fbpx

Капсулата „Сојуз“ со тричлен екипаж се спои со Меѓународната вселенска станица

Руското вселенско летало „Сојуз“, со тим астронаути утрово безбедно се споил со Меѓународната вселенска станица, на 400 километри од Земјата, јавува „Би-Би-Си“. Капсулата се споила...

Откриен вистинскиот гроб на Филип Втори, таткото на Александар Македонски?

Тим научници од Универзитетот „Демокрит“ во Тракија, Грција, тврдат дека успеале да го лоцираат вистинскиот гроб во кој лежат останките на Филип Втори Македонски,...

Стивен Хокинг ја најави досега најголемата потрага по интелигентен вонземски живот

Британскиот физичар Стивен Хокинг го најави новиот обид што треба да одговори на прашањето дали има живот на друго место во вселената. Како што јавува „Би-Би-Си“,...

Објавени првите фотографии од Плутон: Џуџестата планета покажува знаци на геолошка активност

На Плутон има планини од мраз високи колку Карпестите Планини во Северна Америка, покажуваат фотографиите од сондата „Нови хоризонти“, а кои вчеравечер беа објавени...

Научниците во ЦЕРН открија нова субатомска честичка

Научниците што ги водат експериментите во големиот хадронски колајдер (Large Hadron Collider) во ЦЕРН објавија дека откриле нова субатомска честичка, наречена пентакварк, јавува „Би-Би-Си“. Постоењето на...

Средба со организаторите на „Доку-тек“ на 15 јули

Фондацијата „Метаморфозис“ на 15 јули ќе организира средба со тимот на „Доку-тек“ (Doku: Tech) на која технолошките ентузијасти од Македонија ќе добијат шанса да...

Руски вселенски брод на пат кон Меѓународната вселенска станица

Руска вселенска ракета од типот „Сојуз“, која носи товарен брод без човечки екипаж, денеска успешно полетала од космодромот „Бајконур“ во Казакстан и е на...

Заврши Летната школа за електроника на ФЕИТ

Теоретско запознавање и практично искуство со вградливи микрокомпјутерски системи е придобивката за сите слушатели (студенти и средношколци) на Летната школа „Дизајн на вградливи микрокомпјутерски...

Руски космонаут постави рекорд во вселената

Рускиот космонаут Генадиј Падалка, командант на Меѓународната вселенска станица, постави нов рекорд за должината на времето поминато во вселената од вкупно 803 дена, соопшти...

„Солар импулс“ го почна својот лет преку Тихи Океан

Швајцарското експериментално летало на соларен погон, за долги дестинации, „Солар импулс“, го почна својот историски лет преку Тихи Океан, јавува „Би-Би-Си“. Ова е втор обид на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ