fbpx

Невреме во Србија, делови од Белград без струја

Српскиот Републички хидрометеоролошки завод утрово предупреди дека денеска во земјата е активиран црвено-портокалов метео аларм

-

Невреме проследено со силен дожд, ветер и град денеска ја зафати Србија. Невремето ги погоди западните делови од земјата, но набрзо стигна и до Белград, објави српскиот сервис на Н1.

Први мети на невремето биле Горњи Милановац, селата Коштуниќи, Леушиќи, Теочин, општините Уб и Лајковац.

Силниот дожд и ветер во главниот град на Србија пристигнале по 14 часот, при што биле однесени покриви од куќи и згради, а биле откорнати и дрвја.

Српскиот Републички хидрометеоролошки завод утрово предупреди дека денеска во земјата е активиран црвено-портокалов метео аларм.

Во Белград паѓал град со големина на ореви, јавува Нова.рс.

Во повеќе делови од градот снемало струја, а градоначалникот Александар Шапиќ апелираше граѓаните да не излегуваат надвор.

Српските граѓани на социјалните мрежи објавуваат фотографии и видеа од паднати гранки и дрвја, поплавени улици и тунели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...