fbpx
Таг: Гранатирање

таг: Гранатирање

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс. Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе ѝ дадат на Украина понапредни ракетни...

Повеќе од половина од домовите во Северодоњецк се целосно уништени од руското гранатирање

Жестоките борби и гранатирања во Донбас продолжуваат. Украинските власти тврдат дека од руските напади на градот Северодоњецк целосно се уништени 60 отсто од домовите, а дури 90 отсто од зградите во ова населено место со околу 100.000 жители се оштетени и ќе им биде потребна значителна поправка, јавува Би-би-си. Стравувањата се дека Русија подготвува тактика по примерот на Мариупол за...

Евакуирани 264 украински војници од Азовстал, во челичарницата чекаат преостанатите

Украинските власти потврдија дека започнала евакуацијата на опколените украински војници во челичарницата Азовстал во Мариупол, јавува Би-би-си. 53 тешко повредени војници биле одведени во Новоазовск, град под контрола на руските сили, додека дополнителни 211 војници биле евакуирани во Оленивка - град под контрола на руските сили. Русија претходно соопшти дека бил постигнат договор со Украина за евакуација на повредените војници...

Украина нема да се предаде во битката за Мариупол, четворица загинати во Киев

Украинските власти го одбија рускиот ултиматум за предавање на пристанишниот град Мариупол кој се наоѓа во јужниот дел на земјата кај Азовското море. Украина доби ултиматум од руската војска до три часот наутро да ги прифати условите, кои предвидуваат украинските вооружени сили да го положат оружјето и да се предадат. Во ваков случај, руското ветување е дека на цивилите...

Руски воздушен напад уништи училиште во Житомир, НАТО предупредува дека Русија користи касетни бомби

Во центарот на Житомир, град во северозападниот дел на Украина, руски воздушен напад ја уништи зградата на училиштето бр.25, соопштија украинските власти. „Беше лансиран проектил или бомба. Информациите за жртвите ќе бидат објавени подоцна. Всушност, половина од училиштето беше уништено. Спасувачките операции се во тек“, рече градоначалникот на Житомир, Серхиј Сухомлин во своето видео обраќање, пренесува Укринформ.   Градското училиште бр.25 се...

И ноќеска битки, досега загинале 198 Украинци, од кои 3 деца

Во руската инвазија на Украина, што започна рано утрото во четвртокот, 24 февруари, досега животите ги загубиле 198 Украинци, од кои три се деца, соопшт утрово украинскиот министер за здравство, Виктор Љашко. Во текот на изминатава ноќ се водеа борби меѓу украинските одбранбени сили и руските вооружени сили. Според украинската страна, успешно биле потиснати руски трупи кај воена база на...

Жестоки борби во Харкив, украинската власт почнува да раздава оружје на заинтересираните граѓани

Руски тенкови се веќе влезени во Харкив, најголемиот град во североисточна Украина и втор по големина во Украина по Киев, јавува Би-Би-Си од Киев, повикувајќи се на извори од теренот. Таму веќе се водат и копнени борби, а непријателот трпи загуби во жива сила, соопшти украинскиот генералштаб. Според Укринформ, украинските сили уништиле 6 авиони, 2 хеликоптери и десетици оклопни единици...

Украинска амбасада: Изминативе 24 часа се регистрирани 80 прекршувања на огнот

Во текот на изминатите 24 часа, на 20 февруари, Украина регистрирала 80 прекршувања на огнот, од кои 72 биле со употреба на оружје забрането со договорите од Минск, се наведува во соопштението на Украинската амбасада во Скопје, кои вината ја насочуваат кон вооружените формации на Руската Федерација што се наоѓаат на окупираните територии во Донецк и Луганск. „Како резултат на...

Ерменија и Азербејџан не го почитуваат примирјето, продолжуваат гранатирањата

Привремениот прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан, којшто беше договорен во петокот за време на преговорите меѓу двете страни во Москва, не се почитува. Бомбардирањата продолжија во саботата навечер врз главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт од азербејџанска страна, јавува Би-би-си. Ерменските власти ја обвинија Турција дека ги поттикнува азербејџанските власти да ја уништат посредничката мисија на Русија околу прекинот...

Над 220 загинати лица во еднонеделните судири меѓу Азербејџан и Ерменија, конфликтот ескалира

Ескалираат судирите меѓу Азербејџан и Ерменија околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Војските на двете страни меѓусебно се обвинуваат за жестоки гранатирања на населени места, кои резултираат со сè поголем број на загинати и повредени граѓани. Ерменија и властите на непризнаената република Нагорно-Карабах обвинуваат дека азербејџанската војска со турски ракетни системи го нападнала главниот град Степанакерт. Уништени се станбени згради, а...

Турција почна со гранатирање на курдската енклава Африн во Сирија

Турската артилерија денеска почна со гранатирање на регионот Африн во северозападна Сирија, со што Анкара и официјално ја почна кампањата против курдската милиција во ова подрачје, јавуваат светските агенции. Курдската команда соопшти дека турските сили истрелале околу 70 гранати на курдските села. Прекуграничниот напад следи по неколкудневните закани на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека ќе ја „скрши“ курдската...

ИД го гранатирала сирискиот град Деир ал Зор, загинаа седум лица

Најмалку седум лица загинаа во гранатирање на источниот сириски град Деир ал Зор, јавуваат организациите за следење на ситуацијата во Сирија. Гранатирањето ѝ се припишува на Исламска држава. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, тврди дека терористите продолжуваат да гранатираат делови од градот под контрола на владините сили. ИД држи поголема територија надвор од енклавата во градот и...

Давутоглу: Ја гаѓавме ИД

Турската војска гаѓала позиции на Исламска држава во Сирија во знак на одмазда откако четири ракети истрелани преку границата го погодија турскиот град Килис, изјави денеска премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу. Премиерот рече дека турската војска реагирала во согласност со своите правила за ангажирање. Гранатите истрелани од Сирија утринава го погодија Килис. Ова е трет ден по ред како турскиот град е...

Сирија бара ОН да го запрат турското гранатирање

Официјален Дамаск денеска го осуди турското гранатирање на курдските сили на северот на Сирија и ги повика Обединетите нации да интервенираат. Како што јавува сириската државна новинска агенција САНА, министерството за надворешни работи остро ги осудува повторните турски злосторства и напади врз сирискиот народ и врз територијалниот интегритет на Сирија. Сириското МНР, исто така, го повика Советот за безбедност на...

МВР за гранатирањето на Владата: Оружјето познато, коминикеата неважни

Пет дена по гранатирањето на владината зграда на Илинденска број 2, Иво Котевски, помошникот министер за внатрешни работи, ни потврди дека стручните тимови на МВР го утврдиле типот на оружјето со кое било стрелано, но за што точно станува збор не сакаше да открие, како и тоа дали се работи за истото оружје со кое беше гранатиран објектот на...

Синоќа во Скопје казнети 105 возачи оти брзо возеле

Вработени во секторот за внатрешни работи - Скопје, вчера казниле 105 возачи за возење со брзина поголема од доволената, информира Министерството за внатрешни работи. „СВР продолжи со контролите во областа...