Од понеделник започнува Европска недела на тестирање за ХИВ


Скопје, 23 ноември, 2018 - 10:50 (META) 

Европската недела на тестирање за ХИВ започнува од понеделник (23 ноември) до 30 ноември, кон која по петти пат се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување.

„ХЕРА е само една од над 600 организации од 53 европски држави кои учествуваат во активностите на Европската недела на ХИВ тестирање, со цел да ја подигнат свеста за придобивките од тестирањето за ХИВ. На тој начин, информациите за превенција на ХИВ стануваат подостапни, повеќе луѓе можат да го дознаат својот ХИВ-статус и да добијат пристап до терапија, грижа и поддршка“, се вели во соопштението.

Денес, се претпоставува дека секое четврто лице во Европа кое има ХИВ, не го знае својот ХИВ-позитивен статус. Половина, пак, од луѓето што живеат со ХИВ се дијагностицирани доцна, со што се доцни со пристапот до терапија, грижа и поддршка.

„Во рамки на годинешната Европска недела на тестирање за ХИВ, во Младинскиот центар на ХЕРА „Сакам да знам” на Водно ќе биде достапно бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ со брзи тестови, секој ден од 23 до 30 ноември од 17.00 до 21.00 часот. Ги охрабруваме граѓаните да го посетат центарот и да направат ХИВ-тест. За подетални информации, можат да се јават на телефонскиот број 02/3176 950“, се додава во соопштението.


Дубаи тестира такси без возачи


Дубаи, 26 септември, 2017 - 11:51 (META) 

Во Дубаи денеска беше направен првиот тест на електрично такси-возило без возач, со што градот би бил пионер во областа на футиристичкиот транспорт.

Агенцијата за сообраќај соопшти дека во првото пробно возење немало патници.

Користениот прототип бил дело на германска иновациска компанија. Со него може да се вози со максимална брзина од 100 километри нас, а во него може да собере две лица.

Властите велат дека планираат пет години тестирање за да ги применат сите безбедносни мерки и да ги донесат неопходните закони за нов вид на превоз.

Дубаи со 14,9 милиони туристи минатата година беше помеѓу главните туристички дестинации на Персискиот Залив.


Северна Кореја успешно тестирала интерконтинентална балистичка ракета


Пјонгјанг, 4 јули, 2017 - 11:35 (META) 

Северна Кореја денеска соопшти дека извршила успешно тестирање на интерконтинентална балистичка ракета, јавуваат светските агенции.

Лансирањето на ракетата „хвасонг-14“ го следел и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, кој го наредил тестирањето, било наведено во специјалната емисија на севернокорејската телевизија.

„Тестирањето на интерконтиненталната ракета е голем успех во историјата на нашата Република. Северна Кореја е јака нуклеарна сила која може да го нападне кое било место на земјата“, било кажано во емисијата.

Според јапонското министерство за одбрана, лансираниот проектил достигнал височина од 2.802 километри. Аналитичарите сметаат дека тоа одговара на карактеристиките на интерконтинентална ракета.

„Проценките се дека ракетата достигнала височина од 2.500 километри и летела околу 40 минути пред да падне во Јапонското Море, во економската зона на Јапонија, по лет од 900 километри“, било наведено во соопштението.

Станува збор за најуспешниот ракетен тест на Пјонгјанг, а некои аналитичари сметаат дека ракетата би можела да стигне и до Алјаска.

На тестирањето на ракетата реагираше американскиот претседател Доналд Трамп, кој на својот твитер-профил
го критикуваше севернокорескиот лидер Ким Џонг-ун, прашувајќи се дали тој „нема попаметна работа во животот“ од истрелување ракети.

„Тешко е да се поверува дека Јужна Кореја и Јапонија тоа долго ќе го толерираат. Можеби Кина ќе направи силен гест во врска со Северна Кореја со што би ѝ се ставило крај на оваа бесмисленост еднаш засекогаш“, наведува Трамп.


Северна Кореја тестирала нов ракетен мотор


Вашингтон, 23 јуни, 2017 - 9:48 (META) 

Северна Кореја тестирала нов ракетен мотор кој би можел да се користи за интерконтинентална балистичка ракета, изјавил доцна синоќа неименуван американски функционер, јавуваат светските агенции.

„Ракетниот мотор е тестиран во четвртокот“, рекол за агенциите функционерот, но не изнел други детали.

Шефот на американската дипломатија, Рекс Тилерсон, побарал во средата од Кина, која е единстевниот сојузник на Северна Кореја, да изврши дополнителен притисок врз Пјонгјанг за да ги прекине нуклеарните и балистичките проби.

Тилерсон изјавил дека Северна Кореја претставува „прва безбедносна закана за САД“.

Од почетокот на 2016 година, Северна Кореја спроведе повеќе десетици ракетни и нуклеарни проби.


Заев: Се надевам дека до 5 јуни ќе го укинеме екстерното тестирање


Скопје, 17 мај, 2017 - 14:26 (META) 

Ние ќе побрзаме со формирањето влада за да можеме пред 5 јуни, датумот на екстерното тестирање, со одлуки или со закон да го укинеме овој експеримент, кој се покажа како неуспешен, рече мандатарот за составување на новата влада, Зоран Заев, откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, му го врачи мандатот.

– Ние ветивме укинување на екстерното тестирање, тоа ќе биде само уште една причина да побрзаме со формирање на владата, зашто искрено и длабоко во нашите политички концепти веруваме дека овој механизам на екстерно тестирање навистина предизвикува траума најмногу кај децата, со тоа нивните родители и нивните наставници – рече Заев.

Тој беше категоричен дека екстерното тестирање во својата досегашна форма било неуспешно и мора да се отфрли.

– Македонија мора да има корективи за испорачување на знаење кое е вредно за нашите деца, но овој експеримент кој беше имплементиран се покажа како неуспешен и затоа се надевам дека пред првиот испит ќе можеме со одлуки или со закон, како е тоа нормирано, да го отстраниме, секако, надевајќи се дека до тој рок ќе има влада – рече Заев.


Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор


Пјонгјанг, 19 март, 2017 - 12:15 (META) 

Северна Кореја изврши тестирање на нов ракетен мотор во станицата за лансирање Тонгчанг-ри, јавиле севернокорејските државни медиуми, пренесуваат светските агенции.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод тестирањето изјавил дека тоа претставува „ново раѓање на ракетната индустрија на Северна Кореја“.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА, јавила дека со помош на моторот земјата ќе ги достигне капацитетите за лансирање сателити од светска класа. Агенцијата, во својот извештај, навела дека најверојатно е тестиран нов тип на мотор за ракета со долг домет.

Инаку, тестирањето на новиот ракетен мотор од страна на Пјонгјанг доаѓа за време на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Кина, која е главен сојузник на Северна Кореја.

Вчера Тилерсон и неговиот домаќин, шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, разговараа за севернокорејската нуклеарна и ракетна програма и како што изјавија на прес-конференцијата по средбата, се согласиле на заедничка соработка за да ја убедат Северна Кореја да го напушти сегашниот пат.

Тилерсон, во петокот, за време на посетата на Јужна Кореја, изјави дека на маса е можно да се најде и воен одговор од страна на САД, доколку Северна Кореја продолжи со заканите кон Сеул и кон Вашингтон.


Од денеска почнува екстерното тестирање


Скопје, 7 јуни, 2016 - 10:24 (META) 

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија.

Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 предмети.

ДИЦ претходно ја објави базата прашања по сите предмети. Учениците се тестираат по два предмета, а за кои предмети ќе бидат тестирани дознаваат три дена пред полагањето. Така, на учениците што ќе бидат тестирани денеска, предметот за кој ќе бидат тестирани им беше соопштен во петокот попладне.

Поради уписите во средните училишта (28 и 29 јуни), резултатите од екстерното тестирање најпрво ќе бидат објавени за деветтоодделенците (на 13 јуни), а за сите други ученици резултатите ќе бидат познати на 17 јуни.

Екстерното тестирање беше воведено во учебната 2012/2013 година за да се провери објективноста на наставниците при вреднувањето на успехот на учениците.


Франција го тестира новиот систем за проверка на патници на аеродромите


Париз, 21 мај, 2016 - 17:44 (META) 

Франција до крајот на мај на два аердроми во земјата ќе го тестира т.н. „Систем ПНР“ (Passenger Name Record), со податоци за патниците, чија цел е откривање на потенцијално опасни лица, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи во Париз.

Системот на почеток ќе се користи на парискиот аеродром „Шарл де Гол“ и на аеродромот во Ница, а подоцна ќе биде поставен и на останатите аеродроми во Франција.

Европскиот парламент кон средината на април ја одобри размената на податоци за патниците во авио-сообраќајот, како една од новите мерки за борба против тероризмот.

Според оваа мерка, авиопревозниците ќе мора да разменуваат податоци со властите во државите за патниците кои патуваат во Европската Унија од трети земји и обратно.

Според информациите во медиумите, меѓу податоците кои авио-компаниите ќе мораат да ги делат со разузнавачките агенции се и имињата на патниците, адресите, контактите, броевите на пасошите, кредитните картички и друго.


Ристовски: Нема пролонгирање, наставата завршува на 10 јуни


Скопје, 25 март, 2016 - 13:20 (META) 

„Нема пролонгирање на учебната година, наставата завршува на 10 јуни“, изјави за „Мета“ заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, по информациите дека поради изборите за неколку дена подоцна е поместeно и екстерното тестирање.

Имено, како што нè информираа наставници, екстерното тестирање годинава ќе почне на 9 јуни, а ќе заврши на 14 јуни, што е поместување од речиси цела недела. Само за споредба, минатата година екстерното тестирање се одржа од 2 до 10 јуни.

Со сето ова, велат наставниците, се поместува и учебната година, затоа што се пролонгираат и датумите за жалби. Целиот процес со екстерното тестирање, според измените, треба да заврши на 15 јули, кога сите резултати треба да бидат внесени во системот.

Според „Календарот за организација на учебната 2015/2016 година во основните училишта“, подготвен од Министерството за образование и наука, второто полугодие почнува на 20 јануари, а завршува на 10 јуни 2016 година, а летниот распуст почнува на 11 јуни 2016 година.


Франција: Шест лица во критична состојба по клиничко тестирање на лек


Париз, 15 јануари, 2016 - 14:01 (META) 

Француското министерство за здравство соопшти дека шест лица сериозно се разболеле откако учествувале во тестирање лек на приватна европска лабораторија, јавуваат светските медиуми.

Засега не е објавено за каков вид лек станува збор, но шестте пациенти, од кои еден се наоѓа во кома, биле во добра здравствена состојба пред земањето на лекот.

– Тестирањата се спроведуваат во приватна лабораторија, во установа специјализирана за клинички испитувања – соопшти министерката за здравство на Франција.

Засега не се знае точно колку лица ќе бидат вклучени во тестирањето на лекот, но сите понатамошни тестирања во клиниката „Ренес“ се сопрени.

Францускиот телевизиски канал „И-теле“ јавува дека станува збор за лек против болки на база на канабис, но засега тоа не е официјално потврдено.