fbpx
Таг: Христијан Мицкоски

таг: Христијан Мицкоски

Пендаровски и Мицкоски се судрија околу тоа кој има повисок рејтинг

Христијан Мицкоски е последниот политичар во Македонија кој би требало да зборува за личниот рејтинг. Имено, и после цели пет години како претседател на ВМРО-ДПМНЕ има двојно помал рејтинг од нивниот поранешен претседател Никола Груевски, вели претседателот на државата Стево Пендаровски. Изјавата следува откако претходно Мицкоски во своето гостување во радио Лидер рече дека кога станува за Стево Пендаровски, „тој...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на претседателските избори, не гарантира за излезноста

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави оти неговата партија нема да ги бојкотира претседателските избори и дека ќе учествува на нив, додавајќи дека нивниот кандидат во првиот круг ќе водел пред кандидатот на ДУИ и СДСМ за околу 100.000 гласови. „Нема потреба зошто да ги бојкотираме, друго е прашањето кои се предизвиците со коишто ќе се соочи Македонија во...

Како Ковачевски и Мицкоски го честитаа 11 Октомври – Денот на народното востание

И премиерот и претседател на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски, и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска го честитаа големиот државен празник, 11 Октомври - Денот на народното востание кога македонскиот народ се кренал на вооружено антифашистичко востание во 1941 година. Иако навидум двете честитки се многу слични, во нив може да се забележат драстични разлики. Така, премиерот Ковачевски на неколку наврати...

Контраспин: Изјавата на Мицкоски за „благонадежните Блгари Ковачевски, Пендаровски и Османи“ е спин

Нема ниту еден елемент во преговарачката рамка со ЕУ со кој е засегнат македонскиот идентитет. Оттаму, изјавата „за благонадежни Блгари“ за тие што ја прифатиле е спин. Сосема е друго прашање за руската политика на Балканот и заедничките точки со изборот на водење на македонска државна политика по принципот на реципроцитет, како и цената и последиците од таквата политика...

Мицкоски се закани со напуштање на Собранието, му одговорија од Министерство за правда

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се закани дека пратениците од оваа партија ќе го напуштат Собранието на РСМ доколку власта стави европско знаменце на Законот за амнестија. Мицкоски рече дека ќе го блокираат донесувањето на ова законско решение, кое е за амнестија на криминалци. Очекувањето е опозицијата да достави голем број амандмани на Законот за амнестија, но доколку тој...

Мицкоски и Груевски со нови обвинувања, од СДСМ бараат да не ги мешаат во кавгата

Лажна е пропагандата на СДСМ, која трае скоро пола деценија, дека партијата се води од странство. Ова денеска го изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој додаде дека неговата партија не била никогаш пообединета и има огромна поддршка од народот. „ВМРО-ДПМНЕ ја води раководството на партијата заедно со структурите во партијата, членовите и активистите. ВМРО-ДПМНЕ е партија од народот, својот...

Мицкоски и Груевски во жесток клинч – кој е учесник во триаголникот?

Актуелниот и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски и денеска продолжија да се напаѓаат со меѓусебни преписки преку социјалната мрежа Фејсбук, откако вчера го истрошија првичниот арсенал на зборови еден против друг. Двата поста на Мицкоски и Груевски веќе имаат илјадници лајкови, до 16:30 часот оној на Мицкоски достигна 2.800 лајкови, додека Груевски за само еден час...

Кој за кого одработува? Мицкоски и Груевски јавно се испокараа

Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го обвини поранешниот лидер Никола Груевски дека е во тајна комуникација со владата за да се подели опозициската партија и за да се протуркаат уставните измени, додека Груевски му врати на Мицкоски дека ќе треба да одговори јавно на две прашања. Дојче Веле сервисот на македонски јазик ја пренесува изјавата на Христијан Мицкоски за...

И народниот правобранител Зибери ги проблематизира измените во Кривичниот законик

Народниот правобранител Насер Зибери пронајде проблематични сегменти во измените на Кривичниот законик, кои минатата недела во период од само неколку часа беа усвоени во Собранието на РСМ по скратена постапка и со европско знаменце. „Тие измени во Кривичниот законик се проблематични од аспект на процедурата во која се донесени, многу кратка, без можности за сериозна расправа, а се менуваат одредби...

Политичарите од уста не ги вадат оправдувањата за измените на Кривичниот законик

Македонските политичари веќе неколку дена од уста не ги вадат оправдувањата на измените на Кривичниот законик, кои експресно за период од неколку часа ја поминаа целата собраниска процедура за нивно усвојување, и тоа по скратена постапка и со европско знаменце. Кој ќе одел во опозиција, а кој е Дарт Вејдер е темата со која веќе неколку дена се замајува...

Мицкоски не гледа причина зошто да се сретне со германскиот пратеник Михаел Рот

Откако германскиот пратеник и претседавач со Комитетот за надворешна политика на Бундестагот Михаил Рот не се сретна со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска опозицискиот лидер изјави дека никаде не пишувало оти треба да се сретне со сите што доаѓаат во земјава. „А зошто да имам средба со Рот? Каде пишува дека морам да имам средба? Мојата информација е дека...

„Еуровиа“ подизведува и за „Бехтел-Енка“, за опозицијата шокантен податок, за власта нема ништо спорно

Градежните работи на изградба на автопатот Гостивар-Кичево вчера почнаа кај гостиварското село Горна Бањица од страна на американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“. Порталот А1он.мк деновиве објави дека фирмите „Еуровиа“, „АК Инвест“ и „Стентон градба“ се фирмите што се избрани за подизведувачи, додека вицепремиерот Артан Груби на вчерашната свеченост воопшто не го демантираше изборот на подизведувачи. „Целосната надлежност за подизведувачите е во рацете...

Честитки по повод Денот на независноста: 32 години самостојна и суверена држава

По повод чествувањето на денешниот државен празник 8. Септември - Денот на независноста на Северна Македонија, македонскиот државен врв и лидерите на политичките партии упатија честитки, а серија од настани се одржуваат денеска низ целата земја под мотото „Гласник на слободата“. Денеска прославуваме 32 години самостојна и суверена држава, откако на 8 септември 1991 година над 95 отсто од...

Ескобар очекува продуктивни дискусии во Скопје

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Северна Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски. Во рамките на дводневната посета, Ескобар денеска и утре ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и со лидерот на...

Теоријата на Мицкоски за заговор против ВМРО-ДПМНЕ: Од играчка, може да биде плачка

Од изрази на потсмев и укажувања за недораснатост за лидерската функција што ја има до сериозни предупредувања дека изјавите на Христијан Мицкоски може да предизвикаат меѓународна изолација на нашата земја. Со ваква содржина се дел од реакциите, откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ најпрво изјави дека светот правел стратегија за тоа како да ја скрши неговата партија и да ги премисли...

Мицкоски: Потребно е рестартирање, потребен е нов правец

„Власта удри во ѕид, потребно е рестартирање. Потребен е нов правец“, рече Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција на која повтори дека единственото решение во моментов за земјата се избори. Прес-конференцијата на Мицкоски беше организирана како реакција на собраниската расправа за измена на Уставот која заврши вчера, но седницата беше прекината пред да се случи гласањето. Во својот говор Мицкоски рече...

И партиите го одбележаа Илинден, за Мицкоски денешната борба е за достоинство

Политичките партии денеска го одбележаа Денот на Републиката - 2 Август, при што нејзините претставници не пропуштија да испратат и дневнополитички пораки до граѓаните. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од Мечкин Камен во Крушево на граѓаните им го честиташе државниот празник Илинден, велејќи дека тој претставува темел на нашиот идентитет и борба за државност. „И денеска македонскиот народ, граѓаните во...

Мицкоски: Ги прекинуваме сите средби со власта за уставните измени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека од овој момент па натаму повеќе нема да зборува за ништо што е поврзано со уставните измени, туку единствената работа која ќе биде тема е да се седне на маса и да се разговара за брзи предвремени парламентарни избори оваа есен. Извршниот комитет на најголемата опозициска партија, рече Мицкоски, едногласно одлучил да...

Контраспин: Како Мицкоски пронајде врска меѓу истрагата за спомениците и идентитетот

Случајот може да се разгледува од неколку аспекти, кривично-правен, политички, односно влијание на политиката врз правосудството, корупциски/антикорупциски, на залудно потрошени/украдени пари (33 – те градинки на СДСМ, иако и тоа е спин само по себе), но никако не може да се разгледува од аспект на случај кој во позадина го загрозувал македонскиот идентитет. Токму таква врска некако успеа да...

Стевчо Јакимовски и ВМРО-ДПМНЕ во нова серија меѓусебни обвинувања

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски и претседател на партијата ГРОМ денеска одржа прес-конференција пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, на која побара од лидерот Христијан Мицкоски да објасни како го стекнал својот имот во изминативе години, осврнувајќи се на изградбата на малите хидроцентрали. „Мицкоски да одговори на колку години ја направи својата прва хидроцентрала. Дали тоа беше кога тој е советник...

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...