fbpx
Таг: Белград

таг: Белград

Инцидент на аеродромот во Белград – оштетен авион летал над градот еден час

Авион на компанијата „Маратон ерлајнс“ која врши сообраќај за „Ер Србија“, при полетувањето од аеродромот „Никола Тесла“ во Белград удрил во инструментацијата која служи за слетување на авиони од спротивната насока на пистата, вели за Н1 Петар Војиновиќ од српскиот воздухопловен портал „Tango Six“, коментирајќи го инцидентот што се случи вчера во српскиот главен град. Авионот потоа летал над Белград...

Протест во Белград против ослободителната пресуда за убиството на Славко Ќурувија

„Ја убивте правдата, но вистината живее“, „Нема среќа без слобода, ниту слобода без правда“, се само дел од транспарентите со кои граѓани и новинари денеска пред Апелациoниот суд во Белград протестираа поради ослободителната пресуда на обвинетите за убиството на новинарот Славко Ќурувија. Како што пренесе Данас.рс, Ивана Стевановиќ од фондацијата „Славко Ќурувија“ изјави дека останале без зборови бидејќи десет месеци...

Судењето на родителите на Коста К. продолжува, двете страни бараат да биде отворено за јавноста

Денес се одржа второто рочиште во Вишиот суд во Белград против родителите на ученикот Коста К. кој во мај минатата година уби девет ученици и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград. Родителите на убиените деца, на кои не им беше дадено да присуствуваат на затвореното рочиште, чекаа пред судницата со фотографии од своите деца. Рочиштето траеше само час...

Дезинформациски круг на релација Софија-Белград-Скопје со типичен руски шмек

Познат е патот по кој течат руските дезинфо наративи – oд Русија преку Србија, па низ целиот Западен Балкан. Овојпат за промена, изворот е од соседна Бугарија. Лавината тргнува од емисијата „Не се плашете со Васил Василев“, потоа се проширува преку српските таблоиди, па пристигнува и на македонските профили на Фејсбук, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

(ВИДЕО) Пожар во кинески трговски центар во Белград, го гаснат хеликоптери и 70 пожарникари

Голем пожар утрово избувна во кинескиот трговски центар во Блокот 70 во Белград. Густ чад што излегува од трговскиот центар може да се забележи од повеќе делови на српскиот главен град, а на терен се повеќе од 70 пожарникари. По наредба на српското Министерство за внатрешни работи, пожарот се гаси и со хеликоптери, јавува Н1. Шефот на Одделот за вонредни...

Зетот на Виктор Орбан купи 11 деловни згради во Нов Белград

Диофа фанд менаџмент купилa 11 деловни објекти од премиум класа во Белград, при што овој фонд е дел од групацијата кога ја предводи зетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, пишува Форбс Србија. Станува збор за згради кои се лоцирани во Нов Белград. Според соопштението до медиумите од консултантската компанија за недвижности ЦБРЕ СЕЕ, со продажбата биле опфатени 11 објекти од...

Во Белград в петок целодневни блокади на улиците поради изборните измами

Движењето „Борба“ за во петок најави 24-часовни блокади на сообраќајот во Белград. Активистите најавија дека целодневниот револт поради изборните измами на српската власт ќе започне во 12 часот, од каде во сабота ќе заминат на големиот протест што го организира иницијативата „ПроГлас“, пренесува весникот Данас.  Студентите и активистите и денеска протестираа во Белград, иако од српскиот министер за државна управа...

Нападнат новинар на „Н1“ додека известувал од протестите во Белград

Новинарот на „Н1“ Младен Саватовиќ синоќа бил нападнат додека известувал од протестите во центарот на Белград. „Ја чекавме последната врска во живо, кога студентите тргнаа кон 29 ноември. Стоевме кај зградата на Републичката изборна комисија, а во моментот кога чекав повторно да ме повикаат на линк, маж на околу 35-40 години ми пријде и почна да ми дофрла нешто неразбирливо,...

ЦРТА: Изборните резултати во Белград во голема мера потекнуваат од нелегален изборен инженеринг

Врз основа на собраните информации и досега спроведените анализи, Набљудувачката мисија на Центарот за истражување, транспарентност и одговорност (ЦРТА) искажува основано сомнение дека на изборите на 17 декември дојде до организирана миграција на гласачите што имаше пресудно влијание на резултатите на изборите за Градско собрание на Белград – ова е главниот заклучок од извештајот што ЦРТА го презентираше на...

Штрајк со глад на опозициските лидери, во Белград протест против изборните измами

Српските опозициски лидери Мариника Тепиќ и Мирослав Алексиќ започнаа штрајк со глад поради изборните измами на власта во Белград. Тие побараа поништување на локалните избори во српскиот главен град, додека илјадници жители на Белград протестираа вечерва пред Републичката изборна комисија, јавува телевизијата Н1. Протестот почна пред Собранието на општина Белград во центарот на градот, а демонстрантите продолжија со собирот пред...

Рекорден број набљудувачи на изборите во Србија в недела

На вкупно 8.273 избирачки места за парламентарните и локалните избори во Србија в недела, ќе има рекорден број набљудувачи, односно контролори - 5.587 домашни и странски набљудувачи, соопшти претседателот на Републичката изборна комисија, Владимир Димитријевиќ, пренесува српската телевизија „Нова“. Друга интересна новост за изборите е што граѓаните ќе може во живо на веб-страницата на РИК во реално време да го...

Србија наредната недела оди на избори, трката неизвесна особено во Белград

На 17 декември во Србија ќе се одржат предвремени парламентарни и локални избори, кои претставуваат своевиден референдум за поддршката на српскиот претседател Александар Вучиќ. Додека српската опозиција се жали дека условите за учество на изборите не се фер и демократски, особено на правото на еднаков пристап на власта и опозицијата во медиумите, за власта на Вучиќ овие избори ќе...

Дојави за поставени бомби во објекти на српски јавни сервиси

Радио телевизија на Србија (РТС) добила дојава за поставена бомба во објекти на Кошутњак, а дојави за бомби имало и во Радио телевизија Војводина во Нови Сад, информира Н1. Двете згради на Радио телевизија Војводина утрово биле евакуирани поради закана за бомба. Веднаш биле известени припадници на полицијата кои вршеле проверки. Ова е втор пат неделава РТВ да добие заканувачки мејл...

Обвиненија за родителите на малолетникот што уби 10 луѓе во основно училиште во Белград

Против Владимир Кецмановиќ и Миљана Кецмановиќ, таткото и мајката на 13 годишникот којшто на 3 мај годинава изврши масакр во основното училиште „Владислав Рибникар“ во центарот на главниот град на Србија, убивајќи вкупно 10 лица, денеска беше покренато обвинение од Вишото јавно обвинителство - Белград. Обвинителството за таткото, кој се наоѓа во притвор од 3 мај, бара затворска казна од...

Активистка во Белград казнета поради фрлање јајца на муралот на Ратко Младиќ

Антивоената активистка Аида Ќоровиќ во вторникот доби парична казна од 100.000 динари (речиси 52.600 македонски денари) од Прекршочниот суд Белград, поради фрлање јајца врз муралот со Ратко Младиќ, односно, според пресудата „за нарушување на јавниот ред и навредување полициски службеници“. Таа за „Гласот на Америка“ на српски јазик оценува дека е „донесена целосно паушална пресуда, за да не се...

Милан Радоичиќ пуштен од притвор, обвинителството најави жалба

Судија на претходна постапка од Вишиот суд во Белград денеска, по сослушувањето на Милан Радоичиќ, го отфрлил предлогот на Вишото јавно обвинителство да му одреди притвор поради опасност од бегство, јави РТС. Вишото јавно обвинителство вчера побара притвор за Радоичиќ (45), и најави жалба на одлуката на Вишиот суд. Судот на Радоичиќ му изрекол мерка забрана за напуштање на местото на...

Невреме во Србија, делови од Белград без струја

Невреме проследено со силен дожд, ветер и град денеска ја зафати Србија. Невремето ги погоди западните делови од земјата, но набрзо стигна и до Белград, објави српскиот сервис на Н1. Први мети на невремето биле Горњи Милановац, селата Коштуниќи, Леушиќи, Теочин, општините Уб и Лајковац. Силниот дожд и ветер во главниот град на Србија пристигнале по 14 часот, при што биле...

Во Белград сослушано момчето кое уби десет луѓе во училиштето „Владислав Рибникар“

Вишото јавно обвинителство денеска го сослуша малолетниот Коста К. кој на 3 мај годинава со пиштол пукаше во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград и уби го чуварот во училиштето и девет соученици, а тешко рани пет ученици и една наставничка, пренесува Н1. „Тој во моментот на горенаведените дејствија немал уште 14 години и како таков не е кривично одговорен,...

Пронајдено телото на 18-годишната девојка по која се трагаше 20 дена во Белград

Во стан на улицата Цар Лазар во центарот на Белград вчера беше пронајдено телото на 18-годишната Ноа Миливојев, која претходно беше исчезната речиси три седмици. Како што пренесуваат дел од медиумите, полицијата го уапсила убиецот, кој веднаш по апсењето го признал дело. Сомнежите се дека Ноа била во партнерска врска со убиецот. Инаку, осумнаесетгодишната Ноа исчезнала на 17 јуни. Последен пат...

Четириесет дена од масакрот во „Владислав Рибникар“: cвеќи и цвеќиња за жртвите

Во Основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, Белград, денеска се одбележуваат 40 дена од убиството на девет ученици и еден чувар. Училиштето, како што пренесуваат српските медиуми, е отворено од 10 до 18 часот за граѓаните кои сакаат да положат цвеќе или да запалат свеќа во спомен на жртвите. Граѓаните во масовен број денеска оставаат плишани играчки и палат свеќи...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...