fbpx

Истекол хлор во филтер станица во Виница, нема повредени

Интервенирале со две возила, четири пожарникари и четири други лица

-

Центарот за управување кризи (ЦУК) информираше дека вчера била отстранета опасност од истечен хлор во филтер станица во Виница.

Од РЦУК Штип велат дека пожарникарите од Виница од 8 до 11 часот имале техничка интервенција на испукана боца со хлор од 50 килограми во филтер станицата. Интервенирале со две возила, четири пожарникари и четири други лица.

„Нема повредени лица, но на вработените во филтер станицата во Виница им е даден кислород, заради можност од вдишување на отровниот гас“, велат од ЦУК.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптерот со иранскиот претседател претрпил „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи изјави дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките временски...