fbpx

Мицкоски денеска до Собранието ќе го достави предлогот за новата влада

Во 13:30 часот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го достави предлог составот на владата во Собранието на Република Македонија, а веднаш потоа во прес центарот на Собранието ќе одржи прес конференција

-

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на новата влада, Христијан Мицкоски, попладнево во 13:30 часот во Собранието ќе го достави предлог составот за новата влада.

„Денеска 18.06.2024 година во 13:30 часот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го достави предлог составот на владата во Собранието на Република Македонија, а веднаш потоа во прес центарот на Собранието ќе одржи прес конференција“, информираат од партијата.

Претходно мандатарот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неделата по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на јавноста и ги соопшти предлозите за министри во новата влада:

Заменик министер на Владата и министер за транспорт – Александар Николовски;
Министер за одбрана – Владо Мисајловски;
Министер за финансии – Гордана Димитриеска Кочоска;
Министер за надворешни работи и надворешна трговија – Тимчо Муцунски;
Министер за локална самоуправа – Златко Перински;
Министер за информатичко општество и дигитална трансформација – Стефан Андоновски;
Министер за спорт – Борко Ристовски;
Министер за енергетика, рударство и минерални суровини – Сања Божиновска;
Министер за земјоделство – Цветан Трипуновски;
Министер за култура и туризам – Зоран Љутков;
Министер за внатрешни работи – Панче Тошковски;
Министер за образование и наука – Весна Јаневска;
Љупчо Димовски, заменик претседател на Владата, одговорен за политички систем,
Иван Стољковиќ, заменик претседател на Владата и министер за односи меѓу заедниците,
Шабан Салиу, министер без ресор задолжен за имплементација на декадата на Ромите.

Во Владата влегуваат и коалицијата „Вреди“ и движењето ЗНАМ. Од Алтернатива веќе соопштија дека за министер за европски прашања ќе го предложат ексдиректорот на МЕПСО и на „Македонски железници – транспрот“, Орхан Муртезани, а Лулзим Алиу и Сафије Садики-Шаини се кадрите што партијата ги предлага за заменик-министри во министерствата за образование и наука и за етнички заедници.

Предлози за министри во министерствата за правда и за јавна администрација ги соопшти движењето ЗНАМ – за министер за правда е предложен Игор Филков, додека кандидат за прв човек во Министерството за јавна администрација е Горан Минчев.

Своите кандидати за раководните позиции во три ресори ги соопшти движењето Беса. Фатмир Лимани е кандидат за министер за социјална политика, демографија и млади, Бесар Дурмиши за министер за економија и труд, а Седат Сулејмани е кандидат за заменик-министер за култура и туризам.

Претседателот на Демократско движење, кое е дел од коалицијата „Вреди“, Изет Меџити, најави дека веројатно тој ќе биде прв вицепремиер и министер за екологија, додека Арбен Таравари ќе биде министер за здравство. Според Меџити, сериозен кандидат за вицепремиер за добро владеење е Арбен Фетаи, кој беше од крилото на Таравари во Алијансата за Албанците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...