fbpx
Tags Штип

Tag: Штип

Zaev: LSDM do të luftojë që secila familje të ketë 50.000 denarë të ardhura

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev,  deklaroi se përfaqësuesit e pushtetit janë ata që  bllokojnë grupet punuese. Zaev kujtoi se afatet po ecin dhe apeloi, siç tha "të mos blihet kohë". “Dikush po tenton të gjejë një milion arsye për të anashkaluar zgjidhjet për ligjet zgjedhore dhe mediat. Alarmoj që përvoja nga zgjedhja e Prokurorit Publik Special në momentin e fundit,...

Gruevski hapi fabrikë të papërfunduar në Shtip

Në sallë përplot me dyzetë makina dhe gjësende tjera, kryeministri Nikolla Gruevski shënoi fillimin e prodhimtarisë së fabrikës gjermane “Tehnichal tekstils”. Para sallës së madhe prej 13. 000 m/ katrorë ishin të parkuar makinat ndërtimore, që pritnin të përfundoj ceremonia sepse oborri është vetëm me rërë. Rruga me asfalt të ri vetëm ishte mbuluar me tepih të kuq. Udhëheqësi Jins Uindland...

Zaev nga Shtipi: LSDM do t’i udhëheq protestat popullore

Keqpërdorimi i pushtetit dhemb shumë. Patjetër të dalim, aq ishte. LSDM do t’i udhëheq protestat, por këto nuk do të jetë protesta partiake, por protesta të një popullit të bashkuar. Të gjitha simbolet partiake do t’i largojmë anash. Le ta kthejmë të gjithë lirinë. Protestat janë të paevitueshme. Të gjithë ata që kanë dëshirë për protesta le të bashkohen...

“Bomba” në Shtip: Boneva- studente, Zahariev- bandit ndërsa Peshevski – copë mishi i pandershëm

Qytetarët e Shtipit përfshihen në kthimin e demokracisë në Maqedoni. Si ka qenë përfshirja e universitetit të Shtipit në biznese të dyshimta me pushtetin dhe si biznesmenët në Shtip që nuk duan të bashkëpunojnë me pushtetin kanë presione prej saj (pushtetit ) si për punësime në universitetin “Goce Dellçev” është e mjaftueshme vetëm dikush të thirret në Antonio Milloshoskin,...

LSDM nesër me “bombë” në Shtip

Regjistrime të reja me biseda të përgjuara, lideri opozitar i LSDM do të publikoj nesër, në konferencën e shtypit në Shtip. Kryetari i organizatës komunale të Shtipit, Vladimir Milloshev, nuk dha detaje për përmbajtjen e bisedave dhe i ftoi qytetarët në marshin e pasdites që do ta udhëheq lideri Zoran Zaev. “Marshi do të filloj para postës së re, në...

Gruevski nga Shtipi: Vazhdojmë dhe askush nuk do të na ndaloj

Partia e VMRO DPMNE-së sot mbajti tubimin popullor në Shtip ku lideri Nikolla Gruevski, krahas projekteve të realizuara në ekonomi dhe infrastrukturë dhe paralajmërimin e projekteve të reja, dërgoi mesazh deri tek opozita se “sado që të përpiqen” me skenarët e tyre për ardhjen në pushtet dhe të “përfitojnë nga shërbimi i huaj” ata do të vazhdojnë me projektet...

Pagë të trembëdhjetë për punonjësit administrativ

Punonjësit administrativ do të marrin rrogë të trembëdhjetë, por vetëm një pjesë e vogël e tyre. Me këtë rrogë do të shpërblehen 5% e më të mirëve në administratë, sipas vlerësimeve që do t’i fitojnë nga qytetarët dhe shefat e tyre. Këto janë risitë ligjore që i prezantoi ministri i shoqërisë informatike dhe administratës, Ivo Ivanovski. -Në mënyrë shtesë, në...

Ulet niveli i ujit të lumenjve, sanohen dëmet

Pas shirave të rrëmbyeshëm të  lumenjve nëpër Maqedoni niveli i ujit të lumenjve po ulet, kurse ekipet për pastrimin e vendeve prej të cilave kishte përmbytje, thonë nga Drejtoria e Mbrojtjes dhe Shpëtimit. Dëmet e mëdha të shkaktuara në rajonin e Lakovicës ku pa rrymë kanë mbetur fshatrat e Lavacisë dhe Leskovicës, kurse uji i Shtipit është i ndaluar për...

Gruevski fitues i mirënjohjes më të lartë të Shtipit, “Shën Nikolla”

Mirënjohja më e lartë e festës së Shtipit, “Shën Nikolla”, do t’i ndahet kryeministrit Nikolla Gruevski. Këtë e bëri të ditur kryetari i Shtipit, Ilço Zahariev, në mbledhjen e sotme të Këshillit, i cili arsyetoi se dekorata ndahet për “personalitete të larta, të meritueshëm për qytetin”. -Kur do të niseni nga Shtipi për në Veles do të shihni se çfarë...

Исчезнатото тригодишно дете од Штип пронајдено мртво

Тригодишниот Чинар Сулејманов, кој исчезна пред два дена, изутринава бил пронајден мртов во близина на викенд-населбата Суитлак во Штип, потврдија од полицијата. Детето е најдено на еден километар од куќата каде живее семејството Сулејманови. За причините за смртта засега не може да се зборува. Луѓето кои беа на местото кадешто е најдено детето, велат дека тоа веројатно заталкало на пат кон дома и...