fbpx

МВР: Уставен суд и аеродромот во Скопје добиле лажни дојави за поставени бомби

-

Министерството за внатрешни работи ја извести јавноста дека по дојави за поставена експлозивна направа во Уставен суд и аеродромот во Скопје направени се сите потребни проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пораки.

„Од страна на полициските службеници веднаш се преземени соодветни мерки и извршени се детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави“ соопшти МВР.

Претходно лажна дојава на електронската пошта на аеродромот во Скопје беше истратена на 10 декември. Дојавите за наводни поставени експлозивни направи во училиштата престанаа со крајот на првото полугодие од училишната година.

Лажна е дојавата за бомба на аеродромот, соопшти МВР

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...