fbpx
Таг: руска агресија

таг: руска агресија

Столтенберг во Кијив, Зеленски од НАТО бара противвоздушни системи

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска беше во посета на Кијив, напоменувајќи дека Украинците се борат за нивните семејства и за нивната иднина, додека Москва се бори за империјалистички идеи, пренесува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски, пак, денеска побара од Столтенберг нови системи за противвоздушна одбрана, напоменувајќи дека Русија употребила над 40 ирански дронови за напади само во изминатата...

За едно деноноќие руските трупи го гранатирале регионот Запорижја дури 124 пати

Во текот на изминатото деноноќие, руските сили го нападнале регионот Запорижја 124 пати. Еден човек е убиен, а уште еден е повреден, пишува Укринформ. „Во текот на последниот ден, рускиот воен персонал изврши 124 напади врз 23 градови и села во линијата на огнот. Беа извршени 102 артилериски напади врз населбите на фронтот, особено Хулиајполе, Новоандријевка, Червоне, Чаривне, Преображенка, Малинивка,...

САД се согласија да ѝ достават на Украина ракети со долг дострел

САД се согласија да испратат ракети со долг дострел во Украина како воено засилување за украинските сили. Станува збор за армиските тактички ракетни системи ATACMS, кои ќе им овозможат на украинските сили да ја таргетираат руската воена логистика подалеку од линијата на фронтот, пишува весникот Гардијан. Американскиот претседател Џо Бајден му рекол на украинскиот лидер Володимир Зеленски на приватна средба...

Рама го замолчи рускиот амбасадор во ОН: Прекинете ја војната во Украина и Зеленски нема да зборува

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Василиј Небензја синоќа беше замолчен од албанскиот премиер Еди Рама на почетокот од состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации. Небензја му се спротивстави на Рама, кој претседаваше со состанокот, во моментот кога Рама му даде збор на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Во однос на давањето збор на Зеленски, рускиот амбасадор ја укори Албанија,...

Во Украина загинаа хуманитарни работници, Зеленски изрази сочувство до семејствата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа им изрази сочувство на семејствата на двајцата странски хуманитарни работници, кои загинаа кога нивното комбе беше погодено од руски противтенковски проектил во Доњецк. Зеленски кажа дека Ентони Игнат од Канада е убиен и дека најверојатно и Ема Игуал од Шпанија исто така загинала во нападот. Двајца други доброволци, германскиот државјанин Мавик Рубен и шведскиот...

Европа има доставено и ветено помош од 156 милијарди евра на Украина

Европските држави на Украина ѝ ветиле помош од вкупно 156 милијарди евра, што е повеќе од двојно од 70-те милијарди ветени од САД, соопшти во четвртокот Институтот за светска економија, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Институтот Килски месечно објавува извештај за помошта на Украина. Во европската помош ги вбројува реализираната и ветена поддршка на членките на Европската унија, како и...

Германија испраќа нови тенкови помош за Украина, продолжуваат руските ракетирања

Германија за Украина обезбеди нови 10 тенкови леопард, како и 13,1 милиони парчиња муниција за пешадиско вооружување и друга опрема, јавува германската новинска агенција ДПА.  Меѓу списокот на новата воена помош се наоѓаат тенкови Леопард 1 А5, радари ТРМЛ-4Д, дел од систем за противвоздушна одбрана Ирис-Т, полска болница, 16 извидувачки дронови и четири камиони. Иако по почетокот на руската агресија врз...

Украинските сили напредуваат кон Новопрокопивка, соборен дрон над Москва

Откако го освоија селото Роботине пред неколку дена, украинските сили напредуваат кон селото Новопрокопивка во регионот Запорижја, информираа од украинскиот Генералштаб. Тие се движат во правец кон Мелитопол, а крајната цел на украинските сили е да се пробијат кон Азовското море, пренесува Гардијан. Од друга страна, украинскиот Генералштаб информира дека Русија концентрирала 110.000 војници во правецот Лиман-Купјанск, а има акумулирано...

Жестоки ракетни напади врз Кијив и врз шест руски региони

Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени како резултат на рускиот напад врз Кијив што се случи изминатава ноќ, јавува Гардијан. Станува збор за еден од најжестоките напади врз украинскиот главен град од пролетта. Во Кијив и околниот регион се оштетени куќи, станбени и други објекти, при што е предизвикана и голема материјална штета. Украинскиот генерал Валериј Залужни соопшти...

Ден на независноста на Украина: Украинците го бранат своето право на живот, суверенитет и територијален интегритет

Украинците втор пат по ред го слават Денот на независноста во услови на жестока руска агресија. Сега, бранејќи ја својата независност, Украина крвари, рече во својот говор за украинскиот Ден на независноста - 24 Август, амбасадорката на Украина во Северна Македонија, Лариса Дир. Таа рече дека Руската Федерација уништи дел од европскиот безбедносен простор, меѓународното право и грубо ги прекрши...

Масовни ракетни напади на Русија врз западна Украина, загинаа најмалку три лица

Русија изврши масовни ракетни напади врз западните делови на Украина, во кои животот го загинаа најмалку три лица, пренесува Гардијан. Погодени се објекти во регионите Лвив и Волин, кои граничат со Полска. Најмалку три лица загинаа во Луцк и неколку се повредени откако руска ракета погоди комерцијален објект во овој град кој е административен центар на областа Волин. Во нападот...

Украина со тактички напредок во контраофанзивата, Русија напаѓа кај Купјанск

Украинските сили напредуваат на југот по две главни линии на контраофанзивата, кои имаат за цел да стигнат до југот на Азовското море, да ги прекинат линиите на снабдување на руската војска и да ги одвојат окупираните територии од страна на Русија, пишува Њујорк Тајмс. Американските воени аналитичари објаснуваат дека од почетокот на контраофанзивата, украинската војска напредувала од 12 до 19...

Три лица загинаа, а девет се повредени во рускиот ракетен напад врз Запорижја

Русија изврши нов ракетен напад врз градот Запорижја, во кој животот го загубија најмалку три лица, а девет се повредени, јавува Укринформ. Меѓу повредените е и 11-месечно бебе. Руските ракети завршиле во станбен кварт во Запорижја, а како резултат на ракетирањето имало и пожар во погодените објекти. Покрај станбени згради, погодени се и продавници и друга цивилна инфраструктура. Украинските...

Украина ја обвини Русија дека намерно цели кон спасувачки тимови во нападите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека безмилосно ги напаѓа спасувачките тимови при ракетирањето на цели во Украина, пренесува Јуроњуз. Изјавата на Зеленски доаѓа по вчерашниот напад врз станбени згради во градот Покровск во Донецкиот регион во кој загинаа девет лица, а повредени се над 80. Зеленски ги обвини руските сили дека најпрво гаѓаат цивилни објекти за да ги...

Русија ја користи храната како оружје во Украина, на светот му се заканува криза

Катастрофалните бомбардирања на украинските пристаништа преку кои се транспортираат житарици укажуваат на фактот дека Русија ја користи храната како оружје во војната, но и дека на светот му се заканува сериозна криза што може да предизвика поскапување на прехранбените продукти, проблеми на берзите и недостатоци на храна во некои од најсиромашните земји. На ова денеска укажаа од Европската Унија...

Русија го гранатираше украинското пристаниште во Измаил на границата со Романија

Руските сили извршија ново опасно бомбардирање на украинското пристаниште Измаил во непосредна близина на границата со Романија. Во напад со дрон се уништени силоси со жито и пристанишна инфраструктура во градот кој се наоѓа на реката Дунав, на крајниот југозапад на Украина, јавува Би-би-си. Романските медиуми пренесуваат дека во рускиот напад е погодено пристаништето во Измаил што се наоѓа на...

Присуството на „Вагнер“ во Белорусија би можело да е опасност за балтичките земји

Дел од земјите на НАТО се загрижени дека платениците на „Вагнер“ би можело да предизвикаат проблеми во Белорусија, бидејќи нивната група би можела да се обиде да организира напад преку кој би ја одвоил територијата на балтичките земји од останатите членки на НАТО, пишува Јуроњуз. На ова предупредуваат и експерти кои ги контактирал Јуроњуз, при што професорот по руска политика...

Руски ракети погодија станбена зграда во Криви Рих – има загинати и повредени лица

Руската воена агресија во Украина продолжува со ненамалено темпо. Утрово во руски ракетни напади биле погодени станбени објекти, универзитска зграда и други објекти, а најголеми штети се предизвикани во градот Криви Рих во централниот дел на Украина, пишува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Телеграм објави видео од ракетниот напад врз станбена зграда во Криви Рих, информирајќи дека можно е...

Бројот на загинати во Лвив се искачи на 10, двајца загинаа од руски дрон во Днипропетровск

Расте бројот на загинати лица по вчерашниот ракетен напад што го изврши Русија врз станбена зграда во Лвив, во крајниот западен дел на Украина. Властите соопштија дека 10 лица загинале во нападот, а 42 се повредени, пренесува весникот Гардијан. Рускиот напад со ракета „Калибр“ се случи вчерашниот ден, а беше истрелана од Црното Море. Украинските власти го оквалификуваа настанот...

Најмалку четири цивили загинаа во рускиот ракетен напад врз Лвив

Рускиот ракетен напад врз станбена зграда во Лвив уби најмалку четворица цивили, а уште 32 лица се повредени, пренесува Би-би-си. Градоначалникот на Лвив, Андриј Садовиј информира дека сериозни оштетувања претрпеле најмалку 60 домови, а неколку покриви на згради биле уништени. Училиште и студентски дом биле исто така оштетени во рускиот напад врз градот лоциран во западниот дел на Украина. Украинските...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...