fbpx

Ковачевски: Големината на човекот е во простувањето

-

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, дeнеска упати честитка за празникот Велики поклади – Прочка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски, г.г Стефан и до членовите на Светиот архиерејски синод и до сите православни верници кои го празнуваат празникот. Како што е наведено во честитката д премиерот, пораката од денешниот празник е благородна и исполнета со човечки вредности, затоа што големината на човекот е во простувањето.

„Да простуваме и да ни биде простено, да продолжиме по патот кон градење успешно и среќно општество со рамноправни граѓани. Да се почитуваме меѓусебно, да се обединиме сите заедно околу вистинските вредности и да обезбедиме мир, пријателство и благосостојба за секој граѓанин“, вели Ковачевски во честитката.

Во неа е наведено дека меѓусебното разбирање и почит се основата, како што вели Ковачевски, „за да можеме да градиме интегрирано општество каде ќе се почитуваат човековите права и ќе се развиваат демократските вредности.“

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
online free course
download micromax firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy paid course