fbpx
Таг: Влада на РСМ

таг: Влада на РСМ

Државата повеќе добива од даноците отколку што троши за заштита на животната средина [инфографик]

Растат приливите во државната каса од даноците за животна средина. Во 2019 година во буџетот се слеале 219.084.552 евра, односно била платена рекордна сума на даноци во споредба со претходните години, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Една година претходно, во 2018 година биле инкасирани 209.190.164 евра, додека во 2014 година по овој основ во државниот буџет се слеале...

Не се очекуваат ценовни шокови во земјава, владата и компаниите ги следат движењата на берзите

Стопанствениците и владата будно ќе ги следат движењата на берзите во светот и ќе се преземат мерки доколку е потребно, за да не дојде до ценовни шокови во земјава во наредниот период, се согласуваат стопанствениците и централната власт. Вчеравечер во Владата, на барање на Стопанската Комора на Северна Македонија се оствари средба со заменикот на претседателот на Владата задолжен за...

Досега попишани 1.760.194 лица, ДЗС ќе каже дали требаат дополнителни денови за попишување

До вчера вечер во земјава биле попишани 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 станови. Во однос на дијаспората, до изутринава се самопопишале 201.247 наши иселеници, информираат од Државниот завод за статистика. Владините портпароли денеска апелираа до сите оние граѓани кои од кои било причини досега не успеале да остварат контакт со попишувачите, но и до оние граѓани кои во овие...

Забрчанец: Владата најтранспарентна во регионот како резултат на волјата за отчетност и одговорно комуницирање

Националниот координатор за стратегиски комуникации во Владата Марјан Забрчанец, преку видео-врска учествуваше на регионална конференција посветена на отвореноста на извршните институции во регионот, што денеска се одржа во Подгорица. За негувањето на принципите на транспарентност и отчетност на извршната власт говореа и претставници на владини институции и невладини организации од Црна Гора, Босна и Херцеговина и Србија. „Во правец на...

Граѓаните кои попишувачот не ги нашол дома ќе можат да се попишат и во општините

Државниот завод за статистика ќе им овозможи на сите граѓани, кои по кој и да е основ да не успеале да остварат контакт со попишувачот досега, да можат да се попишат на одредени локации во својата општина. За ова денеска информираа владиниот портпарол Муамет Хоџа и Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика. Тие апелираа граѓаните да бидат трпеливи, посочувајќи...

Порталб: Со препорака на Владата, МИОА се откажа од документоматите

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) нема да инсталира документомати, односно апарати за издавање документи, туку ќе инвестира во порталот за електронски услуги и проектот со Македонски пошти, и во нивните филијали ќе се отворат „едно-шалтерски услуги“, известува Порталб.мк. Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири потврди за Порталб.мк дека по препораката на Меѓусекторската група за дигитализација, средствата за...

Германски експерти од Федералната криминалистика ќе помогнат околу истрагата за несреќата во Тетово

Германски експерти од Федералната криминалистика (Bundeskriminalamt) пристигнуваат деновиве во Северна Македонија за да ја помогнат истрагата околу несреќата во Тетово, информираат од Владата на РСМ. „Утрово е потврдена поддршката од НАТО сојузникот Германија, со што се одобрува во земјава да пристигнат стручни лица со највисок степен на експертиза во истраги при несреќи за да помогнат во утврдувањето на причините за...

Контраспин: Ги назначува Владата, ама требало да ѝ се поклонат на партијата!

Владата ја спинува вистината и сака да претстави дека заради мир во владината коалиција, нешто најнормално на свет е „позицијата директор на државниот Инспекторат за животна средина да е во политичка надлежност на партијата ДОМ“. Но, тоа воопшто не е нормално. Во конкретниот случај, излегува како ДОМ да има врвни ингеренции врз Инспекторатот, а не Владата. Тоа не е...

Ана Петровска разрешена од Државниот инспекторат за животна средина, бурни реакции од граѓанските организации

Директорката на Државниот инспекторат за животна средина Ана Петровска денеска е разрешена од функцијата. На денешната седница на Владата на нејзиното место е именуван Сретен Стојковски, кој доаѓа од Министерството за животна средина. Петровска, како кадар на партијата ДОМ, на позицијата во Инспекторатот дојде во октомври лани, од Министерството за животна средина, каде што од 2018 година ја обавуваше функцијата...

Ќе се дигитализираат картотеките на Институтот за македонски јазик

Ќе се дигитализираат картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”, одлучи Владата, а активностите, кои ќе чинат околу 80.000 евра, ќе треба да ги спроведе Фондот за иновации и технолошки развој. Како што информираат од владината прес служба, Владата на 93-та седница ја разгледала и усвоила Информацијата за преземање активности во врска со дигитализацијата на картотеките при Институтот за...

Заев, Рама и Вучиќ утре на Економски форум во Скопје

Во организација на Кабинетот на премиерот Зоран Заев, а во соработка со стопанските комори од регионот, утре во Скопје ќе се Економски форум за регионална соработка кој е од исклучително значење. На настанот ќе учествува претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, информираат од владината прес-служба. На овој значаен настан ќе бидат...

Основана Јавната установа што треба да ја штити и управува Шар Планина

Владата ја основаше Јавната установа која ќе управува и ќе го штити Националниот парк Шар Планина. Оваа институција ќе треба да го спроведува Планот за управување со паркот, што е последниот голем чекор за обезбедување на целосна и вистинска заштита на природните богатства на овој регион. Дел од Шар Планина беше прогласена за национален парк на почетокот на овој месец...

Возилата растечки предизвикувач на климатските промени, властите со мерки ќе мора да пресечат [инфографик]

Постојаното зголемување на бројот на возила на улиците, огромниот наплив на стари возила од странство, намалувањето на бројот на патници во јавниот превоз и на корисниците на велосипедот, како и неразвиената железница предизвикуваат Македонија да се соочува со проблеми со емисиите на стакленички гасови од транспортот. Наместо да се намалува испуштањето на штетните гасови кои се предизвикувач на климатските...

Наместо еколошка такса, постојаното менување на законите доведе до намалување на цената на дизелот

Збрка од предложени и применети законски решенија за цената на нафтените деривати, за само еден месец. Наместо од почетокот на јули да се воведе еколошката такса од 3,5 денари за горивата како што најавија од Владата, најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, предвидува намалување на акцизата за 2 денара за литар Еуродизел (Д-Е V) поради...

Се работи на измените, но нема датум од кога ќе биде забранет увозот на возила со под ЕУРО 5 стандарди

Министерството за економија во моментов ја изработува анализата која ќе треба да ги даде податоците за промена на Правилниците за зголемување на стандардите за увоз на возила од странство, односно да се укине увозот на половни возила во земјава со под ЕУРО 4 стандардот, информираат за „Мета.мк“ од ова министерство. И покрај ова, од Министерството за економија немаат конкретен датум...

Владата најавува набавка на електрични службени возила и препорачува користење еколошки превоз

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека е дадена инструкција со веќе објавениот тендер на владината Служба за општи и заеднички работи, да се види дали може од 20 до 50 отсто во набавката на службените возила да се вклучат електрични или еколошки возила. „Инструкции се дадени и на сите други институции да не набавуваат ако не мораат. Таму каде што...

Собраниската расправа за ребалансот на буџетот ќе почне на 1 јули

Расправата во Собранието на РСМ за ребалансот на годинешниов државен буџет ќе започне на 1 јули. На парламентарната веб-страница за овој датум е закажано заседанието на Комисијата за финансирање и буџет. Со буџетскиот ребаланс, предвидено е зголемување на приходите и расходите за оваа годинава, но и пораст на буџетскиот дефицит. Според објавениот Предлог за изменување и дополнување на Буџетот на...

Секој ден со Заев како премиер нашата Македонија губи, вели Мицкоски по повод четири годишното владеење на владата

По повод 4 години од почетокот на владеењето на владата на СДСМ предводена од Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција излезе со опсежна анализа на програмата „За Живот“, цитирајќи проекти за кои тој тврди дека не биле исполнети во периодот од 1 јуни 2017 година до денес. „Секој ден со Заев како премиер нашата Македонија губи....

Дивоградбите во заштитените подрачја да се изземат од законот за легализација на дивоградби, предлага Владата

Дивоградбите во заштитените подрачја да се изземат од законот за легализација, е најновиот предлог на Владата, донесен на последната седница, што се одржа вчера. Владата не се откажува целосно од контроверзниот Предлог- закон што во скратена постапка беше изгласан во Собранието, но претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување. Тој е вратен и повторно ќе се најде...

Владата ќе ги проверува информациите за увоз на токсични нафтени деривати, по објавата на ИРЛ

Вонредна и итна е информацијата објавена од Истражувачката репортерска лабораторија - ИРЛ, за постоење сомневања дека во одреден период во земјата биле увезувани токсични нафтени деривати, опасни по здравјето и животната средина. Тоа го оценија владините министри на синоќешната седница. Според објавените информации на ИРЛ, увезуван бил опасен мазут кој се користел како гориво за греење во повеќе државни...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...