Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со обилни врнежи од дожд.

Врнежите на некои места во земјава, главно во јужниот дел на земјава ќе достигнат и до 50 литри на квадратен метар.

Утринските температури на воздухот се движеа од 6 до 14 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе се движат во интервал од 10 до 22 степени.

За наредните денови се најавува невреме, со дожд и силен ветер.

Така ќе биде сѐ до сабота кога се очекува стабилизирање на времето и пораст на температурите.