fbpx

За три дена, трет земјотрес во Штип

Ова е трет потрес што го погоди регионот на Штип, откако првиот се случи во средата

-

Земјотрес со јачина од 1,9 степени според Рихтеровата скала и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран претпладнево во Штип, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Оттаму велат дека според досегашните податоци, земјотресот се случил во 11 часот и 31 минута на епицентралното подрачје Свети Николе – Штип. Земјотресот бил почувствуван од жителите во околината на Штип.

И Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар исто така информираа дека во овој регион е почувствуван потрес, но дека нема сеизмички податоци кои би потврдиле земјотрес.

За три дена, ова е трет потрес што го погоди регионот на Штип. Во раните утрински часови во средата се случи земјотрес со јачина од 3 степени, а вчера попладне се случи уште еден со магнитуда од 2,5 степени според Рихтеровата скала.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два...