битола за Скопје стојат во место, а бидејќи „Македонски Железници - Транспорт“ нема обезбедено алтернативен автобуски превоз, патниците се принудени да чекаат или сами да се снаоѓаат за да стигнат на своето одредиште, На битолската Железничка станица десетина патници што требаше да тргнат за Скопје...

Под мотото „Прекрасното непознато“почнува 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е закажано во 20 часот во Центарот за култура - Битола, со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција. Директор на фотографија e Наум Доксевски, добитник...

„Наследниците на Манаки“: Младите ја продолжуваат приказната на браќата Манаки за Битола

Филмот има многу дефиниции. Тој е раскажување приказни, откривање внатрешни светови. Филмот ќе се развива сè додека се развива технологијата. Ова денеска, на младите битолчани им го кажа режисерката Марија Џиџева, која ја води филмската работилница што се одржа во Културниот центар „Магаза“. Работилницата се одржа во рамки на настанот „Наследниците на Манаки“, кој пак, е дел од Офф програмата...

Годинашното издание на „Браќа Манаки“ со 79 филмови и 400 гости

На годинашното, 44-то издание на Меѓународниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, публиката ќе може да проследи 79 странски и домашни филмови од различни категории, а се очекуваат 400 гости, информираше директорот на фестивалот, Симеон Мони Дамевски, на денешната прес конференција во Битола. Фестивалот ќе се одржи во Битола, а официјално се отвора задутре и ќе трае до 29 септември. „Имаме...

Нема лифт, а лица со инвалидитет работат на петти спрат во битолското одделение на Министерството за правда [галерија]

Вработени со инвалидитет немаат пристап до работното место, искршени врати и прозорци, недостиг од канцелариски мебел се само дел од работите кои биле нотирани при денешната посета на министерот за правда Кренар Лога во подрачното одделение на Министерството за правда во Битола. При посетата, како што може да се види и од фотографиите што ги објави Министерството за правда, било...

Битолчанец заврши во притвор: Пукал во куче па погодил такси возило

Битолчанец во населбата Горно Оризари, стрелајќи во куче со пушка  погодил и оштетил такси возило, кое било паркирано додека такситот чекал патници. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), вчера таксистот слушнал истрел, а потоа видел дека куршумот завршил во неговиот автомобил, а тој за среќа минал без повреди. Случајот го пријавил во полиција. „По извршените оперативни проверки, криминалистичката полиција...

Tри тешки сообраќајни несреќи за едно деноноќие, повредени се и малолетници

Во изминатото деноноќие во Битола, Струга и Гостивар се случија три тешки сообраќајни несреќи во кои возачи и сопатници се здобиле со тешки телесни повреди. Министерството за внатрешни работи соопшти дека три лица од кои двајца малолетници се повредени во сообраќајна несреќа  која вчера во 10.05 часот се случила на крстосница од ул.„Довлеџик“ и крак од ул.„Довлеџик“ во Битола. Во несреќата...

Се утврдуваат причините за пожарот во битолскиот затвор

Во периодот околу 19 часот и 20 минути во КПУ Затвор Битола вчера избил пожар во притворското одделение, а надлежните истражни органи дополнително ќе ги  утврдуваат можните причинители за пожарот, информираше Управата за извршување на санкциите. „Службените лица од  КПУ Затвор Битола најпрво со ПП апарати пробале самите да го изгасат пожарот, но бидејќи не успеале веднаш почнале со евакуација на 18 притворени...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...