fbpx
Таг: Штип

таг: Штип

Земјотрес синоќа почувствуван во Штип

Земјотрес чиј епицентар бил припаѓа на епицентралното подрачје Штип – Радовиш, вчеравечер бил регистриран од телеметриската сеизмолошка мрежа, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во 19 часот и 54 минути, а бил со јачина од 2,4 степени според Рихтеровата скала. Според податоците со кои располага опсерваторијата, земјотресот бил почувствуван од населението во градот Штип и околината,...

Во Штип денеска ќе се одржи стрип-работилница

На 26 септември, со почеток во 12 часот, во Американско катче – Штип ќе се одржи работилница за изработка на стрипови. Неа ќе ја води Александар Стеванов, наградуван стрип-автор и хроничар, со досега објавени девет книги на тема историја на стрипот. На стрип-работилницата учесниците ќе имаат можност да се запознаат со основите на оваа уметност – нејзината полисемичност, дефинирање, особеностите...

Изгаснат пожарот кај Штип, вчера горело на 29 локации низ државата

Пожарот кај Штип е целосно изгаснат, соопшти утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот што избувна вчеравечер помеѓу штипскиот затвор и селото Драгоево ноќеска бил локализиран и ставен под контрола, но утрово во 8 часот и 30 минути повторно се активирал и почнал да се шири кон селото. Пламенот зафатил површина од 130 до 150 хектари, информираше ЦУК. Ноќеска околу полноќ...

Гори депонијата во Штип, ја гаснат две противпожарни возила

Регионалниот центар за управување со кризи извести дека во Штип околу 13.30 часот започнал пожар на депонијата „Трештенска Скала“ во близина на градот. Пожарот е проширен надвор од депонијата и зафатена е ниска вегетација, а во моментот интервенираат шест пожарникари со две противпожарни возила од ТППЕ Штип. Од страна на ТППЕ Штип се повикани и останатите пожарникари да се вклучат во...

Раскинат договорот за болницата во Штип, ќе се активира банкарската гаранција

Еднострано е раскинат договорот за изградба на болницата во Штип, открива министерот за здравство, Фатмир Меџити, во интервју за „Макфакс“. Тој посочува дека ќе ја активира и банкарската гаранција бидејќи болницата се гради 16 години, требало да биде готова во 2018 година, а не е завршена ниту во 2023 година.

Младите на тридневна обука во Штип учеа за проверка на факти и борба против дезинформации

Млади лица од Источниот и од Североисточниот регион на земјава беа дел од Програмата за медиумска обука „Дезинформации и проверка на факти“ која се одржа од 24 до 26 мај во Штип. На тридневната обука, во организација на Фондацијата Метаморфозис, заедно со Меѓународниот центар за новинари (International Center for Journalists – ICFJ), младите имаа можност да стекнат знаења за...

Приведен средношколец од Штип, се заканувал на Инстаграм

Штипската полиција привела ученик од гимназијата „Славчо Стојменски" откако тој вчера на социјалната платформа Инстаграм објавил заканувачка порака. СВР Штип потврди дека 18-годишниот Б.Д. е приведен и дека е информиран јавен обвинител. Според соопштението на СВР Штип, се преземаат мерки за расчистување на случајот. Директорот на училиштето, Марјан Арсов, за медумите изјави дека училишните служби разговарале со ученикот и со неговите...

Нов земјотрес регистриран попладнево во Штип

Телеметриската сеизмолошка мрежа на сеизмолошките станици инсталирани ширум државата, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираше земјотрес 75 километри југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентрално подрачје Свети Николе-Штип. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот се случил во 13.08 часот со Рихтерова локална магнитуда M L 2.5 и интензитет од III-IV степени според Европската...

Бистата на херојот Ванчо Прке во центарот на Штип осквернавена со кукаст крст [галерија]

Спомен-бистата на народниот херој Ванчо Прке во центарот на Штип е осквернавена со кукаст крст, којшто е исцртан на неговата глава. Екипа на Мета.мк викендов беше во Штип и го забележа вандалскиот чин врз спомен-бистата, која е лоцирана пред зградата на Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип и на помалку од стотина метри од Споменикот на депортираните Евреи...

Кираџиева и Ристова победија повеќе од 500 учесници на првата филантропска Супериор трка во Штип

Билјана Кираџиева и Анастасија Ристова се победничките во категоријата жени на првата филантропска Супериор трка која се одржа денес во организација на  „Супериор ранс“ и општина Штип. Во машка конкуренција Димитар Петровски го освои првото место во трката од 5 километри со постигнато време од 16 минути и 18 секунди, а Дарио Ивановски беше прв кој ја истрча...

Земјотреси се случиле утрово близу Штип и Струмица

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, рано утрово регистрирала два земјотреса, од кои првиот 120 км. југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентралното подрачје Струмица, а вториот на 70 км. југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Свети Николе - Штип. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, првиот земјотрес се случи во 4.55 часот, имал Рихтерова...

Утрово нов земјотрес во Штип

Нов земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML2.3 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала беше регистриран утрово во 4:22 часот на 74 километри југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентралното подрачје Свети Николе - Штип. Земјотресот бил почувствуван од населението во Штип и околината, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република...

Ковачевски со честитки до тајвански „Јагео“ за најавената инвестиција од 205 милиони евра

Премиерот Димитар Ковачевски, во видео обраќање, упати честитки до менаџментот на тајванската корпорација „Јагео“ и директорот на Технолошко-индустриските развојни зони, Јован Деспотовски, по повод најавите за нова инвестиција на „Јагео“ во зоните во Скопје и Штип во доменот на електрониката. Според Ковачевски оваа инвестиција претставувала најголемата гринфилд инвестиција од осамостојувањето на нашата земја со вредност од 205 милиони евра и...

Два нови земјотреса утрово регистрирани во Штип

Жителите од Штип и околината утрово почувствувале два нови земјотреса. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, рано утринава на 12.04.2023 година регистрирале два земјотреса 70 километри југоисточно од Скопје, кои потекнуваат од епицентралното подрачје Свети Николе - Штип. „Според досегашните податоци со кои...

Не мирува тлото во Штип, попладнево уште еден земјотрес

Земјотрес со јачина од 2.0 според Рихтеровата скала и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала беше регистриран попладнево во 16:07 часот од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во епицентралното подрачје Св. Николе - Штип, 65 километри југоисточно од Скопје и беше почувствуван од...

За три дена, трет земјотрес во Штип

Земјотрес со јачина од 1,9 степени според Рихтеровата скала и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран претпладнево во Штип, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Оттаму велат дека според досегашните податоци, земјотресот се случил во 11 часот и 31 минута на епицентралното подрачје Свети Николе – Штип. Земјотресот бил почувствуван од жителите во околината...

Земјотрес ноќеска го погоди регионот на Штип

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала ноќеска го погодил регионот на Штип. Земјотресот се случил во 2 часот и 41 минута утринава и бил почувствуван од населението во Штип и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран и од страна на Европско – Медитеранскиот сеизмолошки центар кој потврди дека епицентарот бил на...

Регионален настан во Штип за подобрување на пристапноста и инклузијата во училиштата

Во Штип денеска се одржа регионален настан со претставници од училишта, општини, невладини организации, општествено одговорни компании и семејства на ученици со попреченост кои посетуваат редовно образование, како дел од активностите на Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ кој е финансиран од Европската Унија, информираат од Фондацијата „Чекор по чекор“. На настаните воведни обраќања имале претставници од проектот, а...

Платите на градоначалниците на Штип и Кисела Вода не се 90.000 денари

Во неколку интернет медиуми и повеќе написи на социјалната мрежа Фејсбук се појавија информации, во кои се тврди дека градоначалниците на општините Штип и Бутел побарале покачување на платите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Притоа, се споделуваат и скенирани донесени одлуки од Советите на општините, со кои се ставаат во сила измените кои се однесуваат...

Во Штип не се купува од маалска кооперација, има продавници на големи маркети

Во обид да ги одбрани големите пекари, кои одбија да продаваат леб по 33 денари, цена утврдена од Владата, потпретседателката на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Димитриеска Кочоска аргументираше дека во градовите како Штип лебот се продава за 30 денари, бидејќи нема големи маркети. Потрошувачите во Штип, според неа, се снабдуваат од маалски продавници, бидејќи во градот нема големи маркети, како...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...