fbpx

Вештачката интелигенција може да биде „калашников“ на иднината

Дел од водечките умови на денешницата предупредуваат дека оружјата целосно напојувани од вештачка интелигенција (artificial intelligence, AI) можат да станат реалност многу наскоро. Астрофизичарот Стивен Хокинг, коосновачот на „Тесла“, Илон Маск, коосновачот на „Епл“, Стив Возниак и уште повеќе од 1.000 други науници од светот се...

Најтопла година 2014, на Гренланд температурата повисока за 62 Целзиусови степени

2014 година е најтопла во последните 135 години, покажа годишниот извештај за состојбата на климата, а температурата дополнително ќе се зголемува. Климатските промени влијаеле и врз температурата на најголемиот остров на светот, Гренланд. Ако пред осум години, во овој период од година, температурата изнесувала минус 35...

Капсулата „Сојуз“ со тричлен екипаж се спои со Меѓународната вселенска станица

Руското вселенско летало „Сојуз“, со тим астронаути утрово безбедно се споил со Меѓународната вселенска станица, на 400 километри од Земјата, јавува „Би-Би-Си“. Капсулата се споила со станицата околу 1.45 часот по средноевропско време. Лансирањето на „Сојуз“ од рускиот космодром „Бајконур“ во Казахстан, поминало без никакви проблеми...

Откриен вистинскиот гроб на Филип Втори, таткото на Александар Македонски?

Тим научници од Универзитетот „Демокрит“ во Тракија, Грција, тврдат дека успеале да го лоцираат вистинскиот гроб во кој лежат останките на Филип Втори Македонски, таткото на Александар Трети Македонски, пишува „ИФЛ Саенс“ (IFL Scinece). Според резултатите од нивното истражување, во кое биле користени најсовремени форензички...

Стивен Хокинг ја најави досега најголемата потрага по интелигентен вонземски живот

Британскиот физичар Стивен Хокинг го најави новиот обид што треба да одговори на прашањето дали има живот на друго место во вселената. Како што јавува „Би-Би-Си“, станува збор за проект за потрага по вонземски живот, кој е најголем досега и ќе трае 10 години, а ќе...

Објавени првите фотографии од Плутон: Џуџестата планета покажува знаци на геолошка активност

На Плутон има планини од мраз високи колку Карпестите Планини во Северна Америка, покажуваат фотографиите од сондата „Нови хоризонти“, а кои вчеравечер беа објавени од НАСА. Исто така, на џуџестата планета биле забележани знаци на геолошка активност, како и на нејзиниот природен сателит Харон. Сондата „Нови...

Научниците во ЦЕРН открија нова субатомска честичка

Научниците што ги водат експериментите во големиот хадронски колајдер (Large Hadron Collider) во ЦЕРН објавија дека откриле нова субатомска честичка, наречена пентакварк, јавува „Би-Би-Си“. Постоењето на честичката првпат беше теоретски претпоставено уште во 1960 година, но како и случајот со Хигсовиот бозон, науката со децении го...

Средба со организаторите на „Доку-тек“ на 15 јули

Фондацијата „Метаморфозис“ на 15 јули ќе организира средба со тимот на „Доку-тек“ (Doku: Tech) на која технолошките ентузијасти од Македонија ќе добијат шанса да учествуваат на уникатната технолошка конференција во регионот, што ќе се одржи во Призрен, Косово, на 8 и на 9 август. „Доку-тек“ ги...

Руски вселенски брод на пат кон Меѓународната вселенска станица

Руска вселенска ракета од типот „Сојуз“, која носи товарен брод без човечки екипаж, денеска успешно полетала од космодромот „Бајконур“ во Казакстан и е на пат кон Меѓународната вселенска станица, јавуваат светските агенции. Лансирањето на „Сојуз“ поминало беспрекорно. Ракетата го однела бродот „Прогрес М-28М“ во назначената...

Заврши Летната школа за електроника на ФЕИТ

Теоретско запознавање и практично искуство со вградливи микрокомпјутерски системи е придобивката за сите слушатели (студенти и средношколци) на Летната школа „Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“, што денеска заврши на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). Според професор Јосиф Ќосев од Институтот за електроника при ФЕИТ,...

Руски космонаут постави рекорд во вселената

Рускиот космонаут Генадиј Падалка, командант на Меѓународната вселенска станица, постави нов рекорд за должината на времето поминато во вселената од вкупно 803 дена, соопшти руската вселенска агенција. - Рекородот е официјален, Генадиј Падалка стана човекот кој помина најмногу време во вселената – изјави портпаролот на...

„Солар импулс“ го почна својот лет преку Тихи Океан

Швајцарското експериментално летало на соларен погон, за долги дестинации, „Солар импулс“, го почна својот историски лет преку Тихи Океан, јавува „Би-Би-Си“. Ова е втор обид на соларниот авион да го прелета Пацификот. „Солар импулс“ полета од аеродромот во Нагоја, Јапонија, вчера во 18.03 часот, според средноевропско време...

„Лексус“ направи вистинскa лебдечка штица

Тим на „Лексус“ развил прототип на лебдечка штица (ховерборд), налик на онаа од второто продолжение на филмскиот хит од 1980-тите „Враќање во иднината“, соопштиле вчера од компанијата, пренесува „Би-Би-Си“. Во изработката на вистинска, реална лебдечка штица, која функционира, проектниот тим на „Лексус“ соработувал со експерти...

„Спаси го интернетот“ – кампања за зачувување на неутралноста на интернет

Европската комисија и Советот сакаат да усвојат пропис што ќе им овозможи на интернет-провајдерите (ISP) да прават дискриминација меѓу клиентите и да наплаќаат додатни суми за различни видови интернет-услуги. Повеќе невладини организации од Европа ја спроведуваат кампањата „Спаси го интернетот“ за зачувување на неутралноста на...

„Ербас“ ќе гради гигантска сателитска мрежа

Европскиот гигант „Ербас“ склучил договор за изградба на најголемата констелација на сателити во светот, пренесува „Би-Би-Си“. Компанијата планира да произведе 900 сателити за концернот „Уан веб“ (OneWeb), кој има намера да го прошири интернет-пристапот низ целиот свет. Договорот бил објавен на Париското аерошоу и, според плановите,...

Модулот „Филе“ се разбуди

Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска соопшти дека модулот „Филе“, кој неколку месеци беше во хибернација, се „разбудил“ и контактирал со Земјата. „Филе“, кој е првиот вселенски модул што слетал на комета, беше спуштен на површината на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“ во ноември минатата година, од вселенското летало...

Кулинарски специјалитет од Тајланд предизвикува рак на црниот дроб

Тим научници и лекари од Тајланд се обидуваат да ги сменат навиките за исхрана на дел од населението во североисточниот дел од земјата, откако било откриено дека кулинарскиот специјалитет што го подготвуваат од свежа риба е главниот виновник за големата стапка на заболени од...

Научници од Синсинати откриле можност за лекување со помош на струја

Тим научници од Универзитетот во Синсинати можеби пронашле начин на брзо лекување на нашите тела од повреди и од рани, користејќи струја, пишува „Хафингтон пост“. Нивниот експеримент функционира врз основа на тоа што нашите тела реагираат на електрични полиња, благодарение на присуството на наелектризирани честички,...

„Гугл мапс“ наскоро со навигација и со пребарување офлајн

Интернет-гигантот „Гугл“ најави дека нивната веб и мобилна апликација „гугл мапс“ ќе биде достапна и за пребарување и за навигација  офлајн. На конференцијата што се одржа во Сан Франциско минатиот месец, од „Гугл“ најавија дека сите корисници ќе може да ги користат предностите на апликацијата. Меѓу другото,...

НАСА распиша конкурс за изградба на населба на Марс

Американската вселенска агенција (НАСА) распиша конкурс за да биде сигурна дека идните жители на земјиниот сателит и на црвената планета ќе имаат покрив над глава. Проектот 3ДПХаб, кој е во рамките на програмата „Предизвици на векот“ на НАСА, предвидува развој на технологија за изградба на дом...

Шест милиони Украинци без струја на првиот зимски ден

Речиси шест милиони луѓе во повеќе региони во Украина немаат струја на првиот официјален ден од зимата која во оваа земја започнува денеска, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинската државна...