fbpx
Таг: Центар за управување со кризи

таг: Центар за управување со кризи

(ВИДЕО) Пожар зафати три куќи во Драчево, го гаснат 15 пожарникари

Три бараки (куќи) горат во населбата Драчево откако избувнал голем пожар околу 17.30 часот. Регионалниот ЦУК Скопје извести дека околу пожарот почнал на кровна конструкција од барака (куќа) на ул. „Бранко Заревски“ бр.36 во скопската населба Драчево. Според последните информации, пожарот е проширен и биле зафатени три куќи. Интервенираат 15 пожарникари со 6 противпожарни возила. Пожарникарите се на терен и засега нема...

ЦУК: Во последното деноноќие пријавени десет пожари на вегетација на отворено

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека од регионалните центри за управување со кризи во државата, има „зимски“ пожари на вегетација на отворено, а за тоа стасале десетина пријави во последното деноноќие. „По добиена пријава на бројот 112 за шумски пожар помеѓу селата Морани и Вражеле рид во општина Студеничани, веднаш е известена јавното претпријатие „Национални шуми - подружница...

Најави за врнежи од снег, ЦУК апелира на внимателно возење на планинските превои

Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира до граѓаните да патуваат внимателно во текот на утрешниот ден и в недела, ако тоа е неопходно, со доволно гориво во резервоарите и со соодветна зимска опрема за возилата на повисоките места и планинските превои, бидејќи е можно да се формираат навеви од снег и патните правци во одреден временски период да...

ЦУК: Во исто време вчера во државата имаше и пожари и дожд

Посилни локални врнежи имаше прво во северниот дел од државата, што потоа се проширија во западниот дел на државата, а во исто време во југоисточниот дел на државата имаше пожари со засилен ветер заради што опасно брзо се ширеа, известува Центарот за управување со кризи. „Практично, вчера на терен имаше во исто време оган и дожд - на една страна...

Алармантна состојбата со пожарите: Сушата, ветерот и натпросечните температури се опасна комбинација

Нема ден да помине без информација за десетици пожари на отворено кои биле регистрирани од страна на Центарот за управување со кризи (ЦУК). Директорот на  ЦУК Стојанче Ангелов денеска упати апел до градоначалниците и граѓаните во земјава дека состојбата со пожарите на отворен простор е алармантна, а само во текот на вчерашниот ден имало 60 пожари. „И покрај вчерашното интензивно...

Има шест активни пожари, во Пелагонија палењето ниви ја оштети пругата Велес-Битола

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 36 поголеми пожари во земјава, од кои шест и понатаму се активни. Притоа, три од активните пожари се во битолскиот регион, а три во прилепскиот регион. Поради изгорени прагови од пругата меѓу Богомила и Прилеп, во прекин е железничкиот сообраќај меѓу Скопје и Битола, информираа...

Во пожарот кај селото Бељаковце изгоре куќа, на терен дејствуваат ер тракторите

Од пожарот којшто изминатава ноќ беше активен кај кумановското село Бељаковце изгоре куќа, а во моментов пламените јазици ги гаснат три ер трактори на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), информираат од Центарот за управување со кризи. Тие информираат дека нема жртви во овој пожар. На терен дејствуваат и пожарникарите од територијалната противпожарна бригада од Куманово, а во моментов постои...

Густ чад над небото во Скопје, горат трска и ѓубре околу Арачиново

Небото над Скопје попладнево е зафатено од густ чад од активен пожар, којшто трае повеќе од два часа во близина на селото Арачиново. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека на терен се екипи на скопската противпожарна бригада за гаснење на пожарот. Како што информираат од ЦУК, чадот што се издигнува е од пожар, во кој гори трска...

Утрово гореше депонијата Дрисла, чадот може да биде канцероген, предупредуваат активисти

Во раните утрински часови денеска можело да се забележи густ црн чад над скопската депонија „Дрисла“, која според локалните жители започнала да гори во раните утрински часови. Активистот Сених Браховиќ, во видео кое го сподели на Фејсбук, вели дека добил многу повици од жители на Батинци и другите населени места во околината на депонијата кои се исплашени од евентуалното...

Два полициски хеликоптера го гаснат пожарот кај Ајватовци

Сè уште е активен пожарот кај селото Ајватовци во скопската општина Илинден. Пожарот се разгорел на два крака, при што едниот е ставен под контрола, додека другиот се движи кон манастирот, информираа од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Од таму велат дека по разгорувањето на двата крака, во гаснењето на пожарот се вклучил и втор хеликоптер на Министерството за...

Вчера горело на 22 локации, утрово пожар во село Бучинци

Вкупно 22 пожари биле изгаснати вчера, информираше Центарот за управување со кризи (ЦУК) повикувајќи се на податоци од регионалните центри во земјава. Во текот на вчерашниот ден во Скопје настанале два пожара – еден во Карпош каде на улицата „Скупи“ горела сува трева, а вториот кај новиот пат Сарај-Рашче, каде исто така горела трева. Два пожари имало и во Општина Новаци...

Вчера горело на 19 локации – еден пожар е локализиран, останатите се изгаснати

Во текот на вчерашниот ден на отворен простор имало вкупно 19 пожари, информираше Центарот за управување со кризи (ЦУК). Локализиран е еден пожар – во Чешиново-Облешево, каде што гори ниска вегетација и нискостеблеста шума, a 18 се изгаснати. Од оние што се изгаснати, четири пожари биле во кумановско и тоа во селата Рамановце, Слупчане, Пчиња и Љубодраг. Два од пожарите биле во...

По целовечерна борба со пламените јазици, изгаснат пожарот во кавадаречко

По целовечерна борба на пожарникарите од Кавадарци и тим на „Национални шуми“, во 4 часот утрово бил локализиран и вториот пожар кај селото Брушани, информираа во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарникарите во овој реон вчера интервенирале во два наврати, прво во 17:30, кога пожарот бил изгаснат, а потоа и во 21:30 часот кога повторно настанал пожар. Според oдговорните...

ЦУК: Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајка во Ранковце

Eдно лице загина а три се тешко повредени во сообраќајната несреќа што се случила ноќеска во селото Љубанци, општина Ранковце, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). „Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека синоќа сообраќајна несреќа при која автомобил удрил во банкина во реонот на с. Љубанци, Општина Ранковце, при што животот го загуби едно лице, а три лица се здобиле...

Македонската армија подготвена да испрати 100 припадници на помош во Словенија

Сто армиски припадници се подготвени да заминат за Словенија за да помогнат во справувањето со катастрофата која настана откако земјата беше погодена од обилни дождови и силни ветрови неколку дена по ред. Оваа информација ја соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК), откако до нив како контакт точка на Северна Македонија преку НАТО механизмот за помош при катастрофи пристигнало...

Пожар во светиниколско, го гаснат хеликоптери на МВР

Пожар на сува трева и ниска вегетација се појавил денеска околу пладне во Кривчева река, во непосредна близина на Свети Николе, информираше директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Во негово гаснење учествуваат два хеликоптера на МВР, а постои опасност пожарот да зафати неколку викендички и куќи кои се наоѓаат во близина каде што гори тревата. Од ЦУК...

Изгаснат пожарот кај Штип, вчера горело на 29 локации низ државата

Пожарот кај Штип е целосно изгаснат, соопшти утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот што избувна вчеравечер помеѓу штипскиот затвор и селото Драгоево ноќеска бил локализиран и ставен под контрола, но утрово во 8 часот и 30 минути повторно се активирал и почнал да се шири кон селото. Пламенот зафатил површина од 130 до 150 хектари, информираше ЦУК. Ноќеска околу полноќ...

Пронајдено телото на човекот кој исчезна во водите на Глажња

Околу 15 часот попладнево пронајдено е телото на 29-годишното лице кое во попладневните часови на 29 јули исчезна во водите на вештачкото езеро Глажња во липковскиот регион, потврдија од Центарот за управување со кризи (ЦУК) и од МВР. „По неколкудневно пребарување во водите на браната ви Липково, нуркачкиот тим од Одделот за специјални полициски операции – САЕ Тигар, на кој...

Повторно пожар во близина на Велешкото езеро, гори и во Скопско

Голем пожар над велешката населба Отовица му се заканува на езерото Младост. Пожарот се шири во три правци, а гори боровата шума над наплатната рампа на автопатот Велес-Скопје, велат граѓани кои се присутни на лице место. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека за кратко ќе полета Ер трактор на Дирекцијата за заштита и спасување и полициски хеликоптер...

Осуммина нуркачи трагаат по човекот кој исчезна во водите на вештачкото езеро Глажња

Потрагата по 29-годишното лице кое во попладневните часови на 29 јули оваа година исчезна во водите на вештачкото езеро Глажња во липковскиот регион, денес ја продолжуваат осуммина нуркачи од армиските специјалци Волци, соопштуваат од Центарот за управување со кризи. „Условите за потрага се многу тешки, брегот е исклучително стрмен а длабочината на водата е повеќе од 20 метри на само...

Укинати мерките и притворот за шестмина за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд, доставило предлози за укинување на мерките за обезбедување присуство, односно мерките притвор и куќен...