fbpx
Таг: невреме

таг: невреме

Во поплавите во Калифорнија загинаа 15 лица, а најмалку 25 се повредени

Во Калифорнија продолжува потрагата по настраданите во големиот одрон кој уништи десетина домови во областа Санта Барбара, каде што засега има 15 загинати и најмалку 25 повредени. Најмалку 50 лица мораа да бидат евакуирани со хеликоптер, поради невремето а бројот на жртви може да биде поголем при проширување на истрагата. https://twitter.com/TheEllenShow/status/950807626509574144 Спасувачките екипи пребаруваат дали има преживеани во некои од оштетените градби. Најголем...

Се зголемува бројот на загинати во невремето на Мадагаскар

Бројот на загинати во налетот на циклонот „Ава“ во источниот дел на островот Мадагаскар се зголеми на 25 лица, а повеќе десетици се водат како исчезнати, соопштиле властите на островот, јавуваат светските агенции. Поради невремето евакуирани се повеќе од 17.000 лица. Од владата на Мадагаскар соопштиле дека опасноста поминала и дека се укинати сите предупредувања за појава на невреме. Силното...

Големо невреме во БиХ, урнати дрвја и бандери, летале покриви и фасади

Во налетот на силните ветришта што ноќеска ја погодија БиХ, претежно нејзиниот источен дел, нанесени се бројни штети, со многу урнати дрвја и бандери и одлетани покриви и парчиња од фасади. Според Хидрометеоролошкиот завод на Република Српска, во текот на ноќта ветерот во Бања Лука дувал со брзина од 115 километри на час, а претпладнево ослабнал до брзини од 60...

Поради снежното невреме, откажани се голем број на летови од аеродромите низ Европа

Снежното невреме предизвика големи проблеми во авиосообраќајот во Велика Британија, Германија и во Франција, поради што голем број на летови се откажани или одложени, јавуваат светските медиуми. Најмалку 50.00 патници останале заглавени на аеродромот „Хитроу“, бидејќи стотина летови доцнат или се откажани. Проблеми со невремето има и во Германија, а на аеродромот во Франкфурт откажани се повеќе од 300 летови. Портокалово метеоролошко...

Сè поголем бројот на загинати во поплавите во Атина

Најмалку 14 лица загинаа во големите поплави кои се случија во близина на Атина, пренесуваат грчките медиуми. Спасувачките екипи во текот на денот пронашле 12 тела – осум мажи и четири жени во атинско предградие Мандра, додека двајца мажи биле пронајдени мртви во морето. Според грчките власти, во поплавите повредени се најмалку 13 лица, кои се пренесени во болница, а дека...

Најмалку четири лица загинаа во невремето што ја погоди Централна Европа

Најмалку четири лица загинаа во невремето што денеска ги погоди централните делови на Европа. Невремето предизвика прекин на електричната енергија и на сообраќајот, соопштија припадниците на спасувачките служби. Силниот ветер предизвикал застој на железничкиот и на патниот сообраќај на неколку патни правци во Чешка. Неколку реки на северот на земјата достигнале алармантно ниво на водата, а стотина илјади домаќинства останале без...

Невреме на цел Балкан, поплави и штети во Грција и во Хрватска

Поради невремето со силен дожд, ветер и со снег што го зафати целиот Балкан, во Грција и во Хрватска се забележани поплави на повеќе места и штети од турнати дрвја и бандери, јавуваат балканските медиуми. Во градот Патра на грчкиот полуостров Пелопонез, е поплавена болница, на островот Кефалонија имало и торнадо, додека во Парга, популарното летувалиште за Македонците на брегот...

Во најсмртоносното невреме во Виетнам загинаа 54 лица

Бројот на загинатите во поплавите и во свлечиштата во северниот и во централниот дел на Виетнам се зголеми на 54 лица, соопштија денеска властите. Ова, како што се наведува, е една од најсмртоносните временски непогоди што го погодиле Виетнам години наназад. Спасувачите очајнички трагаат по 39 лица, кои се водат за исчезнати откако поројните дождови неделава погодија неколку провинција, а метеоролозите предупредуваат дека...

Невреме го парализираше железничкиот сообраќај во Германија

Железничката и метро-линија на северот на Германија сè уште се во прекин по силното невреме во кое загинаа седум лица. Повеќето линии се откажани, меѓу кои и железничката линија Берлин - Хамбург. Градските служби ги отстрануваат дрвата и гранките од патиштата и од пругите. Повеќе од 35.000 лица ноќеска останаа без електрична енергија во сојузната држава Мекленбург – Западна Померанија, а уште...

Осум луѓе загинаа во невреме во Романија

Осум луѓе ги загубија животите, а 67 се повредени во големото невреме што вчера ја погоди Западна Романија, со ветришта од 100 километри на час. Еден човек загинал во Темишвар кога на него паднал билборд, додека жена била усмртена од дрво што паднало во зоолошката градина, соопшти портпаролката на Генералниот инспекторат за вонредни ситуации во округот Тимиш. Во градот Бузјаш загинале...

Ирма удри и на Флорида, бројот на загинати достигна 25 лица

Ураганот Ирма се засили до бура од четврта категорија во својот пат кон Флорида, а бројот на загинати се зголеми на 25 лица. Во американската сојузна држава сега стотици илјади луѓе се без струја, што е исто како ситуацијата на Карибите во Централна Америка, откако ураганот удри таму пред 4-5 денови. Главното јадро на Ирма утрово по македонско време беше на...

На Бахамите најголема евакуација во историјата, Ирма ќе го погоди и Мајами

Ирма, најсилниот ураган во историјата на мерење на силата на овие временски непогоди, воопшто не ослабнува и го продолжува својот разорен поход на Карибите. Се приближува на Куба, а сосема сигурно на неговиот удар ќе се најде и Флорида и нејзиниот најголем град Мајами. По Ирма, пристигнува и ураганот Хозе, кој достигна трета категорија, а буквално ја следи Ирма, односно...

Ирма убиваше на Карибите, се заканува на Куба и на Флорида

Ураганот Ирма уби најмалку 12 луѓе на Карибите и нанесе катастрофални штети на објекти, пловила и на возила. Некои делови на Карибите се толку уништени што во нив нема никакви услови за живот. Но, ураганот нема да запре таму, туку го продолжува својот пат кон Куба, а се очекува да ја погоди и американската сојузна држава Флорида. На островот Сент...

Во ураганот Харви загинаа 60 лица

Во тропската бура Харви, која го опустоши крајбрежниот дел на Тексас, загинаа 60 лица, објавија локалните власти. Во невремето на 26 август, кое донесе поројни дождови и ветер со сила и до 215 километри на час, десетина илјади лица ги имаа напуштено своите домови. Пред доаѓањето на ураганот, претседателот Доналд Трамп одобри прогласување зона на елементарна катастрофа.

Повеќе од 20 загинати во Хјустон, воведен полициски час поради кражби

Во Хјустон е прогласен полициски час додека градот се бори со последиците од ураганот Харви, кој кон крајот на минатата недела ја погоди американската сојузна држава Тексас. Невремето донесе рекордни количества дожд, големи делови од градот се поплавени, многу домови се уништени, а повеќе од 20 лица ги загубиле животите, пренесува „Би-би-си“. Градоначалникот на Хјустон, Силвестер Тарнер, изјавил дека полицискиот час...

Денеска сончево и многу топло, попладне пороен дожд и грмежи

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува умерен до засилен ветер, во западните делови од западен и југозападен правец, а во источните од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта на места процесите ќе бидат поинтензивни, на...

Невремето во Полска усмрти едно и повреди четири лица

Едно лице загина, а четворица се повредени во невремето кое од среда дивее во Полска и преминува во Чешка, соопшти полската државна противпожарна служба. - Во невремето загина едно лице, а четири се повредени. Во целата земја ветерот однел или оштетил покриви на 500 згради, од кои 289 станбени. Во четвртокот и во петокот наутро пожарникарите излегле на терен 5.000 пати...

Ќе се тргне тајноста од договорите со странските инвеститори

На вчерашната 16. седница, Владата усвоила барање за декласификација, односно симнување на тајноста, на сите договори склучени како државна тајна помеѓу поранешната влада и странските инвеститори во економските зони. Сите податоци по декласификацијата, ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста, порача Владата. Истовремено, на седницата е усвоена информација за пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и град и причинети...

Поројниот дожд поплави делови од Истанбул

Поројните дождови предизвикаа поплава во Истанбул, јавуваат турските медиуми, наведувајќи дека сообраќајот во градот е целосно парализиран. Весникот „Хуријет“ наведува дека жителите во приградските населби се евакуираат со чамци, додека луѓето што живеат во висококатници останале блокирани во своите домови. Поплавени се и неколку станици на подземната железница, додека тунелот кој минува под Босфор привремено бил затворен за сообраќај. Невремето почнало доцна...

На Ситонија се утврдуваат штетите од поплавите

На Ситонија, вториот крак на грчкиот полуостров Халкидики, времето и денеска е студено и со силен ветер, иако на некои места има и сонце. Во некои места нема вода поради дефектите. Исто така, се стравува и од појава на зарази, поради тоа што во гратчето Торони, кое беше поплавено, канализацијата е решена со септички јами. Фотографиите од таму покажуваат заглавени...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...