Мицкоски на Могерини и се пожалил за економската стагнација и политичкиот терор


Скопје, 19 април, 2018 - 12:35 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, информираат од партијата.

Од таму додаваат дека на средбата се разговарало за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци.

„Мицкоски изрази загриженост за економската стагнација во државата, корупцијата која е широко распространета и случаите кои отвараат сериозен сомнеж за криминал во кој се вмешани највисоки преставници на власта. Политичкиот терор е широко застапен, и тој се одвива на повеќе нивоа како начин на пресметка на власта со неистомислениците, притисоците врз медиумите и недостатокот на демократски амбиент е сериозен предизвик кој државата ја уназадуваат во повеќе сфери“, информираат од партијата.

Мицкоски истакнал и дека Европската унија и е потребна на Македонија како начин за подигнување на стандардот на граѓаните, за повисок квалитет на живеење и за споделување на заедничките вредности.

„На тој план ВМРО-ДПМНЕ даде свој придонес давајќи суштински забелешки кои беа инкорпорирани во реформските закони кои беа донесени, со што партијата се вoдеше од државните интереси и интересите на граѓаните, кои, за ВМРО-ДПМНЕ, се на прво место“, се додава во соопштението.


Мицкоски на амбасадорите на земјите-членки од ЕУ им се пожалил на злоупотреби од власта


Скопје, 10 април, 2018 - 16:15 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во просториите на
Делегацијата на ЕУ, имал работна средба со шефот на мисијата на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ, на која изнел бројни обвинувања кон власта, информираше ВМРО-ДПМНЕ.

„Мицкоски ги информираше амбасадорите за бројните системски злоупотреби кои се извршуваат од страна на претставници на владејачката коалиција. Недостатокот на демократскиот капацитет, креирањето на поделби, како и нереализацијата на реформите државата ја оддалечува од европската агенда и нè сврстува во редот на најкорумпираните држави“, рекол Мицкоски.

Претседателот на најголемата опозициска партија нагласил дека „ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која што верува дека е стратешки интерес државата што поскоро да стане дел од Европската унија и ќе го поддржи секој процес кој што е во таа насока“.


ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати во Собранието и ќе поднесе интерпелација за владата


Скопје, 2 април, 2018 - 9:35 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на вчерашниот Централен комитет на партијата донесе одлука да се врати во Собранието, соопшти лидерот Христијан Мицкоски.

Тој најави дека веднаш по враќањето во Собранието ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за работата на владата на премиерот Зоран Заев.

– Првиот чекор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде покренување на прашање за гласање на недоверба на владата, затоа што од она што досега видовме се работи за влада со изгубен кредибилитет, влада која не работи за граѓаните и ја турка државата во амбис. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во детали ќе изложат аргументи зошто оваа антинародна и антидржавна влада треба што поскоро да замине. Колку побрзо толку подобро за државата. Оваа криминална влада станува запаметена како најнеспособната досега од осамостојувањето на Република Македонија – изјави Мицкоски.

Тој потврди дека преговорите за реформските закони се влезени во финалната фаза и дека е постигната согласност за поголемиот дел на закони како и дека биле прифатени голем дел од нивните забелешки за законите.

– По целосното финализирање кое што се надевам дека ќе биде готово во следните денови ќе инсистираме за тоа да се добијат и писмени гаранции -рече Мицкоски.


Мицкоски: Не се договарам со Џафери и Заев, власта прави атак врз демократијата


Скопје, 14 март, 2018 - 14:20 (META) 

Во животот немам ниту една концесија, немам склучено ниту еден задкулисен договор, затоа што сум човек со чист образ и чест, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот „Фејсбук“ профил.

Тој појасни дека во Собранието немал средба со претседателот Талат Џафери и со премиерот Зоран Заев туку дека бил во на координација со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Бидејќи во јавноста се појавија информации дека, наводно, во тек е коордиантивна средба Мицкоски – Џафери – Заев.

– Денес власта и парламентарното мнозинство прават атак врз демократијата, ја поништуваат волјата на граѓаните. Парламентарното мнозинство во Собранието спрема настан кој не ја почитува волјата на огромен број македонски граѓани, го крши Уставот, Деловникот, ова е директен удар на соживотот во Македонија, од кој ниту Албанците, ниту Македонците нема да имаат подобар живот. Само две партии што се договориле врз грбот на етничките заедници мислат дека имаат ќар. Но, не државата и граѓаните – вели Мицкоски.

Тој додава дека ВМРО-ДПМНЕ е против ваквото сценарио и дека партијата ќе остане да ги штити интересите на граѓаните.


Собранието во 13 часот ќе расправа за законот за јазиците, Мицкоски повикува „на разум“


Скопје, 14 март, 2018 - 11:06 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа седницата на која како точка на дневен ред е третото читање за законот за употреба на јазиците за кој опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 36.000 амандмани.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, рече дека законот за јазици, за кој вели дека е неуставен, се става на дневен ред во Собранието за гласање на денот кога започнал воениот конфликт во Тетово.

Тој рече дека одлучил да ја прекине денешната теренска агенда на посети на населени места и средби со граѓани поради сериозноста околу носењето на неуставниот закон за јазици.

– Ова не смее да се дозволи. Лошо ќе влијае врз Република Македонија, за нејзиниот имиџ пред меѓународната заедница, но и пред домашната јавност. За последен пат повикувам на разум – да се избегне едно девијатно однесување во парламентот и насилно усвојување на овој закон. Повикувам на почитување на Деловникот, разгледување на амандманите и отворање на амандманска расправа, којашто ВМРО-ДПМНЕ ја очекува. Се друго ќе предизвика реперкусии и за тој што ќе се одлучи да ги прекрши законите, но и сите оние коишто ќе го поддржат во таа постапка – рече Мицкоски.

На оваа седница има уште 18 точки за разгледување по што со Собранието ќе продолжи со работа по 11 седница на која на дневен ред е законот за заштита од пушењето. По неа закажана е 35 седница на која има 45 точки на дневен ред.


Мицкоски: Од денеска почнувам со посети на терен, да го чујам гласот на народот


Скопје, 13 март, 2018 - 13:51 (META) 

Македонија тоне, а македонскиот граѓанин едвај врзува крај со крај. Тоа мораме да го промениме. Од денеска ќе бидам на терен, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

– Во периодот кој следува, почнувајќи од денес, огромен дел од моето време ќе го посветам на теренските посети, во непосредна комуникација и разговори со граѓаните. Ќе бидам присутен во секој град, во селата, населбите, улиците, во општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ да го чујам гласот на народот, да разговараме за иднината на државата, затоа што Македонија заслужува и мора подобро. Салонската политика е едно, а вистинската слика лежи меѓу обичниот народ, помеѓу граѓаните – вели Мицкоски.

Според него, Македонија стагнира во сите области, нема проекти, нема нови идеи, нема работа, ниту пак реформи.

-Ништо не се работи, ниту создава. А не се работи затоа што имаме неспособност во секое поле. Неспособност да се зајакне економијата, неспособност да го унапредат земјоделието, да ги реформираат здравството и судството, да обезбедат поквалитетно образование, неспособност да ја придвижат Македонија кон Европската унија – вели лидерот на опозицијата.

Мицкоски потенцира дека на Македонија и треба нов, млад и способен кадар и додава дека ВМРО-ДПМНЕ има кадар и програма која се подготвува од домашни и странски експерти.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го користи Законот за јазиците за блокада на реформите


Скопје, 13 март, 2018 - 9:30 (META) 

Христијан Мицкоски продолжува по стапките на Никола Груевски, дејствува против интересите на граѓаните, против концептот едно општество и европските вредности со што нанесува штета на државните интереси, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Во соопштението се додава дека „видливо е лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи оваа партија го прифати Законот за употреба на јазиците во надеж дека ќе формира влада.“

„Откако не успеа, денеска законот го користи единствено како изговор за блокада на реформскиот процес. Очигледно, кога зборува за некакви политички концесии, Мицкоски мисли на концесиите што му ги оставил токму Никола Груевски. Наместо промовирање на политиките на поделби коишто граѓаните ги поразија, Мицковски треба да смогне сили, вистински да ја реформира ВМРО-ДПМНЕ во партија којашто ќе дефинира соодветен начин на политичко делување во интерес на граѓаните и државата“, се вели во соопштението.

Од СДСМ повторуваат дека „Законот за употреба на јазиците е целосно во согласност со Уставот и во интерес е на сите граѓани.“


Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство ако се отфрли законот за јазици


Скопје, 12 март, 2018 - 16:43 (META) 

Жалам што за вакво крупно прашање како Законот за јазиците не се земаат предвид аргументите и фактите, туку практично се погазува Уставот и по секоја цена се обидува да се донесе закон кој не е уставен, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото видео обраќање до јавноста.

Според него, не е возможно законот да се донесе по демократски пат, а без притоа да се прекрши Деловникот на Собранието и да не се изврши упад во процедурите, бидејќи, како што вели, ВМРО-ДПМНЕ нема да отстапи од 36-те илјади веќе поднесени и прифатени амандмани.

– Бидејќи ваков клучен закон се настојува да се донесе без дебата и разговор со опозицијата, да се игнорираат забелешките од претседателот на државата, само за да се задоволат одредени политички апетити јасно е за каков случај на пазарење на сметка на уставот и законот имаме. Уште еднаш повторувам дека Зоран Заев ќе ја има поддршката на ВМРО-ДПМНЕ во обезбедувањето на парламентарно мнозинство, и стабилноста на владата само да не потпаѓа под уцените кои се на штета на државата и да не го донесе неуставниот закон – вели Мицкоски.

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Македонија не смее да функционира по принцип на преседани и смета дека доколку се прекршат процедурите за носење на ова законско решение, тоа ќе значи воспоставување на нова незаконска практика и таа ќе биде применувана во иднина.


Мицкоски на средба со Борисов и Дол: Владата не го исполнува планот 3-6-9


Софија, 9 март, 2018 - 11:53 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на покана на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Софија се сретнал и со претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, информираат од партијата.

На средбата се разговарало за европската агенда на регионот и за зајакнување на соработката во рамките на Европската народна партија, чиј составен дел е и ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски нагласил дека стратешки приоритет преставува членството во ЕУ како суштинска ориентација преку која треба да се овозможи унапредување на стандардите и овозможување на шанси за напредок. Тој посочил дека Македонија за жал има реформски процес кој се одвива под посакуваното ниво и планот на владата 3-6-9 останува неисполнето слово на хартија.

– Потребни се клучни подобрувања, пред сè реформа на судскиот систем, поддршка на економијата и стопанството и нејзин суштински развој, каде за жал досега имаме еден од најслабите економски резултати како држава, како и мерки за овозможување на квалитетно образование како клучен столб за развој на едно општество – истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски во разговорот со Борисов посочил дека ВМРО-ДПМНЕ е за развивање на добрососедски односи, базирани на принципиелност и меѓусебно почитување.


Од средбата на Заев со Мицкоски најавен консензус за реформите


Скопје, 5 март, 2018 - 9:34 (META) 

Можен консензус на власта со најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, е споменат од премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, по вчерашната средба што во Владата на Република Македонија ја имаше со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.ж

Како што соопшти Владата, а и Заев во изјавата за медиумите, се разговарало за актуелните политички случувања, за тековните преговори со Грција, за изборниот законик и за избор на членови на Државната изборна комисија, како и за можноста за враќање на опозицијата во Собранието. Притоа, Заев изрази разбирање за ставот на опозицијата дека додека не бидат пратениците пуштени од притвор, нивната пратеничка група не се враќа во Собранието.

– Јас имам апсолутно разбирање за ставот на ВМРО-ДПМНЕ за притворите, дека додека не бидат комплетирани, не се враќат, но сакам уште еднаш дека немаме никаква намера да вршиме притисок врз правосудството – рече Заев.