fbpx
Таг: Гранатирање

таг: Гранатирање

Русите продолжија со гранатирања, досега загубиле повеќе од 120.000 војници

Руските напади врз населени места во Украина продолжија и во изминатово деноноќие, со артилериски оган. Во меѓувреме, според Генералштабот на украинските вооружени сили, загубите на персонал на руските сили досега изнесува 120.160, од кои 860 биле убиени во изминатото деноноќие. Во регионот Запорижја, во текот на изминатово деноноќие, руските агресорски сили гранатирале повеќе од 20 население места, известува украинската новинска...

Украинските сили го подигнаа државното знаме на левиот брег на реката Днипро

Војници од украинската воздушна разузнавачка единица „Карлсон“ го подигнаа украинското знаме на левиот брег на реката Днипро во регионот Херсон, соопшти единицата на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Ова ќе биде мост за деокупација на левиот брег на регионот Херсон“, соопшти војската. Руското гранатирање во овој регион сепак не престанува. Руските сили ги бранат претходно заземените територии, гранатирајќи ги позициите на украинските војници...

Жестоки напади во Украина, на југот украинските сили напредуваат

Вчерашното попладне, делумно ноќеска и претпладнево во Украина повеќе градови и региони беа цел на напади со ракети и дронови, но украинските вооружени сили сепак остваруваат напредок на југот на земјата, според кажаното од претседателот на Украина, Володимир Зеленски во ноќното обраќање. Руските сили вчеравечер извршиле голем артилериски и ракетен напад на населеното место Березнехувате во регионот Миколаив со две...

Не е точно дека Русите објавиле уништување на 830 украински борбени возила за еден ден

Не е вистина наведеното во насловот од текстот, споделен во постот што го рецензираме:,,Русите објавија: Уништени 830 украински борбени возила за еден ден”. Бројката се однесува од почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, што може да се види од извештајот на руското Министерство за одбрана објавен на 10 септември. Русија ја нападна Украина на 24 февруари 2022...

Билансот на фронтот во Украина се смени, сега Украина си враќа територии

Големата контра-офанзија на украинските одбранбени сили по речиси шест и пол месеци инвазија од вооружените сили на Русија ги даде првите резултати, со враќање територии што беа под контрола на руските сили уште од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари годинава, јавија светските агенции. Сепак, руските сили возвратија жестоко. Според украинската новинска агенција, украинската армија за три дена...

Инспекторите на ОН повикуваат на безбедносна зона околу нуклеарната централа

Гранатирањето на нуклеарна централа во Украина „сериозно ги загрижи“ меѓународните набљудувачи кои сметаат дека треба веднаш да се воспостави безбедносна заштитна зона, се вели во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) на Обединетите нации, објавен по посетата на инспекторите на окупираниот објект во Запорожје, пренесе Њујорк тајмс. Но, експертите од МААЕ рекоа дека борбите не предизвикале вонредна нуклеарна...

Физичкиот интегритет на нуклеарната електрана во Запорижја е нарушен, велат од мисијата на ОН

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси по првиот ден од работењето на мисијата во нуклеарната електрана во Запорижја изјави дека физичкиот интегритет на овој енергетски капацитет е нарушен, пишува Гардијан. Мисијата на тимот од МААЕ извршија обиколка на нуклеарната електрана, но неколку членови на тимот ќе останат и наредните денови за детално да ја проучат...

Гранатирања околу нуклеарната електрана во Запорижја пред мисијата на ОН да почне со работа

Украинските власти ги обвинија руските сили дека утрово ја гранатирале договорената рута по која мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) требаше да се движи кон нуклеарната електрана во Запорижја. Како што јавува Укринформ, руските власти го гранатирале градот Енергодар, при што биле погодени станбени згради, продавница и градинки. Гардијан, пак, ги пренесува информациите на руското Министерство за одбрана...

Ракетирањата продолжуваат, мисијата на ОН пристигна во нуклеарната електрана во Запорижја

Мисијата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) при ОН денеска пристигна во окупираниот град Енергодар, во чија близина се наоѓа нуклеарната електрана Запорижја (Запорожје), јавува Укринформ. Шефот на МААЕ, Рафаел Гроси денеска изјави дека нивната мисија ќе трае неколку дена, иако руските власти кои ја имаат окупирано електраната, претходно рекоа дека мисијата ќе трае само еден ден, пишува...

ОН бара итен прекин на борбите и пристап до нуклеарната електрана во Запорожје

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) одржа итен состанок во врска со ситуацијата во нуклеарната електрана во Запорожје, која од пролетва се наоѓа под руска окупација. Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, рече дека е екстремно критична. Откако неколку пати беше гранатирана нуклеарната електрана деновиве, еден реактор е...

Уништени најмалку осум воени авиони во нападот врз руската база на Крим

Најновите сателитски снимки од 10 август од руската воена база Саки на Крим покажуваат големи штети и уништени руски воени авиони по експлозиите кои се случија завчера во рамките на оваа воздухопловна база, пишува Гардијан. Во експлозиите се уништени најмалку осум воени авиони, а засега останува нејасна причината поради која настанале експлозиите. Украинските власти засега не ја презедоа одговорноста за...

Во руското гранатирање на Никопол загинаа најмалку 13 лица

Во синоќешното гранатирање на градот Никопол во Днипропетровскиот регион загинаа најмалку 13 лица, а најмалку 11 цивили се повредени, јавува Укринформ. Погодени се станбени населби во градот, лоциран од десната страна на реката Дњепар. Руските сили, кои се наоѓаат на левата страна на реката во регионот Запорожје, истрелале 80 ракети и погодиле 20 станбени згради, административен центар, две школи,...

Најмалку осуммина загинати меѓу кои и три деца во гранатирање врз украинска автобуска станица

Најмалку осум лица загинаа, а уште четворица се ранети од руско гранатирање врз автобуска станица во Украина во четвртокот, според украинскиот регионален гувернер. Меѓу ранетите има и три деца, пренесе Еуроњуз. Артилериски гранати истрелани од Русија денеска околу 11 часот по локално време го погодија источниот украински град Торецк, изјави гувернерот Павло Кириленко. Hа Телеграм, Кириленко напиша дека руски гранати...

Тешки гранатирања во јужниот град Миколаив, Зеленски нареди евакуација на населението од источен Доњецк

Украинскиот град Миколаив во текот на изминатата ноќ претрпе масивно бомбардирање од страна на рускиот окупатор, информираат од Украина, пренесе Би-би-си. Градоначалникот на градот го опишал како едно од најсилните гранатирања што воопшто се случиле. Покрај многу домови, хотел, спортски комплекс и две училишта, во нападот има и загинати. Јужниот град Миколаив се наоѓа на главниот пат кон главното украинско пристаниште,...

Руските сили со ракети ги погодија Миколаив и Краматорск и се обидуваат да го заземат Сиверск

Хотел и трговски центар беа погодени утрово од руското гранатирање на пристанишниот град Миколаив на Црното Море, јавува Укринформ. Објектите се наоѓаат во централното градско подрачје, а биле истрелани девет ракети од ракетен систем С-300 врз градот. Во Миколаив се погодени и две образовни институции, како и транспортна инфраструктура во градот. Овој град на југот на земјата во изминативе денови...

Најмалку седум цивили загинаа од руското гранатирање на Харкивската и Донецката област

Најмалку седум цивили загинаа во руското гранатирање на населени места во Харкивската и Донецката област. Гардијан пренесува дека во Донецката област била погодена станбена зграда во градот Часив Јар, каде што загинале шест лица, а се стравува дека под урнатините се наоѓаат над 34 лица. Во рускиот напад се повредени и најмалку пет лица. Уште еден напад врз цивилни објекти...

Ирина Венедиктова: Украина истражува над 21.000 воени злосторства

Украина истражува повеќе од 21.000 воени злосторства и агресорски злосторства, коишто ги става на товар на Русија. Главната обвинителка Ирина Венедиктова за Би-Би-Си вели дека дневно добива извештаи за 200 до 300 воени злосторства. Венедиктова признава дека многу од судењата би се одвивале во отсуство на обвинетите, но вели дека станува збор за „прашање на правдата“. Инаку, како што пишува...

Досега 991 дете го загубило животот или било повредено во војната во Украина

Од почетокот на руската агресија врз Украина до утрово, убиени се 346 деца, а повеќе од 645 биле повредени, соопшти Главниот јавен обвинител на Украина на својот канал на „Телеграм“, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Овие бројки не се конечни ниту за денешниот ден, оти уште се вршат истраги во зоните на воените дејствија и во зоните што се...

Жестоки битки во Лисичанск, жителите сонуваат за барем половина час мир и тишина

Руските сили со авионски бомбардирања во украинскиот град Лисичанск вчера уништија полициска станица и нанесоа големи штети во областа на рафинеријата за нафта, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. „Човек тешко може да најде безбедно место во градот. Жителите сонуваат за барем половина час тишина, но руските окупатори не престануваат, пукаат со сите видови оружја. Вчера непријателот изврши неколку воздушни напади...

Русија на чекор од освојување на целиот Донбас, Лавров во Турција ќе договара извоз на украинската пченица

Русија напредува кон својата цел - комплетно освојување на индустрискиот регион Донбас на истокот на Украина, се пофали официјален Кремљ, тврдејќи дека сега контролира 97 отсто од провинциите Луганск и Донецк, коишто го сочинуваат Донбас, пренесува Асошиејтид Прес (АП). Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вчера рече дека руските сили имаат речиси целосна контрола на Луганск, а според украинските власти...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...