fbpx

Делчево прогласи природна непогода од град и од поплави

Поројниот дожд што вчера го погоди градот поплавил голем дел од подрумските простории на куќи и други објекти и предизвикал тешкотии во сообраќајот

-

Природна непогода од поплави и град прогласи Советот на Општина Делчево на денешната вонредна седница, по невремето проследено со силни врнежи од дожд и град што вчера попладне го зафати овој источномакедонски град.

Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските простории на куќи и други објекти во градот и предизвика тешкотии во сообраќајот, уништувајќи и делови од улици.

На денешната седница беше донесена и одлука за формирање Комисија за проценка на штетите, како и заклучок за објавување на јавен повик преку кој ќе се информираат граѓаните за постапките за пријавување на штети.

При процена и утврдување на висината на штетата, Комисијата ќе ја применува Методологија за процена на штети од природни непогоди и други несреќи, информираа од Општина Делчево.

Од таму појаснија дека комисијата во својата работа ќе соработува со надлежните државни органи, научно-стручни институции и по потреба ќе ангажираат стручни лица- експерти од соодветната област по претходно добиена согласност од Градоначалникот на општината.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...