fbpx
Таг: Сеизмолошка опсерваторија при ПМФ

таг: Сеизмолошка опсерваторија при ПМФ

Земјотрес со епицентар во Албанија почувствуван и во Македонија

Земјотрес со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала вчеравечер регистрирала Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во 22 часот и 44 минути, а епицентарот се наоѓал 97 километри југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија. Според информациите на Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот бил почувствуван во југозападните делови од Македонија. И Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар синоќа објави дека бил...

Земјотрес утрово почувствуван во Берово

Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата локална магнитуда утрово бил почувствуван во Берово. Како што соопшти Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, земјотресот се случил утрово во 9 часот и 53 минути, а епицентарот бил регистриран на 113 километри југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентралното подрачје Делчево-Берово. Според податоците со кои засега располага...

Земјотрес утрово го погоди Охрид

Земјотрес со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала утрово бил почувствуван во Охрид и околината. Земјотресот се случил во 10 часот и 14 минути, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес 31.05.2023 година регистрираше...

Утрово нов земјотрес во Штип

Нов земјотрес со Рихтерова локална магнитуда ML2.3 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала беше регистриран утрово во 4:22 часот на 74 километри југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентралното подрачје Свети Николе - Штип. Земјотресот бил почувствуван од населението во Штип и околината, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република...

Не мирува тлото во Штип, попладнево уште еден земјотрес

Земјотрес со јачина од 2.0 според Рихтеровата скала и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала беше регистриран попладнево во 16:07 часот од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во епицентралното подрачје Св. Николе - Штип, 65 километри југоисточно од Скопје и беше почувствуван од...

За три дена, трет земјотрес во Штип

Земјотрес со јачина од 1,9 степени според Рихтеровата скала и интензитет од II-III степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран претпладнево во Штип, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Оттаму велат дека според досегашните податоци, земјотресот се случил во 11 часот и 31 минута на епицентралното подрачје Свети Николе – Штип. Земјотресот бил почувствуван од жителите во околината...

Земјотрес ноќеска го погоди регионот на Штип

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала ноќеска го погодил регионот на Штип. Земјотресот се случил во 2 часот и 41 минута утринава и бил почувствуван од населението во Штип и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран и од страна на Европско – Медитеранскиот сеизмолошки центар кој потврди дека епицентарот бил на...

Вистиномер: Во Лерин имаше земјотрес, а не експлозија и детонации

Бесмислено е да се тврди дека во Лерин не се случил земјотрес, туку дека имало експлозија. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) ноќта на 09.01.2022 година бил регистриран земјотрес во близина на Лерин со јачина од 5.5 степени по Рихтер. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, исто така, потврдија дека имаше земјотрес. Раководителката на Сеизмолошката опсерваторија, д-р Драгана Черних во изјава...

Почувствуван земјотрес во јужните делови на земјава утрово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, утрово регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 138 километри јужно од Скопје во соседна Република Грција, информираат од Сеизмолошката опсерваторија. Земјотресот се случил во 6.48 часот, со локална Рихтерова магнитуда M L 3.1. Според...

Земјотрес од 2,9 степени по Рихтер почуствуван утрово на подрачјето Тетово-Гостивар

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека, утрово, 30 март 2021 година, во 06 часот и 15 минути, е регистриран земјотрес во епицентралното подрачје Тетово-Гостивар. Епицентарот бил на 65 километри југозападно од Скопje, со локална Рихтерова магнитуда ML 2,9. „Според досегашните...

Земјотресот што денеска ги вознемири скопјани бил со јачина од 3,5 степени по Рихтер

Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека земјотресот што се случи денеска во 14 часот и 9 минути бил со јачина од 3,5 степени според Рихтер, а епицентарот бил во скопското подрачје. „Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска...

Земјотрес од 3,4 степени по Рихтер во Охридско

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово во 5:09 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар бил на 114 км југозападно од Скопје, и потекнува од Охридското епицентрално подрачје. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда од 3.4, а бил почувствуван од населението во Охрид, Струга и околината со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес утрово почувствуван во Струмица и Валандово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, утрово во 7.26 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа на 120 километри југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Струмица, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML=2.6, а бил почувствуван од населението на Струмица, Валандово и околината, со...

Земјотрес во Грција почувствуван во Македонија со јачина од три степени

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје соопшти дека во 5.47 часот во Грција се случил земјотрес од 4,2 степени според Рихтер, кој во јужните делови на Македонија имал интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.

Земјотрес во Албанија почувствуван во цела западна Македонија и во Скопје

Земјотрес што се случил во 11.01 часот денеска на територијата на соседна Албанија е почувствуван во цела западна Македонија и во Скопје. Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, епицентарот бил на 170 километри западно од Скопје, а бил со Рихтерова магнитуда од 5,1. Во регионите на Тетово, Гостивар, Кичево и Дебар со интензитет од 4 степени според...

Земјотрес вечерва близу Велес

Земјотрес со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала и магнитуда од 2,6 степени според Рихтер е почувствуван вечерва во Велес и околината, со епицентар близу селото Каратманово, извести Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во 19.07 часот.

Балканот викендов интензивно се тресеше

Земјотресите од саботата и од неделата што се почувствуваа во Македонија, синоќа и утрово беа дополнети со уште по еден потрес. Земјотрес со магнитуда од 2,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Скопје синоќа во 21.10 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека епицентрите на земјотресите биле во скопското епицентрално подрачје, а се почувствувани во Скопје...

Два послаби земјотреси регистрирани попладнево во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 2,1 степен според Рихтеровата скала, со епицентар во скопското епицентрално подрачје, е регистриран вечерва во 18.04 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека земјотресот е почуствуван во Скопје и во околината со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала. Земјотрес со локална магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала бил регистриран и попладнево во 16.28...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...