fbpx

Нов земјотрес регистриран попладнево во Штип

Земјотресот се случил во 13.08 часот со Рихтерова локална магнитуда M L 2.5 и интензитет од III-IV степени

-

Телеметриската сеизмолошка мрежа на сеизмолошките станици инсталирани ширум државата, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираше земјотрес 75 километри југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентрално подрачје Свети Николе-Штип.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот се случил во 13.08 часот со Рихтерова локална магнитуда M L 2.5 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, а бил почувствуван од населението во Штип и околината.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...