fbpx

Нов метод за лекување рак со вируси „ловци“

Здравствените власти на Соединетите Американски Држави (САД) го одобриле новиот, како што велат, револуционерен метод за лекување рак, преку вбризгување на вирус на херпес со двојно дејство, кој ги напаѓа клетките зафатени од тумор, а ги поштедува здравите, поттикнувајќи го имунолошкиот систем да се бори...

Тројца хемичари ја делат Нобеловата награда

Годинешната Нобелова награда за хемија ја делат Швеѓанецот Томас Линдхал, Американецот Пол Модрич и Турчинот Азиз Санчар, за, како што е наведено во образложението, механичката студија за обнова на ДНК. „Нивниот труд обезбеди фундаментално откритие за тоа како живите клетки функционираат и тоа како пример...

Нобелова награда за физика за истражувањата на неутриното

Нобеловата награда за физика во 2015 година им е доделена на Такаки Каџита од Јапонија и на Артур Б. Мекдоналд од Канада за нивниот придонес во експериментите што покажале дека честичката неутрино има маса и може да осцилира, соопшти Шведската кралска академија на науките. „Оваа метаморфоза бара...

Тројца добитници на Нобеловата награда за медицина

Нобеловата награда за медицина доделена им е на Вилијам Кемпбел од Ирска и на Сатоши Омура од Јапонија за нивната нова терапија за инфекции предизвикани од паразитски глисти, како и на Јоујоу Ту од Јапонија за нејзината терапија против маларија. Сезоната на објавување на годинешните...

Откриени две нови простории во гробницата на фараонот Тутанкамон

Kралицата Нефертити можно е да е погребана во една од двете новооткринеи простории во гробницата на фараонот Тутанкамон, смета британскиот археолог Николас Ривс, пренесува „Би-Би-Си“. Според Ривс, скeнарањата извршени со специјален радар, за чија употреба британскиот археолог добил дозвола од египетските власти, откриле две дополнителни...

„Мајкрософт“ го претстави „виндоус 10“

„Мајкрософт“ завчера во кино „Синеплекс“ организираше ден на „виндоус 10“ и официјално го промовираше новиот оперативен систем на деловните корисниците и на партнерите. „Овој „виндоус 10“ e без конкуренција најдобриот „виндоус“ кој досега бил објавен и во него се собрани најдобрите искуства, знаење, технологии и...

НАСА: На Марс е пронајдена вода во течна состојба

По многу години шпекулации и озборувања, НАСА официјално објави дека на црвената планета е откриена течна вода. Научниците откриле дека на Марс постојат кањони и кратер од ѕидови на кои за време на летните месеци тече солена вода. Ова значи дека шансите за наоѓање некој...

Јапонска ракета стигна на Меѓународната вселенска станица

Јапонска ракета Х-2Б утринава стигна на Меѓународната вселенска станица со намирници и други потребни продукти наменети за астронаутите на таа станица, соопшти јапонската вселенска агенција. - Ракетата успешно слета во 2 и 28 по јапонско време – се наведува во соопштението во кое се додава...

Науници од САД тврдат: Правиме јаглеродни нановлакна од ЦО2 од воздухот

Американски научници тврдат дека откриле метод за добивање на јаглеродни нановлакна од јаглерод диоксид од воздухот. Како што пренесува „Би-Би-Си“, нивниот соларно напојуван систем користи електрична енергија од само неколку волти, која се спроведува во сад полн со врела, растопена сол, по што јаглерод диоксидот...

Откриени три нови вида инсекти во Македонија

Три нови досега непознати видови водени инсекти се пронајдени во националниот парк „Маврово“. Како што јавува порталот „Балкан риверс“, научниците ги откриле инсектите што спаѓаат во видовите drusus krpachi, potamophylax lemezes и siphonoperla korab во соработка со Волфрам Граф, доцент на виенскиот Универзитет за природни ресурси...

Британската библиотека бара некој да ја реши мистеријата со натписот на средновековен меч

Британската национална библиотека бара помош од јавоста за одгатнување на мистериозен натпис на сечило од средновековен меч, стар околу 800 години, пишува „Хафингтон пост“. Станува збор за меч со двојно сечило, тежок околу еден килограм, со должина на сечилото од околу 96,52 сантиметри и балчак...

Вештачката интелигенција може да биде „калашников“ на иднината

Дел од водечките умови на денешницата предупредуваат дека оружјата целосно напојувани од вештачка интелигенција (artificial intelligence, AI) можат да станат реалност многу наскоро. Астрофизичарот Стивен Хокинг, коосновачот на „Тесла“, Илон Маск, коосновачот на „Епл“, Стив Возниак и уште повеќе од 1.000 други науници од светот се...

Најтопла година 2014, на Гренланд температурата повисока за 62 Целзиусови степени

2014 година е најтопла во последните 135 години, покажа годишниот извештај за состојбата на климата, а температурата дополнително ќе се зголемува. Климатските промени влијаеле и врз температурата на најголемиот остров на светот, Гренланд. Ако пред осум години, во овој период од година, температурата изнесувала минус 35...

Капсулата „Сојуз“ со тричлен екипаж се спои со Меѓународната вселенска станица

Руското вселенско летало „Сојуз“, со тим астронаути утрово безбедно се споил со Меѓународната вселенска станица, на 400 километри од Земјата, јавува „Би-Би-Си“. Капсулата се споила со станицата околу 1.45 часот по средноевропско време. Лансирањето на „Сојуз“ од рускиот космодром „Бајконур“ во Казахстан, поминало без никакви проблеми...

Откриен вистинскиот гроб на Филип Втори, таткото на Александар Македонски?

Тим научници од Универзитетот „Демокрит“ во Тракија, Грција, тврдат дека успеале да го лоцираат вистинскиот гроб во кој лежат останките на Филип Втори Македонски, таткото на Александар Трети Македонски, пишува „ИФЛ Саенс“ (IFL Scinece). Според резултатите од нивното истражување, во кое биле користени најсовремени форензички...

Стивен Хокинг ја најави досега најголемата потрага по интелигентен вонземски живот

Британскиот физичар Стивен Хокинг го најави новиот обид што треба да одговори на прашањето дали има живот на друго место во вселената. Како што јавува „Би-Би-Си“, станува збор за проект за потрага по вонземски живот, кој е најголем досега и ќе трае 10 години, а ќе...

Објавени првите фотографии од Плутон: Џуџестата планета покажува знаци на геолошка активност

На Плутон има планини од мраз високи колку Карпестите Планини во Северна Америка, покажуваат фотографиите од сондата „Нови хоризонти“, а кои вчеравечер беа објавени од НАСА. Исто така, на џуџестата планета биле забележани знаци на геолошка активност, како и на нејзиниот природен сателит Харон. Сондата „Нови...

Научниците во ЦЕРН открија нова субатомска честичка

Научниците што ги водат експериментите во големиот хадронски колајдер (Large Hadron Collider) во ЦЕРН објавија дека откриле нова субатомска честичка, наречена пентакварк, јавува „Би-Би-Си“. Постоењето на честичката првпат беше теоретски претпоставено уште во 1960 година, но како и случајот со Хигсовиот бозон, науката со децении го...

Средба со организаторите на „Доку-тек“ на 15 јули

Фондацијата „Метаморфозис“ на 15 јули ќе организира средба со тимот на „Доку-тек“ (Doku: Tech) на која технолошките ентузијасти од Македонија ќе добијат шанса да учествуваат на уникатната технолошка конференција во регионот, што ќе се одржи во Призрен, Косово, на 8 и на 9 август. „Доку-тек“ ги...

Руски вселенски брод на пат кон Меѓународната вселенска станица

Руска вселенска ракета од типот „Сојуз“, која носи товарен брод без човечки екипаж, денеска успешно полетала од космодромот „Бајконур“ во Казакстан и е на пат кон Меѓународната вселенска станица, јавуваат светските агенции. Лансирањето на „Сојуз“ поминало беспрекорно. Ракетата го однела бродот „Прогрес М-28М“ во назначената...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...