Седум нови сомнителни случаи на заразени од морбили


Скопје, 10 јануари, 2019 - 13:37 (META) 

Седум нови сомнителни случаи на заболени од морбили се пријавени денеска во Институтот за јавно здравје. Прим. д-р Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот, нагласува дека ова не се регистрирани случаи, туку за нив допрва ќе следат лабораториски анализи и испитувања, а потоа ќе види дали ќе бидат потврдени случаи или не.

– Сомнителните случаи се добиени од Инфективната клиника. Тие чекаат лабораториска дијагностика, а дополнително ќе се знае дали ќе добиеме пријава дека се работи за заразна болест. Во новата епидемија, на територија на Скопје, без оние седум случаи од Радишани, во моментов има 13 потврдени случаи – информира д-р Кузмановска.

Како што неофицијално дознава „Мета“, станува збор за деца од градинка во Аеродром.

Од 3 јануари е прогласена епидемија на морбили на ниво на Скопје. Во исто време беше донесена мерка за забрана за прием на невакцинирани деца со МРП вакцина. Од денот на забраната, досега вакцинирани се над 1.300 деца.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат врши контроли по градинки, дали тие примаат деца кои не ја имаат примено оваа вакцина. Директорката Ирина Бухова за „Мета“ информира дека до овој момент не се регистрирани случаи на примање невакцинирани деца.

– Ние можеме да правимe проверки само кај што има решение за забрана. Затоа нашите инспектори делуваат само во Скопје. Во моментов нема пријави за примени невакцинирани деца во градинка – вели Бухова.


По примањето МРП вакцина, детето може во градинка, но подобро 10 дена да остане дома


Скопје, 4 јануари, 2019 - 12:39 (META) 

Откако пред неколку дена стапи на сила времената забрана за примање деца во градинка кои не се вакцинирани од МРП вакцината (за морбили, рубела и паротитис), многумина родители на социјалните мрежи прашуваа дали веднаш по примањето на вакцината можат да ги испратат своите деца во градинка, или пак, треба да поминaт одреден период дома.

Иако има лекари кои тврдат дека по вакцината детето треба да остане дома неколку дена, во меѓувреме, во градинка се примаат сите деца кои биле вакцинирани истиот или претходниот ден.

Педијатарот Весна Стојанова – Атанасовска, за „Мета“ вели дека по примањето на МРП вакцината детето треба да остане дома десетина дена.

– Откако детето ќе прими МРП вакцина потребно е да остане дома десетина дена, а притоа треба да се зголеми внесот на витамини и на здрава храна. Повикувам на вакцинирање, меѓу другото и од мое лично искуство. Сметам дека невакцирани деца не треба да се примат во градинка, бидејќи се потенцијал за ширење инфекција и зараза, која е сериозна опасност за сите. Порачувам родителите кои читаат и знаат нешто повеќе, на кантар да ги стават нус-ефектите и од едното и од другото и да одлучат. Моите деца се вакцинирани, децата на моите поблиски пријатели и роднини се вакцинирани, пациентите кои имаат доверба во моето работно искуство се вакцинирани. Ние сме безбедни во оваа епидемја, бидете и вие – порачува докторката.

Проф. д-р Александра Грозданова, претседателката на Комитетот за имунизација, вели дека вакцините што сега се користат се давале десет години наназад и несаканите реакции се точно опишани и од производителот, но и педијатарот ги советува родителите што може да се очекува.

– Тоа се најчесто фебрилни состојби, температура, болка на местото на давање, малаксаност, и тоа е она што е очекувано. Сепак, препорака на педијатрите е дека не би имало проблем доколку детето веднаш по вакцината појде во градинка – рече Грозданова.


Родителите не се бунат кога градинките им ги враќаат децата без МРП вакцина


Скопје, 3 јануари, 2019 - 14:41 (META) 

Пет деца невакцинирани за морбили, рубеола, паротитис (МРП) не биле примени на згрижување денеска во градинката „Кочо Рацин“ во Центар, согласно препораките на Министерството за здравство (МЗ). Во меѓувреме, од денеска инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) прават проверки, дали има деца кои се примени, а не се вакцинирани со МРП.

Главната сестра на сите четири објекти на градинката, Лиле Тодоровска, за „Мета“ вели дека од вкупно 750 деца, во овој период само седумдесетина посетуваат градинка.

– Бројката е намалена генерално, бидејќи е време на распуст. Добивме решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, како и од Министерството за здравство, во кое се наредува како да се постапува. Имено, се забранува згрижување без примена вакцина МРП по календар. Ние ги имаме тие податоци на увид, бидејќи при упис на секое дете, имаме календар за неговиот имунален статус, кој е услов за да бидат примени. Секоја година тоа се апдејтира и се знае точно што има добиено детето од вакцини. За тие деца за кои немавме евиденција, во овие два три дена родителите носеа документ и нив ги згрижувавме. Имаше пет-шест деца чии родители или баби не беа информирани за мерката, па ги информиравме и ги вративме. Родителите не се бунат, бидејќи знаат дека тоа не е одлука на градинката, туку е решение од Министерството – вели Тодоровска.

Таа информира дека во меѓувреме инспектори прават контроли дали има деца кои се примени, а се невакцинирани.

– Примивме и деца кои сабајлево родителите ги вакцинирале. Исто така згрижуваме и деца кои немаат примено ниедна вакцина, но тоа е со изјава потпишана од родител – објаснува главната сестра на четирите објекти на градинката „Кочо Рацин“.

И во градинката „13 Ноември“ во Центар информираат дека од денеска ја почитуваат мерката за забрана и дека се примаат само деца кои ја примиле МРП вакцината.

Рабије Љоку, директорката на детската градинка „Фидани“ во Чаир, вели дека периодов вообичаено се преземаат санитарно-хигиенски и против-епидемиски мерки.

– Тоа за нас е нешто што е секојдневие, се дезинфицира целиот простор, се дезинфицираат сите играчки, а овој период кога е редуциран бројот на деца, се користи токму за тоа. Имавме денеска луѓе од Ценарот за јавно здравје кои вршат контроли. Кај нас има деца кои ги немаат примено сите вакцини, но тие денеска не се дојдени во градинка. Не дојдоа ниту оние кои немаат примено МРП вакцина. Луѓето најверојатно ги поврзале празниците, а и време на распуст е – вели Љоку.

Мајката на девојче на возраст од година и пол за „Мета“ вели дека не била вратена, туку била информирана од градинката во која го носи нејзиното дете дека тоа нема да биде примено ако не добие МРП вакцина.

– Моето дете е на возраст од 18 месеци, а не е вакцинирано, бидејќи и јас и докторот сме процениле дека во моментот не било здраво за да ја прими вакцината. Раководителката на градинката ми кажа дека денеска, иако има забрана, ќе имаат разбирање и ќе го примат детето, зашто нели, не може за пола ден родителите да се снајдат и да го дадат детето на згрижување на друго место. Но потенцираше дека веќе од утре, согласно препораките на Министерството за здравство, ќе мора да однесам копија од страниците во здравствената книшка од календарот за иунизација и рече дека би го примиле само врз основа на тоа. Планирам да го вакцинирам, ја сфаќам сериозноста на сето тоа, но сметам дека сето ова треба да се организира подобро, бидејќи многумина од нас немаат алтернатива или помош околу чувањето на децата. Друго што исто така треба да се расјасни е, дали треба да ги слушаме оние доктори кои велат дека по примање вакцина детето треба да биде дома и под надзор, или пак, е безбедно веднаш да почне да оди во градинка – вели Елена С..

Вчера Министерството за здравство прогласи епидемија на мали сипаници на ниво на Скопје заради 12 нови случаи. Министерот Венко Филипче рече дека шестмина од новите случаи се потврдени преку лабораториски анализи. По ова следуваше забраната за носење деца во градинка кои не примиле МРП вакцина.

– Сите нови случаи се невакцинирани лица со МРП вакцината. Затоа е прогласена е епидемија на мали сипаници во Скопје и принудени сме од утре да донесеме привремена мерка – забрана за носење на деца кои не се вакцинирани во градинките – изјави Филипче.


Родителите се раскараа на Фејсбук по забраната за примање невакцинирани деца во градинка


Скопје, 3 јануари, 2019 - 13:58 (META) 

Времената мерка за забрана за примање во градинка на деца невакцинирани со МРП вакцина на Министерството за здравство (МЗ), изминативе два дена предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Според едни, ваквата мерка за забрана треба да биде трајна, а други оценуваат дека министерството само шири паника и дека не треба на овој начин да се условува приемот на деца во градинките.

– Јас сум за вакцинирање, бидејќи овде се работи за болести кои се заразни и лесно можат да се рашират во епидемија. Се работи за колективна свест, која ни недостасува во секој сегмент од општеството. Што правиме со оние деца кои веќе се хронично болни од астма и други аспираторни заболувања, оние кои имаат автоимуни заболувања и ред други болести и на сето тоа да добијат и морбили? Исходот може да биде трагичен – пишува една мајка.

Силвана М., мајка на петгодишно дете, пак, смета дека оправдани се стравовите кај родителите кои избираат да не ги вакцинираат своите деца.

– И родителите кои вакцинираат и оние кои не вакцинираат, го направиле изборот мислејќи им најдобро на своите деца. А дебатите по социјалниве мрежи се колеж. Јас на пример, воопшто не можам мирна душа да имам, иако и немам баш избор со детево. Има препорака да не се вакцинира, а доколку ептен решиме, да го носиме на клиника, со задолжителна хоспитализација и надзор. Па, за тоа не сме се решиле. А еве го, во моментов кашла на минутка, со антибиотик и инхалација. Реално нам, кои сме лаици следствено е да ни е страшно и едното – последици од болести, и другото – последици од вакцините – вели Силвана.

Во меѓувреме, во градинките во Скопје од утрово не се примаат деца кои ја немаат примено МРП вакцината. Освен Министерството за здравство, известување до градинките испрати и Министерството за труд и социјална политика (МТСП).

„Ги информиравме сите државни и приватни градинки, дека Министерството за здравство прогласи епидемија на мали сипаници (морбили) во Скопје, согласно Законот за заштита на населението од заразни болести. Истовремено МТСП им укажа на градинките дека е на сила забрана за примање деца во градинките кои не се васкцинирани од МРП (вакцина за морбили, рубеола и паротит). Градинките се задолжени и да спроведат санитарно-хигиенски и противепидемиски мерки. Врз основа на горе наведеното МТСП укажува дека треба да се почитуваат одлуките коишто се донесени од страна на Министерството за здравство. Укажувањата и препораките се во насока превенција и поголема безбедност на децата“, велат оттаму.

Во министерството истакнуваат дека казните за невакцинирање на децата за родителите, се движат од 350 до 650 евра.


Нова транша од осум милиони евра за општините за инфраструктурни проекти


Скопје, 14 септември, 2018 - 10:22 (META) 

Општините од денеска ќе можат да аплицираат со нови капитални проекти за осум милиони евра средства преку Проектот за подобрување на општинските услуги. Министерството за финансии објави јавен повик за доделување на нова транша од проектот кој го спроведува со поддршка на Светската банка.

Со овие осум милиони евра општините ќе можат да финансираат проекти како изградба и реконструкција на систем за водоснабдување, канализација и одведување отпадни води, локална патна инфраструктура, енергетска ефикасност, изградба на детски градинки, зелени пазари, инфраструктура во индустриски зони и слични проекти.

Преку Проектот за подобрување на општинските услуги, се настојува граѓаните да добијат подобри општински услуги и да се развие локалната економија.

Само преку овој проект, на годишно ниво, од јуни 2017 до јуни 2018 година, реализирани се 72 капитални проекта во 41 општина.

Проектот за подобрување на општинските услуги го спрoведува Министерството за финансии. Тој е поддржан од Светска банка со вкупен фонд од 81,1 милион евра и ИПА грант средства за рурален развој од ЕУ во износ од 14,6 милиони евра. Целта на проектот покрај подобрување на општинските услуги е и зајакнување на капацитетите на општинската администрација за имплементирање на проектите.


Борат го прелажа „путиновиот конгресмен“ Рорабакер, кој ја делеше и ништеше Македонија


Вашингтон, 17 јули, 2018 - 14:02 (META) 

Во својата нова провокативна комична серија „Who is America? (Која е Америка?)“, британскиот комичар Саша Барон Коен ги прелажа контроверзниот американски конгресмен Дејна Рорабакер, неговиот колега Џо Вилсон, како и поранешните сенатор и конгресмен Трент Лот и Џо Волш, да дадат јавна поддршка за измислената програма „Киндергардианс“, со која наводно на децата во градинките во Израел од тригодишна до 16 годишна возраст им се дава оружје скриено во играчки или накитено со нив и се обучуваат да пукаат „како мерка за справување со растечкото оружено насилство“ и истата да се копира и во САД.

Во видеото што им го презентирал на прелажаните се претставува и пешадиско оружје и ракетни фрлачи „за млади“, кое наводно се користи во Израел.

Коен им пристапил на соговорниците претставувајќи се како „израелски антитерористички експерт“, полковник Еран Морад. Во новата серија, која почна да се емитува вo неделата на каналот „Шоутајм“, Коен глуми четири лика и прави сатира на политичкиот и културниот живот во САД во ерата на Доналд Трамп.

Во првата епизода негови жртви се конгресмените Рорабакер, познат по своите изјави за Голема Албанија и за поделба на Македонија, по коишто се извинуваше, и Џо Вилсон, поранешните сенатор и конгресмен Трент Лот и Џо Волш, од кои првиот сега е лобист, а вториот радио-водител, како и низа поборници на слободното носење оружје.

Претставувајќи се како „терминатор за терористи“ тој ги интервјуира соговорниците, и за разлика од младиот републикански конгресмен од Флорида, Мет Гец, кој вели дека работите не функционираат така што конгресмените веднаш даваат поддршка пред камера за нешто што првпат го слушнале, Рорабакер и Вилсон „како од пушка“ велат дека идејата е одлична.

Рорабакер, републиканскиот конгресмен од 17-от округ во Калифорнија познат и како „омилениот конгресмен на Путин“, во февруари минатата година ја разлути владата и македонската јавност со изјавата дека „Македонија не е држава“.

– Со ова ќе ги разлутам сите, но што ми е гајле. Македонија не е држава. Жал ми е, ама не е држава – рече Рорабакер во интервју за албанската телевизија „Визион Плус“.

Претседателот на подкомисијата за Европа, Евроазија и растечките закани на Долниот дом на Конгресот на САД, потоа рече дека Косоварите и Албанците во Македонија „треба да бидат дел од Косово“, а остатокот од Македонија „треба да биде дел од Бугарија или која било друга држава со која се поврзани“.

Откако јавноста реагираше бурно, Рорабакер „дообјаснуваше“ што сакал да каже, обидувајќи се да се извлече од ситуацијата.  Тој потоа во официјална изјава рече дека Македонија е легитимна држава со право на самоопределување и почитување на границите.

„Мојот коментар алудираше, можеби погрешно, на мојата загриженост кон предизвиците во внатрешното владеење со кои Македонија се соочува во врска со етничките малцинства. Јас во никој случај не сакав да кажам дека некој друг, освен Македонците треба да го утврди суверенитетот или границите на Македонија. Ако моите зборови беа сфатени на друг начин, јас длабоко се извинувам“, рече Рорабакер неколку дена подоцна.

Саша Барон Коен се враќа со нов проект речиси една деценија по „Али Џи“, а најпознат е по неговиот филм за Борат од Казахстан во посета на САД.


МТСП: Верското организирање на децата во градинките е забрането


Скопје, 16 јануари, 2018 - 15:27 (META) 

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека со допис ги предупредило детските градинки дека со закон е забрането верското или политичкото организирање и дејствување на децата во градинките.

Според Законот за заштита на децата, доколку се инволвираат деца од овие јавни установи, предвидена е глоба од  1.000 евра во денарска противвредност, велат од Министерството.


Владата подготви закон за амнестија


Скопје, 19 септември, 2017 - 20:45 (META) 

Владата на својата денешна, 28. седница, го разгледала и го усвои предлог-законот за амнестија и им препорача на Министерството за правда и на службите во Владата да ги обезбедат условите за увид во предлог-текстот на законот до засегнатите министерства, како и до пошироката јавност, соопшти владината служба за информирање.

Предлог-законот ќе биде поставен на увид на јавноста во Единствениот национален електронски регистар на прописи на Република Македонијa (ЕНЕР).

Овој закон е привремен и ќе се однесува на точно определени временски одредници. Министерот за правда, Билен Саљији, објаснил дека со предложениот текст на законот не се предвидува амнестија за лица правосилно осудени на казна доживотен затвор, како и за сторители на кривично дело убиство од член 123 од Кривичниот законик, на сторители на кривични дела против избори и гласање, за кривични дела против половата слобода и половиот морал и за кривични дела против државата (член 305-327), како и за злосторничко здружување и кривичните дела против човечноста и меѓународното право.

На денешната седница е презентирана информација со предлози за справување со високото ниво на загадување на воздухот во текот на летниот период и во текот на целата година.

Донесена е и одлука за зголемување на коефициентите на сложеност на работите во детските градинки, односно зголемување за 2 отсто на платата на вработените во нив, почнувајќи од октомври. Истовремено биле усвоени и предлог-уредбите за критериумите за распределба на блок-дотации за детски градинки по општини за 2018 година и за распределба на блок-дотации за јавните установи за домови за стари лица за 2018 година.

Донесена е и одлука со која се укинува надоместокот за испорака на информации од јавен интерес, во вид на електронски запис на информацијата на УСБ, или на е-маил адреса на барателите.


Општините Сопиште и Чешиново-Облешево добија грантови од ИПА-програмата


Скопје, 22 јуни, 2017 - 12:56 (META) 

Општините Сопиште и Чешиново-Облешево денеска добија грантови во вкупен износ од 237.733 евра од ИПА-програмата на Европската Унија.

– Денеска потпишуваме договори за изградба на детска градинка во Општина Сопиште и за изградба на локални улици и за подобрување на водоснабдувањето во Општина Чешиново-Облешево. Изградбата на инфраструктура во руралните средини е еден од приоритетите на реформската влада. Вложувањата во изградба на градинки, училишта, патишта и во енергетика се вложувања во трајни добра од кои директна корист имаат граѓаните. Тие придонесуваат за одржлив економски и социјален развој и воедно ги намалуваат разликите помеѓу урбаните и руралните заедници – изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски.

Тој додаде дека ИПА-програмата за рурален развој е од особена важност за Македонија, при што е предвидено е да бидат доделени 20,7 милиони евра во различни општини во земјава.

Тевдовски рече дека како министер за финансии ќе се заложи да има поголема искористеност на фондовите што Европската Унија ни ги дава на располагање.