fbpx
Таг: Виница

таг: Виница

Земјотрес почувствуван во Виница, епицентарот бил на подрачјето на Делчево и Берово

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје синоќа во 00 часот и 21 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа, 100 километри источно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Делчево-Берово. „Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда M L 2.4, а беше почувствуван од населението на Виница...

Преполните журки и забави без заштитни маски од викендов го запалија алармот кај институциите

Во дискотеките, клубовите, рестораните, црквите, домашните балкони, тераси и тревници деновиве се организираат забави и разни свечености на кои присуствуваат и по стотици гости. На социјалните мрежи секојдневно се редат фотографии од насмеани и гушнати лица без заштитни маски од дискотеки и кафулиња, како и групи на луѓе како се забавуваат и играат на музика. Сите овие фотографии се...

По лекарите, и медицинските сестри од Штип се селат во странство

Над десетина медицински сестри и техичари во Клиничката болница во Штип во моментов зеле оправдано неплатено отсуство во законскот рок до три месеци и работат некаде по здравствените институции на европските земји. Зачестен е трендот медицински персонал со средно образование со над дваесетгодишен работен стаж да поминува по неколку месеци во странство во неколку наврати, а потоа некои од нив...

Запален автомобилот на пратеничката на СДСМ, Шуманска – Митева

Во Виница ноќеска бил опожарен автомобилот на пратеничката на СДСМ, Славица Шуманска - Митева, неколку часа откако во Собранието беше изгласан Законот за јазиците. Како што извести МВР, ноќеска околу 1.30 часот на улицата „Славчо Стојменски“ во Виница, непознати сторители скршиле стакло на автомобил „сеат леон“ со винички таблички, сопственост на С.Ш.М., ја полеале внатрешноста на возилото со запалива течност,...

Ограбена бензинска во Виница

Непознато маскирано лице вчера, околу околу 03.00 часот ја ограбил бензиската пумпа „ЕЛ-ГО“, на место викано „Липечко поле“, во Виница. Како што соопшти полицијата, маскираниот крадец му се заканил со пиштол на вработениот и одзел засега неутврдена сума на пари од дневниот промет, по што побегнал од местото на настанот. СВР Штип презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за...

Загина работник во Виница

Работник вчера починал од тешките повреди што ги добил паѓајќи од три метри височина. Несреќата се случила околу 14.40 часот во Виница, кога А.Г. (60) од селото Горни Подлог, работејќи во хала-луштара, која се наоѓа во кругот на фирмата „Мак-прогрес“, бил качен на платформа на височина од околу 3 метри. Во во еден момент згазнал на гипсена табла и паднал. Со...

Тракторист од Липец загинал во несреќа

Управувајќи трактор, вчера претпладне 51-годишен жител на виничкото село Липец излетал од патот и загинал, соопшти СВР Штип. Несреќата се случила во 9.40 часот, на локалниот пат од селото Липец до крстосницата со Р-1304 кон Виница. Според полицијата, трактористот М.П. починал веднаш. Увид извршила екипа од полициската станица во Виница, а со согласност на јавен обвинител, телото на починатиот потоа е...

Пензионерите од Виница бараат бесплатен превоз

Пензионерите од Виница бараат субвенции од локалната власт за користење јавен превоз. Нивните аргументи се дека скопските пензионери се привилегирани, со тоа што можат двапати неделно да користат бесплатен јавен превоз. Виничките пензионери додаваат дека еднаш неделно имаат потреба да заминат на лекар или во набавка на лекови, а билетите за јавниот превоз им се товар, особено на тие...

Избоденото момче од Виница префрлено во Ургентниот центар во Скопје

Медицински центар во Виница утрово околу 4.20 часот пријавило во полиција дека кај нив за укажување на лекарска помош бил донесен М.А. (24) од Виница, кој со остар предмет бил прободен во пределот на стомакот. Со возило на итна медицинска помош повредениот бил пренесен во Медицинскиот центар -Кочани, од каде по укажаната лекарска помош е префрлен во Клиничкиот Центар -Штип,...

Виничанец осомничен за кражба во продавница за детска облека

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднела кривична пријава против И.М. (22), осомничен дека ограбил продавница за детска облека, од која однел стока во вредност од околу 163.000 денари или околу 2.650 евра. Според полицијата, осомничениот, кражбата за која се товари, ја извршил кон крајот на ноември минатата година. Тој, според полицијата, провалил во продавницата „Кит-кет“ во Виница, откако го...

„Праисториските дами од Македонија“ во Музејот на град Виница

Во Музејот на град Виница „Теракота“, втора недела е поставена изложбата „Праисториските дами од Македонија“ преземена од НУ Археолошки музеј на Македонија, за која идејата и концептот ги презентираше авторот и куратор на изложбата, Ирена Настева-Колиштрковска. На изложбата се презентирани теракотни фигурини со претстави на жена од периодот на праисторијата, поточно од периодот на неолитот и на енеолитот од шестиот...

Пронајдениот череп во Виница е многу стар?

Човечкиот череп кој случајно беше откриен при ископ во Виница е даден на вештачење. Дополнителни анализи треба да ја покажат староста на лицето на кое му припаѓа, полот и времето кога било закопано. Постојат индиции дека черепот многу време се наоѓал на местото. Основното обвинителство во Кочани очекува наредната недела да ги добие првичните информации. Во меѓувреме, виничани веќе излегоа со...

Фимот „До балчак“ во Виница

Најновиот филм на Столе Попов, „До балчак“, утре и задутре (четврток и петок) ќе се прикажуваа во виничкиот Дом на културата „Тошо Арсов“. Тоа ќе биде првата проекција на филмот на Попов во Источна Македонија. Дејството на филмот „До балчак“ се одвива во годините на општ колапс и слободен пад по крваво задушеното македонско востание од 1903 година. Главните улоги ги играат...

Барале кабли, пронашле човечки череп

Вчера, во 9.10 часот во Виница, вработен во „ЕВН - Македонија“ пријавил дека на 1 декември 2014 година, околу 14 часот, на улицата Браќа Миладинови, пред влезот на градскиот парк, лице вработено во фирмата која вршела ископ за поставување фундамент за столб за потребите на „ЕВН - Македонија“, пронашол човечки череп.  Извршен е увид на местото на настанот и се работи на расчистување...

Хигиеничарка од градинка во Блатец заболена од менингит, три деца на антибиотска терапија

54-годишна хигиеничарка од детската градинка во виничко Блатец заболела од тешка форма на заразен менингит. По земањето примероци, кај три од вкупно 13 деца што престојуваат во градинката е утврдено присуство на предизвикувачот на болеста. - Заболената жена е хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести во Скопје и е во карантин. Стабилизирана ѝ е состојбата и засега не може да се зборува...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...