fbpx

Изгаснат пожарот кај Штип, вчера горело на 29 локации низ државата

Пожарот што избувна вчеравечер помеѓу штипскиот затвор и селото Драгоево ноќеска бил локализиран и ставен под контрола, но утрово повторно се активирал

-

Пожарот кај Штип е целосно изгаснат, соопшти утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Пожарот што избувна вчеравечер помеѓу штипскиот затвор и селото Драгоево ноќеска бил локализиран и ставен под контрола, но утрово во 8 часот и 30 минути повторно се активирал и почнал да се шири кон селото.

Пламенот зафатил површина од 130 до 150 хектари, информираше ЦУК.

Ноќеска околу полноќ бил локализиран и пожарот кој вчера доцна попладне избувна и беснееше кај Липковско, на линијата од селата Слупчане – Ваксинце во насока на Алачевце.

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, информираше дека во текот на вчерашниот ден имало вкупно 29 пожари на отворен простор. Сите се изгаснати и во моментов нема активни пожари на отворено.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...