Европа

Шпанската крајбрежна стража спасила 224 мигранти

24 јуни, 2017 - 15:23 (META)  Мадрид Вкупно 224 мигранти се спасени при обидот да стигнат од Северна Африка во Европа, соопшти шпанската крајбрежна стража. Мигрантите кои се наоѓале во пет пловни објекти, се спасени во Гибралтарскиот Залив и во Алборанско Море, што ја дели Шпанија од…

Расипан фрижидер го предизвикал пожарот во висококатницата во Лондон

23 јуни, 2017 - 11:36 (META)  Лондон Пожарот во станбената зграда во Лондон, во кој загинаа најмалку 79 лица, го предизвикал расипан фрижидер, соопшти денеска британската полиција, пренесува „Би-би-си“. Полицијата објави дека изолацијата и фасадата на висококатницата „Гренфел“ добиле негативни оценки на безбедносните проверки, извршени по пожарот.…