fbpx

Утрово гореше депонијата Дрисла, чадот може да биде канцероген, предупредуваат активисти

„Овој дим може да биде канцероген. Ова го загадува Батинци, Пинтија, Драчево, Лисиче, Аеродром“, вели Браховиќ во видеото

-

Во раните утрински часови денеска можело да се забележи густ црн чад над скопската депонија „Дрисла“, која според локалните жители започнала да гори во раните утрински часови. Активистот Сених Браховиќ, во видео кое го сподели на Фејсбук, вели дека добил многу повици од жители на Батинци и другите населени места во околината на депонијата кои се исплашени од евентуалното загадување на воздухот.

„Денеска е запалена Дрисла депонија, не знаеме што се случува. Веќе од 5 часот утрово ми пишуваа луѓе, испраќаа видеа во кои се гледа дека гори од Дрисла. Дали гори печка, дали се запалила печка, не знаеме. Овој дим може да биде канцероген. Ова го загадува Батинци, Пинтија, Драчево, Лисиче, Аеродром“, вели Браховиќ во видеото.

Од Центарот за управување со кризи претпладнето информираа дека брзо по избувнувањето на пожарот на Дрисла, истиот бил изгаснат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...