fbpx
Таг: невреме

таг: невреме

Невремето во Тетовско може да донесе заразни болести

Институтот за јавно здравје по направениот увид во тетовскиот регион, констатирал дека невремето што го зафати Тетовско може да предизвика појава на заразни болести, пред сè, цревни заболувања. Според Институтот, постојат голем број фактори што можат да предизвикаат ширење зараза кај населението. - Како прво, во тетовскиот регион има села кои се погодени од поплавите. Жителите од тие села се снабудваат со вода...

Невреме го погоди Куманово

Куманово попладенево беше зафатено од невреме, проследено со пороен дожд и со грмежи. Невремето направило хаос во градот, а ветер со огромна брзина ја намали прегледноста на патиштата за околу 50 метри и сруши неколку дрвја во централното градско подрачје.  

Пронајдени се три тела на жители на Шипковица, сè уште се трага по девојчето

Трите тела на жителите од Шипковица што загинаа во невремето вчера се пронајдени, а сè уште се трага по девојчето. Мометнално се расчистува патот од надојдената вода и се откопуваат куќите кои целосно беа затрупани со земја. На терен во настраданите подрачја се припадници на војската и на Дирекцијата за заштита и спасување, а од Општина Тетово информираат дека ангажирале и приватни компании...

Уште две мртви тела пронајдени во Голема Речица

Се зголемува бројот на жртвите од поплавите во тетовскиот регион. Според мештаните од селото Голема Речица, во нивното населено место пронајдени се две мртви тела, жители од шарпланинското село Лисец. Се претпоставува дека има уште жртви, а според жителите од Мала Речица, сè уште се трага по исчезнати лица. Во Голема и во Мала Речица во прекин е снабдувањето со вода. Жителите чекаат цистерни...

Владата денеска ќе одржи седница за невремето во Тетовско

По поплавите во Тетово, Владата денеска ќе одржи седница на која ќе бидат разгледани состојбите по обилни врнежи во полошкиот и во пелагонискиот регион. Големото невреме што го зафати тетовскиот регион вчера однесе неколку жртви. Според информациите, загинаа петмина, а десетина луѓе се повредени. Полицијата потврди дека едно дете во Голема Речица е удавено од излеаните планински реки додека си...

Невремето во Тетовско однесе неколку жртви

Големото невреме што го зафати тетовскиот регион однесе неколку жртви. Полицијата потврди дека едно дете во Голема Речица е удавено од излеаните планински реки додека си играло во својот двор. Од ерозија на земја во селото Шипковица, според првични и неофицијални информации на полицијата, починале четири лица. Временската непогода што го зафати Тетовско, уништи и однесе повеќе мостови, а блокирани се неколку патни...

Попладнево невреме и пороен дожд

Попладнево во Македонија има развој на нестабилна облачност, којa најпрвин почна во планинските подрачја во западниот дел од државата, околу Јакупица и на крајниот североисточен дел, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму информираат дека во моментов поинтензивна нестабилност има во прилепскиот дел, на потегот од Охрид кон Крушево и во североисточните делови. Според радарската слика од Тополчани, југоисточно од Прилеп...

Невреме ја зафати Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, попладнево биле зафатени северните и источните делови од Македонија, каде што на повеќе места имало пороен дожд, грмежи и засилен ветар. Поинтензивни биле процесите на повисоките места и на планините, особено во беровскиот регион, каде до 17 часот повремено имало интензивни поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен...

Невремето предизвика проблеми со електричната енергија

Дожд, засилен ветер, грмотевици, силно невреме денеска го зафати Скопје. Невремето што трае повеќе од половина час предизвика чести прекини на електричната енергија, како и поплави. Сообраќајот во градот се одвива отежнато. На прекини на електричната енергија се жалат жителите на Карпош, Аеродром и на Сопиште.

Вонредна прогноза на УХМР: Вечерва невреме во Источна Македонија

Струмичката Котлина, Берово, Делчево и Велешко вечерва се очекува да бидат зафатени од невреме, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму информираат дека, според податоците со кои располага одделението за анализа и прогноза на време и радарските слики од центарот Ѓуриште, невремето ќе биде со умерен интензитет и ќе биде проследено со интензивен пороен дожд, електрични празнења и со засилен...

Времето со услови за невреме

Времето во Македонија ќе биде променливо и нестабилно облачно, со пороен дожд, грмежи и со засилен североисточен ветер. На места можно е процесите да бидат поинтензивни, локално во форма на невреме. Температурата ќе се движи од 18 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо и нестабилно облачно, со пороен дожд, грмежи и со засилен североисточен ветер. Температурата ќе достигне...

Куманово зафатено од невреме со пороен дожд

Околу 15 часот, невреме проследено со врнежи од град и со поројни дождови го зафати  Куманово, пишува порталот „Кумановски муабети“ (kumanovskimuabeti.mk). Градот кој непрестано паѓаше повеќе од пет минути, ги побеле улиците во градот. Од силината на дождот, по улиците течеше надојдена вода.  

Град со големина на лешник направи пустош во Прилепско

Силно невреме, проследно со врнежи од град со големина на лешник, ги зафати атарите на селата Тополчани, Подмол, Тројкрсти, Канатларци и Чепигово, каде земјоделските насади се целосно уништени. Селаните се жалат дека насадите со жито, пченка и со тутун се целосно уништени, како и сите пластеници со земјоделски култури, а производството не е осигурано. Тие бараат од надлежните да излезат на...

Невреме во Германија, едно лице загина

Најмалку едно лице загинало, а 30 се повредени во силното невреме што ја погоди Северна Германија. Невремето причини и материјална штета. Од силината на ветрот, автомобилите летале низ воздух и до 70 метри, а биле оштетни повеќе згради. Невремето предизвикало прекин на железничкиот и на автобускиот сообраќај, што придонело за хаос во сообраќајот. Германските медиуми јавуваат дека силината на ветерот била 119...

Хрватска парализирана од урагански ветрови

Неколку реони во хрватската област Далмација денеска се парализирани од урагански ветер. Поради бурата, затворени се и делови од автопати и мостови, а биле откажани и редовните ферибротски врски по јадранското крајбрежје. Во областите Лика и Горски Котар, во северниот дел на земјата, врне снег. Поради лошото време има опасност од појава на свлечишта. Наредната недела Хрватите ги очекуваат топли пролетни денови.

Студ го парализира источниот дел на САД

Големиот снег и студот го парализираа источниот и централниот дел на САД, каде повеќето згради на централните власти денеска се затворени во Вашингтон, во очекување на нов поларен бран. Вашингтон денеска осамна со снег поради што е забавен сообраќајот, додека многу министерства се затворени. Снежната бура Октавија, која го зафати источниот американски брег, донесе ниска температура која погоди околу 50 милиони...

На северот на Јапонија наврна два метри снег

Делови од Северна Јапонија денеска се целосно затрупани во снег кој достигна висина од речиси два метра, а најмногу е погоден градот Раусу на најсеверниот јапонски остров Хокаидо. Околу 50 војници се испратени да им помогнат на жителите на градот во расчистување на приодите околу куќите во Раусу. Градскиот претставник соопшти дека граѓаните се предупредени поради снежното невреме да останат во своите домови,...

Oблачно со врнежи од дожд и од снег

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Обилни врнежи ќе има претпладне во јужните делови од земјава. И денеска ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, кој на моменти локално ќе достигнува брзина и до 80 километри на час. Од градовите, утрово побелеа само Скопје и Тетово. Времето...

Ветер и дожд корнеа дрвја во Битола

Невремето со ветер и со дожд предизвика помали штети и во Битола. Ветрот откорна зимзелено дрво во паркот пред Центарот за култура во Битола, а сруши и неколку метални паноа. Дрвото кое едвај се држи на само десетина сантиметри од земјата, само што не се срушило. Тоа предизвикува особено внимание кај шетачите, кои го фотографираат од сите страни на паркот....

Снегот ја парализираше Европа

Обилните врнежи од снег предизвикаa голем метеж во Европа, а најмногу се погодени француските Алпи, каде 15.000 лица се завеани. Снежната бура остави околу 100.000 лица без струја, додека на замрзнатите автопатишта во Германија се излизгаа камиони. Во регионот се одложени авионските летови. Во Германија, поради застој на патот во близина на Штутгарт, се формираше колона долга 20 километри, на најголемиот аеродром во земјата, Франкфурт,...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...