fbpx
Таг: експлозија

таг: експлозија

Најмалку 20 загинати и 300 повредени во експлозија на бензинска пумпа во Нагорно Карабах

Најмалку 20 лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени во експлозија на бензинска пумпа во Нагорно Карабах, јавува Асошиејтед Прес.  Ова го соопштиле ерменските сепаратистички власти, во време кога илјадници цивили бегаат пред пристигнувањето на азербејџанските сили, кои во брза офанзива ја вратија контролата над Нагорно Карабах. Експлозијата на складиште за гориво, според АП, се случила синоќа во близина на...

Најмалку 16 лица загинаа по истекувањето на гас во Јоханесбург

Најмалку 16 лица загинаа, од кои три се деца, кога отровен гас истекол од боца во близина на Јоханесбург во Јужна Африка. Службите за итни случаи изјавуваат дека несреќата најверојатно е поврзана со нелегални рударски активности, пренесува Гардијан. Службите за итни случаи првично објавија дека дури 24 луѓе може да се загинати во  населбата Анџело во Боксбург. Но, полицијата и...

Нема докази дека Украина ја бомбардираше браната Каховка

-Во услови кога Украина и Русија се обвинуваат меѓусебно за тоа кој ја срушил браната, а се најавуваат и истраги за тоа. -Факт е дека Украина немала пристап до браната и дека таа е под контрола на руските војници. Понатаму, експерти посочуваат дека браната не може да биде уништена со гранатирање, бидејќи има силна конструкција и многу веројатно е дека...

Бомба во Основниот суд во Подгорица – загина мажот што ја активирал

Во Основниот суд во Подгорица, главниот град на Црна Гора, денеска се случи тежок инцидент, во кој извесен 40-годишен Младен Булатовиќ, жител на Подгорица, активирал бомба. Тој загинал, а седум лица се повредени, јави Радиотелевизија Црна Гора. Инцидентот се случил во 11:35 часот. Бомбата била активирана во просторот меѓу двете врати во првиот влез во судот. Мотивите на Булатовиќ се...

Ракета експлодира зад француски новинар додека вршеше јавување во живо од Украина (Видео)

Новинар од француската телевизија ТМС вчера при јавување во живо беше шокиран од удар на руска ракета зад него, која што разори хокеј-арена во Друживка, во областа Донецк во Украина. На видеото што стана вирално на интернет, а го објави и британски „Телеграф“ се гледа како репортерот, отприлика половина секунда по ударот на ракетата се наведнува, а потоа камерата со...

Божилов: Сите тврдења дека камионот со експлозивот минал преку Бугарија се дел од руската хибридна војна

Речиси сите бугарски медиуми ги пренесоа руските обвинувања - дека експлозивното средство со кое беше кренат во воздух Кримскиот мост, било замаскирано во полиетиленска фолија, на вкупно 22 палети, со вкупна тежина од 22 тони, и од Одеса товарот бил испратен за бугарското пристаниште на Дунав, Русе. Ова се случи откако Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија обвини...

За оштетувањето на Кримскиот мост Москва ја обвинува Украина, експлозивот патувал и низ Бугарија

Експлозивот којшто бил искористен за оштетување на Кримскиот мост бил испратен од Одеса преку Бугарија, Грузија и Ерменија до Крим, тврди руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), пренесува весникот Гардијан. За организатор на експлозијата на камионот, руските власти го обвинуваат шефот на украинското воено разузнавање Кирило Буданов. Официјална Москва настанот го оквалификуваше како терористички чин и, како што тврдат, досега...

Тројца загинати и тројца ранети во експлозија во комплекс за оружје во Бугарија

Во експлозија што се случила претпладнево во фабричкиот комплекс за оружје „Арсенал“ во бугарскиот град Казанл'к загинале тројца работници и уште тројца биле повредени и пренесени в болница, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Инцидентот се случил нешто по 11 часот по локално време, во објект во кој се чуваат пиротехнички средства. Според најновите информации, загинати се тројца вработени и тројца се...

Жестоки борби во Северодоњецк, градот оставен без вода, струја и гас

Во Северодоњецк, град со околу 100.000 жители пред војната, лоциран во Луганската област, се водат жестоки борби за неговата контрола, јавува Би-би-си. Состојбата на терен е многу сериозна, а руските сили се приближуваат од предградијата кон центарот на градот. Во градот е прекинато снабдувањето со вода, струја и гас, а дури 90 отсто од објектите се оштетени или уништени. „Тие...

Најмалку седум лица, меѓу кои и две деца загинаа во експлозија во Франција

Најмалку седум лица, меѓу кои две деца, загинаа во експлозија и пожар во југозападна Франција во градот Сен Лоран де ла Саланk, изјави министерот за внатрешни работи, Жерал Дарманен. „Ова е вистинска драма која се одвивала во Сен Лоран-де-ла-Саланк, на источните Пиринеи. Прелиминарниот извештај е седум починати од кои две деца. Во име на нацијата, ја давам сета моја поддршка...

Едно лице е повредено и неколку згради се оштетени во експлозија во центарот на Атина

Едно лице е повредено, а неколку згради се оштетени од експлозија во центарот на Атина, што доведе до пожар рано изутрината, изјавија официјални лица и очевидци за грчките медиуми. Лицето кое се здобило со изгореници било пренесено во болница, изјави за ТВ Скај, Јоргос Матиопулос, шеф на Националниот центар за итна помош. Експлозијата ги искрши прозорците и ги уништи фасадите...

Двајца починати и 16 повредени во експлозија во фабрика близу Белград

Две лица загинаа а 16 се повредени во силна експлозија и некоклу детонации кои попладнево го потресоа белградското предградие Лештане, јавија медиумите во Србија, пренесе Би-Би-Си на српски јазик.  Јавниот сервис наведува дека експлозијата се случила во фабриката „Едепро“ за производство на проектили и ракетни делови за противградна одбрана. Тројца тешко повредени се пренесени на одделението за реанимација на Ургентниот центар,...

Шест лица се повредени при експлозија на плинска боца во викендица во Матејче

Шест лица се повредени откако експлодирала плинска боца во викендица во Матејче, информираше Регионалниот центар за управување со кризи (РЦУК) „Повредени се шест лица кои се пренесени во Скопје на понатамошно лекување и се вон животна опасност. Денеска дополнително ќе се утврдува причината и матрејалната штета,“ информираат од РЦУК. Повредените лица на возраст од 30 до 40 години најпрво биле пренесени...

Демонстрации во Бејрут, полицијата ги растеруваше граѓаните со солзавец

Денеска околу 5.000 демонстранти се собраа на Плоштадот во центарот на Бејрут, обидувајќи се да ја пробијат оградата и да стигнат до зградата на Парламентот. Тие побараа „режимот да падне“ и Владата ја сметаат за одговорна за експлозијата со катастрофални последици, поради недоволната грижа за складиштето со 2.700 тони амониум нитрат. Во тек е истрага за причините за несреќата, но...

Антивладини протести во Бејрут – демонстрантите побараа одговорност за експлозијата

Катастрофално разорната експлозија во Бејрут, во која според последните информации загинаа 145 лица а околу 5.000 се повредени, предизвика антивладини протести во близина на парламентот во Бејрут. Демонстрантите кои беа растерани со солзавец, изразија незадоволство од негрижата на Владата во однос на чувањето на 2.750 тони амониум нитрат што од 2013 било складирано на небезбеден начин кај пристаништето. Двајца владини функционери...

Либан прогласи тридневна жалост, бројката на загинати достигна 137, а околу 5.000 се повредени

Во Бејрут бројката на загинати достигна 137 лица, околу 5.000 се повредени, а 300.000 луѓе останаа без своите домови, се вели во последните извештаи на новинските агенции за билансот на загинати и повредени по катастрофалната експлозија што завчера го погоди главниот град на Либан. Во градот е воведена вонредна состојба во времетраење од две недели, а во државата е прогласена...

Меѓу експлозијата во Бејрут и хемикалиите од ОХИС нема споредба, тврди професорот Стафилов

Нема споредба меѓу несреќата во Бејрут, предизвикана од експлозија на несоодветно чувана хемикалија и потенцијалната опасност за Скопје од хемикалиите на ОХИС, тврди професорот Трајче Стафилов од Институтот за хемија на ПМФ. Винил хлоридот, кој во ОХИС стои неколку децении во дотраена цистерна не е експлозивна, туку токсична хемикалија и опасноста од неа е голема, но не на начин...

Нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни, информира Министерство за одбрана

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ, се безбедни и сигурни. „На мисија во Либан во моментов се ангажирани тројца припадници на Армијата, кои се распоредени и ги извршуваат своите задачи на безбедни локации надвор од Бејрут. По веста за повредени морнарички мировници во мисијата на Обединетите...

Бројките растат, најмалку 100 загинати и околу 4.000 повредени лица во експлозијата во Бејрут

Според последните извештаи за загинати и повредени лица во експлозијата со разорни последици во Бејрут, загинаа повеќе од 100 луѓе, а повредени се околу 4.000. Владата денеска ќе воведе вонредна состојба, а на итен состанок на Врховниот совет за одбрана беше одлучено да се формира посебна комисија за да се истражи причината за експлозијата во пристаништето во централниот дел на...

Едно лице загина во експлозија во близина на метро-станица во Стокхолм

Едно лице загина во експлозија во близина на метро-станица во Стокхолм, соопшти полицијата. Во експлозијата, која се случила во јужниот дел на градот, повредена е уште една жена. Засега не се знае дали се работи за терористички напад, бидејќи полицијата се уште го истражува случајот. Метро-станицата е затворена, а истражен тим го проверува местото за да утврди, дали се поставени и други...

Повеќе од 550 учесници од девет земји на филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“

Повеќе од 550 учесници од девет земји ќе учествуваат на 11. филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“ кој ќе се одржи во Скопје, соопштија организаторите. Новина годинава во рамки на...