fbpx
Таг: бомби

таг: бомби

Лажни дојави за бомби во Загреб, „цел“ била и редакцијата на еден весник

По дојавите за бомби што рано утрово стигнале во неколку медиуми утрово, полицијата во Загреб, главниот град на Хрватска, извршила проверки и констатирала дека заканите се лажни, јави Хрватската радиотелевизија. Еден од објектите кои биле посочени како мети, била и зградата во која се наоѓа редакцијата на весникот „Јутарњи лист“, а во која седиште имаат и неколку фирми, но и...

Детонирани шок-бомби врз полициските станици во Звечан и Северна Митровица

Во периодот од 23:30 до 01:30 часот, косовската полиција од северниот регион евидентирала три експлозии во близина на полициските станици во Звечан и северниот дел на Косовска Митровица, додека полициско возило било нападнато на улицата Кнез Милош, но нема повредени, пренесе Коссев.инфо. Заменик-командантот на косовската полиција во северниот регион, Ветон Ељшани потврдил дека во улицата Кнез Милош со камења била...

И попладнево голем број дојави за бомби во училишта во Бугарија

Трендот на дојави за поставени бомби во основни и средни училишта во Бугарија, кои се покажуваат лажни продолжува и денеска во Бугарија, јави Бугарското национално радио (БНР). https://meta.mk/lazhni-dojavi-za-bombi-kako-zakana-za-izborniot-proces-vo-bugarija-mozhe-da-vlijaat-na-oddzivot-na-glasachite/ Слично како со лажните дојави за бомби во Македонија, и во Бугарија цел на овие закани и сеење паника не е само главниот град Софија, туку денеска дојави имаше и во приморскиот град...

Контраспин: Спин е дека не се прави ништо за справување со заканите со бомби

Преку манипулативна комуникација со јавноста во која има ред вистина, ред полувистина и невистина главната партија на опозицијата, ВМРО-ДПМНЕ, спинува за феноменот на хибридните закани со кои се соочува државата веќе пет месеци – заканите за поставени бомби, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   ВМРО-ДПМНЕ искомуницира со јавноста преку соопштение во кое се детектираат спинови: 5 месеци...

МВР: Завршија сите потребни проверки, лажни се денешните дојави за бомби

Проверките по дојавите за бомби што денеска беа упатени до повеќе институции и објекти во Скопје, но и до Претседателот Стево Пендаровски, Министерството за внатрешни работи (МВР), до двата медиума, “Канал 5 Телевизија' и “360 степени“, но и до едно училиште во Прилеп, се завршени и покажале дека станува збор за лажни дојави, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Од...

За прв пат дојави за бомби испратени до Претседателот, до МВР, но и до медиуми

Утринава дојава за поставени бомби е испратена до повеќе електронски адреси меѓу кои за прв пат и до Претседателот Стево Пендаровски, до Министерството за внатрешни работи (МВР), но и до два медиума: „ТВ Канал 5“ и „360 степени“, потврдија од МВР за Мета.мк.  „Денеска (21.02.2023) е пријавено дека преку електронските адреси е упатена закана за поставена експлозивна направа до Музеј...

Нови дојави за бомби на скопскиот аеродром и во десет училишта

На електронските адреси на осум училишта во Скопје и две во Прилеп, а и на скопскиот аеродром утрово стигна закана за поставена експлозивна направа. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) за Мета.мк потврдија дека во тек е безбедно евакуирање на објектите и се спроведуваат антитерористички проверки за расчистување на случаите. „Денеска (20.02.2023) до 09.30 часот е пријавено дека на електронските...

Дојави за бомби во 18 основни и средни училишта, проверките се во тек

Дојави за поставени бомби на електронските адреси денес добија 18 основни и средни скопски училишта. Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека според процедурите, основните и средните училишта веднаш се евакуирани и се чекаат антитерористичките единици да извршат проверки. Вчера лажните дојави за бомби испразнија  12 средни училишта. Но, беа регистрирани лажни дојави за поставени бомби и во инстиутуции и...

МВР: Уставен суд и аеродромот во Скопје добиле лажни дојави за поставени бомби

Министерството за внатрешни работи ја извести јавноста дека по дојави за поставена експлозивна направа во Уставен суд и аеродромот во Скопје направени се сите потребни проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пораки. „Од страна на полициските службеници веднаш се преземени соодветни мерки и извршени се детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува...

Контраспин: Бојкотот на собраниската комисија „за бомбите“ како протест поради ускратена јавност е спин

Ако цело време додека траат заканите за бомби ВМРО-ДПМНЕ комуницира со јавноста дека за тоа е виновна неспособноста на власта и некапацитетноста на МВР, а во исто време бараат подетални информации кои кога имаат шанса да ги добијат ја бојкотираат седницата, само затоа што биле класифицирани како државна тајна, тогаш оваа недоследност, претставена како протест поради ускратена јавност, може...

Османи: Алијансата ја анализира ситуацијата со сајбер заканите, државата е стабилна

По добиената официјална информација од македонските власти Алијансата почна со анализа на заканите за поставени бомби во Македонија но и во државите членки од регинот кои се соочуваат со сајбер напади за кои надлежните се уверени дека се хибридна војна, соопшти денес министерот за надворешни реботи Бујар Османи денешниот брифинг со новинарите. Шефот на дипломатијата, рече дека сепак НАТО нема...

Ковачевски: Дојавите за бомби се хибридна војна, МВР работи во координација со НАТО

Откако полицијата ги изврши проверките по денешните дојави за бомби и се утврди дека се лажни, премиерот Димитар Ковачевски на прес конференција во Владата ги карактеризираше како хибридна војна против земјава и директно ги поврза со руската агресија во Украина. „За очекување е дека ова е дел со она што се случува во Европа. Ако ја гледате содржината на дојавата...

Дојави за бомби денес добиле 39 училишта во Скопје и 10 во Куманово

Денеска биле испратени рекордни 49 дојави со закани за поставена бомба во основни и во средни училишта. Министерството за внатрешни работи соопшти дека досега дојави пријави стигнале до 17 основни и 22 средни училишта во Скопје, како и до 8 основни плус еден клон на училиште и едно средно училиште во Куманово. „Во најголем дел од училиштата во Скопје се...

Спасовски: Нема индиции за нарушување на безбедносната состојба поради дојавите за бомби

Наскоро се очекува случајот со електронска дојава за бомба во Кавадарци да биде решен, кажа денес министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција во Владата. Тој потврди дека денеска имаше повторно дојави за бомби во неколку училишта во Скопје и во Куманово и потенцираше дека во моментов немаме какви било индиции за нарушување на безбедносната состојба. „Околу денешните најави, имаме...

Повторно дојави за бомби во Скопје, денеска на мета се и училишта во Куманово

Дојави за наводно поставени бомби утрово пристигнале во училишта во Скопје и Куманово, потврди Министерството за внатрешни работи. „Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите“, велат од МВР. Меѓу училиштата во кои се врши евакуација се и основните училишта...

Пендаровски: Не се очекува ескалација во Косово, а во однос на дојавите за бомби децата во училиштата се безбедни

Претседателот Срево Пендаровски рече дека не гледа причина да се паничи народот и да го свикува Советот за безбедност во врска со ситуацијата во Косово. А, за лажните дојави за бомби смета дека институциите си ја вршат работата и учениците се безбедни во училиштата. Пендаровски на денешното предавање кое во рамки на проектот „Лице в Лице“ го одржа на Правниот...

Ковачевски: Ова е хибридна војна, скоро апсолутно е невозможно да се детектира од каде доаѓаат дојавите за бомби

Премиерот Димитар Ковачевски, рече дека скоро апсолутно е невозможно да се детектира од каде доаѓаат дојавите за лажните бомби во училишта, трговски центри,  државни институции, висококатници и автобуси. „ВПН се виртуелни приватни мрежи хостирани во странски држави. Затоа се работи со партнерски служби. Ова е хибридна војна. МВР работи интензивно со партнерските служби. Да, секојдневно комуницираат. Со НАТО и другите...

Хибриден напад: Дојави за бомби во министерства, трговски центри, висококатници и училишта

Дојави за поставени бомба утринава пристиганале во Министерството за надворешни работи, до Градскиот трговски центар, Џевахир сити, ТЦ Ист гејт, девет училишта меѓу кои и скопските гимназии „Јосип Броз- Тито“, „Орце Николов“ и „Никола Карев“, а и во едно основно училиште во Кавадарци. „Денеска (12.12.2022) околу 08.20 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса на едно...

Спасовски: Денешните дојави за бомби се уште еден пример за хибридна закана

Денешните дојави за бомби се класичен пример за хибридна закана, изјави денеска министерот Оливер Спасовски. Според него, во многу земји се променети протоколите во кои степенот на реалноста на заканата се утврдува пред да се преземаат мерки. Тој кажа дека е разговарано со Националниот комитет за борба против тероризмот и насилен екстремизам и се очекува да се преземат активности...

Нови дојави за бомби во три скопски основни училишта и едно во Крива Паланка 

Министерството за внатрешни работи информира дека околу 07 и 30 часот утрово, во СВР Скопје е пријавено дека на електронски адреси на три основни училишта во скопско е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Исто така денеска околу 11 часот во полициската станица во Крива Паланка било пријавено дека на електронска адреса на едно основно училиште е упатена закана...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...