fbpx
Таг: загинати повредени

таг: загинати повредени

Украина има 13.000 загинати војници, Бајден би се сретнал со Путин ако тој сака да се заврши војната

Украинските власти информираат дека од почетокот на руската инвазија врз Украина загинале меѓу 10.000 и 13.000 украински војници, изјави денеска Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува Би-Би-Си. Ниту Украина, ниту Русија имаат тенденција да објавуваат бројки за жртви во изминативе недели меѓу своите редови, а коментарите на Подољак засега не се потврдени од страна на украинската војска....

Руски терор врз Украина: Ракетирањето ги остави граѓаните без струја, парно и вода

Новиот ракетен напад на Русија врз Украина во текот на вчерашниот ден ја влоши состојбата во снабдувањето со струја, вода за пиење и греење за украинските граѓани. Русија истрелала околу 70 ракети врз целата земја, при што во нападите загинале 10 лица, пренесува Гардијан. Три нуклеарни електрани се исклучени од електроенергетската мрежа, а граѓаните од многу украински градови не...

Русија ракетираше породилиште во градот Вилњанск, загина новороденче

Руските ракетни напади врз украинските градови продолжуваат со несмалено темпо, а изминатава ноќ новороденче во Вилњанск загина откако беше гранатирано породилиштето во овој град од регионот Запорижја, пренесува Гардијан. Украинските регионални власти од Запорижја ги пренесуваат информациите за ракетниот напад, посочувајќи дека ракетите кои паднале врз градската болница го погодиле породилиштето. „Ноќта окупаторите истрелаа огромни проектили врз малото породилиште на...

Украина ќе има рестрикции на струја до март, се евакуираат цивили од Херсон и Миколаив пред зимата

Украинските граѓани најверојатно ќе живеат со прекини во снабдувањето со струја барем до крајот на март 2023 година како последица на руските напади на енергетската инфраструктура, пренесува весникот Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека половина од енергетската инфраструктура на Украина е оштетена од руските напади, оставајќи милиони луѓе без струја и вода додека зимата доаѓа и температурите паѓаат под...

Од руските гранатирања без струја се оставени 10 милиони граѓани на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека 10 милиони граѓани на Украина се оставени без струја поради руските гранатирања на енергетската инфраструктура, при што најпогодени се регионите Кијив, Одеса, Виница и Суми, пренесува Гардијан. Поради недостатокот на струја, во бројни населени места не функционира и снабдувањето со вода за пиење. Извештаите кои пристигнуваат од цела Украина говорат дека руската агресија вклучува...

Бајден: Малку е веројатно проектилот што падна во Полска да е истрелан од Русија

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека мала е веројатноста проектилот што експлодираше на територијата на Полска да е истрелан од Русија, јавува Асошиејтед прес. Русија вчера со ракети повторно ја нападна Украина, но еден проектил заврши во полското село Пржеводов и уби две лица. Полска е земја-членка на НАТО. „Малку е веројатно во линиите на траекторијата дека е истрелан...

Зеленски ја обвинува Русија за извршени воени злосторства во Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски информираше дека украинските обвинители досега откриле над 400 воени злосторства извршени од руските сили за време на окупацијата на Херсонскиот регион, јавува Би-би-си. Тој изјави дека тела на убиени цивили и војници биле пронајдени во ослободените населени места, иако официјална Москва ги негира ваквите тврдења на украинските власти. Инаку, украинските власти ги замолија цивилите да не...

Украинската војска се приближува кон Херсон, на Русија ќе ѝ треба една недела за повлекување

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников изјави дека на Русија ќе ѝ требаат барем една недела за да ги извлече своите трупи од градот Херсон кон левиот брег на реката Днипро, пренесува Гардијан. Русија на десната страна на реката Днипро има околу 40.000 војници и разузнавачките податоци покажуваат дека овие сили и понатаму се лоцирани во и околу градот...

Бројот на загинати и повредени во Украина почна да се брои во стотици илјади лица

Воената агресија што ја започна Русија врз Украина на 24 февруари годинава доведе до најмалку 100.000 загинати или повредени руски војници, а украинските вооружени сили претрпеле исто така загуби од околу 100.000 загинати или повредени војници. Ова вчера го изјави началникот на Здружениот Генералштаб на американската војска, генерал Марк Мили. Тој додаде дека околу 40.000 цивили досега загинале во...

Земјите од Централна Европа се подготвуваат за нов бран на бегалци од Украина

Руските напади врз енергетската инфраструктура на Украина и најавите на тамошните власти за можна евакуација на жители од Кијив ги принудија властите од Централна Европа да се подготвуваат за нов бран на бегалци од Украина, пишува весникот Гардијан. Постојните бројки од 6,9 милиони внатрешно раселени лица во Украина, заедно со контролираните рестрикции на струја низ 14 региони во земјата и...

Жителите на Кијив би можело да бидат евакуирани во случај на целосно исклучување на струјата

Кијивските власти почнаа да планираат евакуација на 3 милиони жители на украинскиот главен град во случај да дојде до целосно исклучување на струјата како последица на руските бомбардирања, пишува Њујорк Тајмс. Бомбардирањето од страна на руските сили на критичната енергетска инфраструктура низ целата земја продолжува, при што 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина е оштетена или уништена. Општинските работници на...

Руските напади на украинската инфраструктура водат кон нова хуманитарна катастрофа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со еврокомесарката за енергетика, Кадри Симсон, при што ја информираше дека околу 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина е сериозно оштетена од руското гранатирање, особено термоелектраните и хидроелектраните на земјата. Украинските власти посочуваат дека се приморани да го сопрат извозот на струја во Европа, пишува Гардијан. Покрај стопирањето на извозот на електрична енергија...

Русија го суспендира договорот за извоз на украинско жито, во Кијив редици за вода за пиење

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија го суспендира договорот за извоз на украинско жито, но и дека нема да прекине да учествува во договорот којшто овозможува безбеден транспорт со бродови. Тој изјави дека Украина морала да гарантира дека нема да биде закана за цивилните бродови или руските бродови за снабдување. Официјална Москва изјави дека ќе се повлече од...

Руски напад на украинската енергетска инфраструктура, делови од Кијив оставени и без вода за пиење

Нов масовен ракетен напад на Русија врз инфраструктурни објекти во Украина, којшто доведе до прекини на снабдување со струја и вода за пиење и во главниот град Кијив, пренесува Би-би-си. Најмалку две експлозии биле регистрирани во Кијив, а напади врз инфраструктурни објекти имало и во Харкивскиот, Запорижскиот, Черкаскиот, Виницкиот, Днипропетровскиот и Лвивскиот регион во Украина. Украина воведе итни мерки за...

Русија се подготвува за улични борби во Херсон, претставник на Кремљ во посета на градот

Првиот заменик-началник на кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин, Сергеј Кириенко го посетил окупираниот град Херсон, пишува весникот Гардијан. Кириенко го посетил пристаништето во Херсон, од каде што се извлекуваат стотици жители од овој град на левата страна од реката Днипро (Дњепар) и на полуостровот Крим. Русија веќе ги повика жителите да се евакуираат, додека оние што ќе останат...

Шест цивили убиени во Украина од руските воени дејствија и ново бомбардирање на Кијив

Како последица на руските воени дејствија, во Украина вчера загинале најмалку шест цивили, а 11 лица биле повредени, информираат од Канцеларијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Укринформ. Тројца цивили се убиени во Донецкиот регион, а по еден граѓанин загинал во регионите Харкив и Запорижја. Над 1.000 тела на мртви лица биле есхумирани на териториите кои неодамна украинската војска...

Рускиот совет за безбедност откри: Наместо „денацификација“, во Украина вршеле „десатанизација“

Руската Федерација повторно со променет дискурс како оправдување за воената агресија што ја врши врз Украина. Откако првичниот руски дискурс беше дека нивниот западен сосед треба да се „денацифицира“, сега рускиот Совет за безбедност ја оправдува инвазијата врз Украина со ургентната потреба да се извршела „десатанизација“ на земјата, пишува Гардијан. Лондонскиот весник ги пренесува информациите од руската државна агенција ТАСС,...

Воената агресија на Русија продолжува, германскиот претседател во посета на Кијив

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер изутринава пристигна во ненадејна посета на Кијив, за прв пат од почетокот на руската инвазија врз Украина во февруари годинава, пренесува Укринформ. Тој пристигна во Кијив со воз, а е предвидено во текот на денот да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинските медиуми јавуваат дека ова е трет обид на Штајнмаjер да ја...

Зеленски предупреди: Русија минирала хидроелектрана на Дњепар, под опасност од поплава е Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека ја минирала хидроелектраната Каховка на реката Дњепар, поради што под опасност од поплава се населени места и градот Херсон на југот на Украина, пишува Укринформ. „Доколку руските терористи ја кренат во воздух оваа брана, над 80 населени места вклучувајќи го и Херсон, ќе бидат во зоната на брзо поплавување. Илјадници, десетици илјади...

Русија смислено гранатира енергетски објекти, уништени 30 отсто од украинските електрани

Украинските власти информираат дека за само една недела Русија оштетила над 400 инфраструктурни објекти низ целата земја. Од руското ракетирање се погодени 408 цели, од кои 45 се енергетски објекти, а над 180 се цивилни згради, јавува Гардијан. Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер напиша дека руското ракетирање од 10 октомври до денес уништило 30 отсто од електраните во Украина,...

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да...