fbpx

Најмалку 20 загинати и 300 повредени во експлозија на бензинска пумпа во Нагорно Карабах

Експлозијата на складиште за гориво се случила синоќа во близина на регионалната престолнина Степанакерт, додека жителите чекале да наточат гориво за своите автомобили кога го напуштале регионот

-

Најмалку 20 лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени во експлозија на бензинска пумпа во Нагорно Карабах, јавува Асошиејтед Прес. 

Ова го соопштиле ерменските сепаратистички власти, во време кога илјадници цивили бегаат пред пристигнувањето на азербејџанските сили, кои во брза офанзива ја вратија контролата над Нагорно Карабах.

Експлозијата на складиште за гориво, според АП, се случила синоќа во близина на регионалната престолнина Степанакерт, додека жителите чекале да наточат гориво за своите автомобили кога го напуштале регионот. Причината за експлозијата сè уште не е позната.

Азербејџанската армија ги победи ерменските сили во еднодневна офанзива минатата недела, принудувајќи ги сепаратистичките власти да го положат оружјето и да започнат разговори за „реинтеграција“ на Нагорно-Карабах во Азербејџан по три децении сепаратистичка политика.

Иако Азербејџан вети дека ќе ги почитува правата на етничките Ерменци во регионот, голем број жители поради страв се селат во Ерменија.

Ерменската влада денеска соопштила дека во Ерменија досега пристигнале 13.350 бегалци од Нагорно Карабах.

„Владата обезбедува домување за сите оние кои немаат каде да живеат“, се вели во соопштението на ерменските власти и се додава дека продолжува регистрацијата на бегалците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...