fbpx
Таг: честитка

таг: честитка

Пендаровски и Џафери со честитки по повод 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот

Премиерот на преодната Влада, Талат Џафери, како и претседателот Стево Пендаровски, упатија честитка до граѓаните по повод 1 Мај - Меѓународниот ден на трудот. „Како држава, треба секогаш да размислуваме во насока на понатамошно унапредување на работничките права, да го споделуваме товарот и да покажеме солидарност. Да ги заштитиме и работниците, и работодавачите. Затоа што, секогаш може да биде подобро“,...

Католиците го слават Велигден, честитка од претседателот Пендаровски

Христијанските верници денеска го прославуваат големиот христијански празник Воскресение Христово -Велигден според Грегоријанскиот календар. Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски и до сите верници со поздравот – Христос воскресна! Во честитката Пендаровски пишува дека во овој поздрав е сублимирана сржта на христијанската вера дека Бог во Исус Христос целосно се поистовети...

Премиерот Ковачевски со честитка за Божиќ до верниците

Премиерот Димитар Ковачевски, во чест на големиот христијански празник Рождество Христово – Божиќ, во име на Владата и во свое име, упати телеграма со честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, до Светиот архиерејски синод, свештенството и монаштвото и до сите граѓани кои денеска празнуваат. „Раѓањето Христово – Божиќ, секоја нова...

Претседателот Пендаровски упати честитка по повод големиот христијански празник Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, до архиепископот охридски и македонски и на Јустинијана Прима, господин господин Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. Пендаровски во честитката посочи дека годинава Божиќ се празнува во време на голема неизвесност, страв и човечки...

Ковачевски со новогодишна честитка: Заедно ќе работиме на исполнување на европската агенда

Премиерот Димитар Ковачевски на сите граѓани им ја честита Новата 2024 година, посакувајќи им многу здравје, среќа и успех во новата година. „Во новата година влегуваме со нови можности и нови планови за уште поголеми достигнувања. Граѓаните се пред сè и над сè! И во новата година ќе продолжиме да работиме напорно... Нема да дозволиме никој да биде оставен сам...

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима и до сите верници од православната вероисповед. „Дозволете ми да Ви упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски и да Ви посакам празникот да го...

Државниот врв со честитки за Денот на албанската азбука

Честитки по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати денеска државниот врв до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија. Претседателот Стево Пендаровски испрати желби за мир, здравје, радост и благосостојба, но и желба „да ги потврдиме заедничките уверувања за солидарност и за рамноправност, како клучни за просперитетот на нашата заедничка татковина“. Пендаровски потсети дека пред 115...

Пендаровски: Hашата борба денес мора да биде против корупцијата, непотизмот и криминалот

Како што борбата на револуционерната генерација беше за слободна и праведна држава, така нашата борба денес мора да биде против корупцијата, непотизмот и криминалот што раѓаат недоверба, социјална неправда и масовно иселување на младите. Ова е наведено во честитката на претседателот Стево Пендаровски, кој преку неа упати честитка до граѓаните, по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. „Како...

Ковачевски: САД се наш стратешки партнер, чија поддршка е исклучително ценета

САД се наш стратешки партнер, чија што поддршка е од исклучително значење за напредокот на нашата држава, порача премиерот Димитар Ковачевски во својата честитка по повод Денот на независноста на САД - 4 Јули. Во честитката премиерот Ковачевски истакна дека земјава имала стратешки партнер во САД во сите предизвици од нејзиното осамостојување до денес. „Соединетите Американски Држави се наш стратешки партнер,...

Пендаровски го честиташе 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. Пендаровски истакна дека и единаесет векови по нивното упокојување, универзалното дело на солунските браќа ги надминува верските, националните и идеолошките рамки и е пример за хуманизам, алтруизам и правдољубивост. „Нека ни е честит 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите...

Премиерот Ковачевски го честиташе 1 Мај

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска на сите граѓани им го честиташе 1 Мај- Меѓународниот ден на трудот. Тој изрази огромна почит кон сите кои со својот труд обезбедуваат стимул и развој на нашата држава, и во услови на најголемата економска и енергетска криза во изминативе децении. Премиерот Ковачевски во првомајското обраќање зборуваше и за решенијата...

Пендаровски: За младите да останат во земјава им требаат подобри услови за работа

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 1 Мај, Ден на трудот, во порака до јавноста им оддаде признание на сите кои придонесоа за поправеден однос кон работниците. Пендаровски посочи дека развојот и напредокот на Северна Македонија, воедно и предуслов за младите да останат во својата татковина, во голема мера зависи од условите за работа и современите стандарди на работниците. „Благодарни сме...

Пендаровски на Меѓународниот ден на Ромите: Подеднакво да се почитуваат правата на сите граѓани

Ромската заедница е нераскинлив дел од мултикултурниот мозаик на нашето општество и потребно е заеднички да продолжиме да ги следиме европските вредности за еднаквост и за почитување на фундаменталните права на сите граѓани подеднакво, се вели во честитката на претседателот Стево Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите ‒ 8 Април. Тој вели дека со новата Стратегија за инклузија на...

Ковачевски: Големината на човекот е во простувањето

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, дeнеска упати честитка за празникот Велики поклади – Прочка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски, г.г Стефан и до членовите на Светиот архиерејски синод и до сите православни верници кои го празнуваат празникот. Како што е наведено во честитката д премиерот, пораката од...

Премиерот Ковачевски го честиташе големиот христијански празник Божиќ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на сите православни верници им го честиташе големиот христијански празник, Божиќ. Во честитката, Ковачевски вели дека во духот на денешниот празник е да се потсетиме на неговата симболика - да сакаме, да почитуваме, да простуваме, да помагаме и да подаваме рака на оние на кои им е потребна помош. „Само со добрина во нашите срца и...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат денот на Христовото раѓање, до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан и до претседателот на Црковното претставништво на Евангелско – методистичката црква, Емил Заев. „Почитувани сограѓани, Имам...

Сатиричната новогодишна честитка не е на Ковачевски

Станува збор за сатира и фотомонтажа, ваков твит никогаш не бил објавен на официјалниот Твитер профил на премиерот Ковачевски. Вистиномер за ова се обрати во Владата и оттаму ни рекоа дека се работи за невистина, односно дека твитот којшто циркулира на социјалните мрежи и кој се споделува во  постот, никогаш не бил објавен на официјалниот твитер профил на премиерот, пишува...

Премиерот Ковачевски со честитка за Божиќ до верниците на Католичката црква

Верниците кои се водат според грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Христовото раѓање - Божиќ. Божиќ денеска го слават католичките и протестантските верници и дел од православните христијани. Празникот на овој ден го слават Вселенската патријаршија и православните цркви во Грција, Бугарија, Романија, Украина и Грузија. По повод големиот христијански празник Божиќ кој денеска го прославуваат верниците на Католичката цркви, премиерот...

Пендаровски со честитка до верниците кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Христовото Раѓање - Божиќ, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар, информираат од претседателскиот кабинет. „Дозволете да упатам искрени честитки до сите верници кои го празнуваат големиот христијански празник, Христовото Раѓање - Божиќ по Грегоријанскиот календар и да...

Спикерот Џафери со честитка по повод католички Божиќ

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери од име на пратениците и од негово лично име денеска упати честитки по повод големиот христијански празник - Божиќ до сите граѓани католички верници кои го прославуваат празникот по грегоријанскиот календар, информираат од Собранието на РСМ. „Радоста што ја носи Божиќниот празник, неговата моќ на сплотување на семејствата, на соседите, пријателите и соработниците...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...