fbpx
Таг: тестирање

таг: тестирање

Во април околу 4.500 ученици за прв пат електронски ќе бидат тестирани за ТИМСС

Во април и во мај, околу 4.500 ученици од Македонија годинава за прв пат електронски ќе бидат тестирани за да се види какви им се знаењата по предметот математика и по други предмети од областа на природните науки, информираат за Мета.мк од Државниот испитен центар (ДИЦ). ТИМСС (Trends in International Mathematics and Science Study) е меѓународната студија по математика...

Тестот кој може да детектира и ковид и грип не значи дека двата вируса се исти

Станува збор за комбиниран тест, кој детектира и ковид-19 и грип, а тоа не ги прави двата вируса исти, ниту, пак. покажува дека имаат ист причинител. Тоа патем го пишува и во самото упатство за тестирање. Не е точно дека сега е сменето само пакувањето и дека порано сите тестови со кои се детектирал ковид-19, всушност, биле тестови за...

Антигенските тестови не се отровни ако се користат правилно и ако не се допира реагенсот

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот. Не е точно дека со брзите антигенски тестови масовно се загрозува здравјето и животот на населението. Тоа што ПЦР тестот постои, е само алатка за детекција на ковид-19, а не причинител на болеста. Иако е теоретски вистинито дека дел од вијалите содржат токсични супстанци, сепак, тоа не ги прави брзите антигенски...

Вистиномер: Комплетни измислици за грабнување и насилно тестирање на пациент

Лице од Кичево кое беше прво лице од Македонија со симптоми на мајмунски сипаници, неколку дена по ред одбиваше да се тестира. После пет дена одбивање, на крај тој прифатил да се тестира, а тестот е негативен, односно тој нема мајмунски сипаници. Наспроти тоа што го говорат фактите, овој пост шири невистини и паника во јавноста,  дека човекот насилно...

Вистиномер: Не е лага дека мајмунските сипаници се јавна здравствена опасност

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, до 5 август во САД се потврдени 7.510 случаи на заболени со мајмунски сипаници, а единствените две држави во САД каде што не е регистриран ниеден случај се Вајоминг и Монтана. Во сите други американски држави има потврдени случаи, најмногу во Њујорк – 1.862. Со прогласувањето на мајмунските сипаници за...

Започна државното тестирање, се проверува колку учениците се функционално писмени

Во 79 училишта на македонски и на албански наставен јазик, денеска започна државното тестирање на основците, кое за прв пат се организира во нашата земја. Годинава државен тест полагаат само третоодделенци, избрани по случаен избор. Планот е сега ваков тест да полагаат само третоодделенците, в година – и третоодделенците и петтоодделенците, а потоа ќе бидат приклучени и деветтоодделенците. Како што информираат...

Бил Гејтс објави дека има ковид-19, но со благи симптоми

Основачот на „Мајкрософт“, еден од најбогатите луѓе на планетава и филантроп, Бил Гејтс, кој и пред корона пандемијата беше посочуван во еден куп разноразни теории на заговор, што беа логично и успешно оспорени, објави дека направил тестирање и тоа покажало дека е позитивен на корона вирусот. Гејтс на Твитер објави дека има благи симптоми, но според советите на експертите, ќе...

Четвртоодделенците полагаа пробен ТИМСС тест по математика и природни науки

Изминатата недела заврши пробното меѓународно тестирање ТИМСС, наменето за ученици во четврто одделение. За прв пат беше изведено на компјутер, а за таа цел Државниот испитен центар (ДИЦ) обезбедил 104 лаптопи со високи перформанси за да може да се одговори на барањата од технички аспект. Како што информираат во ДИЦ, децата одговарале на прашања од природни науки и математика. „Во...

Нема повеќе „копи-пејст“ проектни задачи за матурскиот испит

Учениците што се во завршна година ќе полагаат државна матура во јуни. Во Државниот испитен центар (ДИЦ) информираат дека веќе се при крај со организациските подготовки за испитот на зрелоста. Како што објаснува директорката Елизабета Наумовска, годинава ќе има новини само во однос на изработката на проектната задача, а по останатите предмети полагањето ќе остане исто. „Прашањата се направени, учениците...

Нови 1.396 случаи на ковид, во изминативе 24 часа регистрирани уште девет смртни случаи

Министерството за здравство на Северна македонија соопшти дека во последните 24 часа во земјава биле направени 11.479 тестирања, регистрирани биле 1.396 новис лучаи на ковид-19. Од нив, најголемиот дел се од Скопје, односно 790, а ппотоа следуваат: Битола – 164, Прилеп – 80, Кавадарци – 41, Куманово – 31, Охрид и Гевгелија – 26, Гостивар – 24, Кичево – 22,...

Вистиномер: ПЦР тестовите не се ни отровни, ни озрачени!

Експериментот прикажан на видеото не покажува радиоактивно зрачење, но покажува колку опасни може да бидат манипулативните анонимни видеа со лажни тврдења во нив. Уредот во видеото е тестер за електромагнетно зрачење SoeHong DT 1130, којшто на Амазон може да се купи за 25 евра. Сите ПЦР тестови се стерилизирани со етилен оксид, гас за кој неосновано се тврдеше дека...

Почнува ковид-скринингот на средношколците, најпрво ќе се врши тестирање во Скопје

Во девет средни училишта во Скопје утре ќе започне скринингот на средношколците за да се утврди дали некој од нив е носител на корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. „Во текот на утрешниот ден ќе се тестираат 258 средношколци, а низ државата продолжува во Кривогаштани, Берово, Вевчани, Дебарца, Демир Капија, Дојран, Зрновци, Конче, Лозово, Могила, Новаци, Пехчево, Старо Нагоричане...

Даниловски: Не ми е јасен отпорот на родителите за земање брис на нивните деца

Од скринингот во училиштата кој го прави Министерството за здравство може да се има полза само ако се има увид во состојбата во тек на време, односно тестирања треба да се прават еднаш неделно, смета епидемиолог проф. д-р Драган Даниловски откако надлежните почнаа да прибираат согласности од родители на деца кои треба да бидат тестирани за ковид-19. Според професорот, не...

Само со скрининг ќе се знае кои деца треба да се изолираат, сметаат дел од родителите

Од денеска започнува изборот на 8.200 ученици во основното и во средното образование, преку регистарот на електронскиот дневник, кои ќе бидат тестирани за ковид-19. Прво треба да се соберат согласности од родителите на децата кои ќе бидат случајно избрани да им биде земен брис, па идната недела ќе започне тестирањето кое има за цел да покаже дали и колку...

Со согласност од родител, за ковид-19 ќе се тестираат 8.200 ученици по случаен избор

Следната недела ќе започне тестирање на ученици во основното и во средното образование со земање брис, а целта е да видиме дали се случува трансмисија на ковид-19 во училиштата, најави на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека по случаен избор ќе се тестираат вкупно 8.200 ученици, а неделава ќе се бара писмена согласност од родителите. -...

Царовска: Учениците ќе бидат дел од ПИСА тестирањето во 2022 година

Северна Македонија ќе учествува во меѓународното ПИСА тестирање кое го организира ОЕЦД, а ќе се спроведе во 2022 година и за таа цел интензивно се подготвуваме речиси една година, истакна министерката за образование и наука Мила Царовска. „Се надевам дека при проверката на научната и математичката писменост, писменоста за читање и креативноста во размислувањето, учениците ќе покажат подобри резултати во...

Нови 1.422 случаи на ковид-19, уште 33 лица починаа изминатово деноноќие

Според најновото известување од Министерството за здравство, во изминативе 24 часа во земјава се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на ковид-19. Од нив, најголемиот дел се од Скопје, – 618, Куманово – 94, Прилеп – 89, Велес – 76, Тетово – 63, Гостивар – 54, Кавадарци – 53, Битола – 50, Штип – 39, Гевгелија...

Вакцината „Новавакс“ со висока ефикасност против британскиот сој на корона вирусот

Третата фаза од тестирањето на вакцината „Новавакс“ во Велика Британија покажала висока ефикасност во борбата против британската мутација на корона вирусот, која е актуелна деновиве. Ефикасноста на оваа вакцина достигнала 89,3 отсто во спречувањето на развојот на ковид-19 кај лицата што ја примиле, додека истовремено двете дози од вакцината „Новавакс“ покажале 86 отсто ефикасност на вакцината против британскиот сој...

Британскиот сој на корона вирусот детектиран во Скопје кај заболен првпат тестиран на 29 декември

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика и персонализирана медицина на клиниката Жан Митрев, кај еден примерок е детектирана мутација на британскиот сој на вирусот СарсКоВ 2. Станува збор за 46-годишен маж кој веќе е оздравен, односно во базата на податоци на...

Нови 520 случаи на ковид-19 од 3.023 тестирања, оздравени 372, починати 12 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-4, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-3. Денеска Институтот за јавно здравје...

Мајка осомничена за предизвикување пожар со цел да се прикрие свирепо убиство сторено од синот

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје постапува по кривична пријава во врска со настанот од 22 септември, кога по предизвикан пожар во стан на улицата „Исаија Маџовски“, беше пронајдено безживотно...