fbpx

За едно деноноќие руските трупи го гранатирале регионот Запорижја дури 124 пати

Укринформ пренесува и дека регионот Херсон бил гранатиран дури 93 пати во текот на изминатиот ден, при што загинале шест цивили, а биле повредени уште десет

-

Во текот на изминатото деноноќие, руските сили го нападнале регионот Запорижја 124 пати. Еден човек е убиен, а уште еден е повреден, пишува Укринформ.

„Во текот на последниот ден, рускиот воен персонал изврши 124 напади врз 23 градови и села во линијата на огнот. Беа извршени 102 артилериски напади врз населбите на фронтот, особено Хулиајполе, Новоандријевка, Червоне, Чаривне, Преображенка, Малинивка, Левадни, Камјанске и Степнохирск“, објавил на Телеграм Јуриј Малашко, шеф на регионалната воена управа на Запорижја.

Поднесени се 28 пријави за уништување на куќи, помошни згради и инфраструктурни објекти.

Како што е соопштено, руските напаѓачи, во неделата, 140 пати ги гранатирале населените населби во регионот Запорижја.

Руските напаѓачи извршиле осум напади со беспилотни летала на Новодаривка, Малинивка и Левадна, ракетен напад врз Червоњи Јар, осум ракетни напади врз Новодаривка, Мала Токмачка и Роботин.

Укринформ пренесува и дека регионот Херсон бил гранатиран дури 93 пати во текот на изминатиот ден, при што загинале шест цивили, а биле повредени уште десет.

„За само еден ден, Русите истрелаа 491 граната од минофрлачи, артилерија, повеќекратни ракетни системи, тенкови, автоматски монтирани фрлачи на гранати, тешки митралези, авијација и беспилотни летала во регионот. Напаѓачите извршија и еден ракетен напад“, објави на Телеграм Олександр Прокудин, шеф на регионалната воена управа на Херсон.

Исто така, и регионот Одеса е меѓу областите кои синоќа биле цел на руските сили, а посебно на мета било пристаништето Измаил. Нападот траел два часа, напиша регионалниот гувернер Олег Кипер на Телеграм, додавајќи дека повеќето од беспилотните летала биле соборени.

„За жал, пристанишната инфраструктура беше погодена во областа Измаил“, рече тој, додавајќи дека двајца возачи на камиони се ранети. Според него, оштетени се контролниот пункт, магацини и 30 камиони.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...