fbpx
Таг: Ерменија

таг: Ерменија

Бајден е првиот американски претседател што го призна геноцидот врз Ерменците, Турција бесна

Џо Бајден е првиот американски претседал кој официјално го призна геноцидот извршен врз Ерменците, по повеќе од еден век откако османлиските сили во 1915 и 1916 година убија околу 1,5 милиони Ерменци. За овој потег, претседателот Бајден го известил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор. Претходно, во 2019 година и Конгресот на САД го призна извршениот геноцид...

Ерменија и Азербејџан не го почитуваат примирјето, продолжуваат гранатирањата

Привремениот прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан, којшто беше договорен во петокот за време на преговорите меѓу двете страни во Москва, не се почитува. Бомбардирањата продолжија во саботата навечер врз главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт од азербејџанска страна, јавува Би-би-си. Ерменските власти ја обвинија Турција дека ги поттикнува азербејџанските власти да ја уништат посредничката мисија на Русија околу прекинот...

Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах по преговорите во Москва

По десетчасовните преговори во Москва помеѓу министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азарбејџајн постигнат е договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров истакна дека во документот кој бил потпишан, Ерменија и Азербејџан биле согласни за хуманитарен прекин на огнот уште денеска. Овој договор подразбира размена на воени заробеници, повредени и тела на загинатите,...

Повеќе од 40 цивили загинаа во судирите околу Нагорно-Карабах

Од почетокот на судирите околу Нагорно-Карабах, кои траат повеќе од една недела, според официјалните извештаи од Баку и Ереван, на азербејџанската страна погинале 27, а на ерменската 19 цивили, додека 141 цивилно лице е рането, соопшти денеска руската агенција ТАСС, повикувајќи се на извори од азербејџанскиот јавен обвинител. Се додава дека во гранатираните населени подрачја се оштетени 63 цивилни...

Над 220 загинати лица во еднонеделните судири меѓу Азербејџан и Ерменија, конфликтот ескалира

Ескалираат судирите меѓу Азербејџан и Ерменија околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Војските на двете страни меѓусебно се обвинуваат за жестоки гранатирања на населени места, кои резултираат со сè поголем број на загинати и повредени граѓани. Ерменија и властите на непризнаената република Нагорно-Карабах обвинуваат дека азербејџанската војска со турски ракетни системи го нападнала главниот град Степанакерт. Уништени се станбени згради, а...

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се спречила натамошна ескалација на конфликтот. Понудата доаѓа откако...

Десетици загинати лица во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија за Нагорно-Карабах

Азербејџан и Ерменија започнаа жестоки судири на граничната линија меѓу двете земји околу спорниот регион Нагорно-Карабах. Десетици лица загинаа само во текот на вчерашниот ден, а извештаите на светските медиуми се разликуваат во бројот на мртви и повредени поради различните бројки што ги испраќаат официјалните власти од двете земји, а кои не можат да се потврдат во отсуство на...

Во судирите во Нагорно-Карабах загинале 97 проерменски војници

Силите кои ги поддржува Ерменија изгубиле 97 војници, доброволци и цивили, во обновените борби околу отцепениот регион Нагорно-Карабах, соопшти ерменското министерство за одбрана. Азербејџан, чии војници се судриле со силите на Нагорно Карабах, кои се поддржани од Ерменија, соопштија дека изгубиле 31 војник и четири цивили од 2 до 5 април. Примирјето, кое е договорено со посредништво од Москва на 5...

Ново прекршување на примирјето во Нагорно-Карабах

Двајца ерменски војници се убиени во судирите во Нагорно-Карабах. И ерменската и азербејџанската страна меѓусебно се обвинуваат за прекршување на примирјето кое беше договорено на 5 април. Ерменското министерство за одбрана соопшти дека Азербејџан гранатира воени и цивилни цели на територија на Ерменија. Азербејџан, пак, тврди дека само возвратиле откако ерменските сили ги гранатирале нивните позиции во Нагорно-Карабах. Баку и Ереван веќе со...

Азербејџан: Ерменија го прекрши прекинот на огнот 119 пати

Ерменските сили го прекршиле договорот за прекин на огнот во спорниот регион Нагорно-Карабах вкупно 119 пати во последните 24 часа, соопшти денеска министерството за одбрана на Азербејџан. Позициите на азербејџанските сили долж границата и во Нагорно-Карабах биле ракетирани, наведува министерството. Судирите меѓу ерменските и азербејџанските сили во Нагорно-Карабах повторно избија на 2 април, но министерствата за одбрана на двете земји пред...

Сè поголем е бројот на загинати во Нагорно Карабах

Властите во Баку јавуваат за нови жртви во судирите во Нагорно Карабах, спорната територија меѓу Азербејџан и Ерменија. Бројот на загинатите се зголемил на 16 лица. Сепаратистите, поддржувани од Ерменија, известиле дека во текот на судирите загинале 18 лица. Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за порастот на насилствата. Во меѓувреме, портпаролот на војската на Нагорно Карабах, Сенор Хасратјан, соопшти дека е постигнат...

Азербејџан прогласи едностран прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Азербејџан денеска прогласи едностран прекин на огнот во борбите со силите на Ерменија во регионот на Нагорно-Карабах, кои избувнаа ноќта меѓу петокот и саботата. Како што јавува „Би-би-си“, министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопштило дека нивната одлука е одговор на меѓународните повици за прекин на насилствата. „Азербејџан, покажувајќи знак на добра волја, донесе одлука за едностран прекин...

Најмалку 30 загинати војници во Нагорно-Карабах – ситуацијата и натаму тензична

Нови борби меѓу вооружените сили на Ерменија и Азербејџан се одвивале ноќеска во регионот на Нагорно-Карабах, долж линија за контакт, јавува „Би-би-си“. Извештаите од теренот, на кои се повикува британскиот национален сервис, велат дека од двете страни било користено тешко вооружување, минофрлачи и артилерија. Во вчерашните борби, според информациите, загинале најмалку 30 војници, а има информации и за цивилни...

Путин ги повика Ерменија и Азербејџан да ги запрат борбите во Нагорно-Карабах

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги повика властите на Ерменија и на Азербејџан да ги запрат воените дејствија во регионот на Нагорно-Карабах кој избувнаа ноќеска, јавува „Би-би-си“. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, како што пренесуваат агенциите, во текот на денов имал телефонски разговори со своите колеги, министрите за одбрана на Ерменија и на Азербејџан, Сејран Оханјан и Закир...

Ескалација на судирот меѓу Ерменија и Азербејџан околу Нагорно-Карабах

Ноќеска дошло до ескалација на судирот меѓу Ерменија и Азербејџан во Нагорно-Карабах, а медиумите јавуваат за употреба на тешки митралези и минофрлачи долж граничната линија. Министерствата за одбрана на двете земји си ја префрлаат вината, обвинувајќи се меѓусебе за ескалацијата на судирот. Министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопшти дека вооружените сили на Ерменија го прекршиле примирјето долж линијата за...

Русија ѝ одобри на Ерменија заем од 200 милиони долари за купување оружје

Русија денеска ѝ одобри заем на Ерменија од 200 милиони долари за купување руско оружје. Кредитот е за десет години со поволна каматна стапка. Ерменија е еден од сојузниците на Москва на чијашто територија Русија има воена база. Средствата за набавка на ново оружје ќе го разгневат Азербејџан, кој има спор со Ерменија околу областа Нагорно-Карабах.  

Единаесет лица починаа од свински грип во Ерменија

Вирусот свински грип, кој се појави во Ерменија, усмрти 11 лица во последните два месеца. Министерот за здравство, Армен Мурадиан, соопшти дека последната жртва е 61-годишно лице, а повеќе од 90 пациенти се на лекување во болниците. Школскиот распуст е продолжен за уште една недела. Сепак, не е прогласена епидемија.

Русија ја зајакнува воената база во Ерменија

Руското министерство за одбрана соопшти дека испраќа шест јуришни и транспортни хеликоптери во воздушната база Еребуни, во близина на ерменската престолнина Јереван. Хеликоптери „ми-24“ и „ми-8“ се префрлени од воената база Краснодар на југот на Русија. На почетокот од декември Русија испрати седум хеликоптери во базата во Ерменија, која е еден од клучните регионални сојузници на Москва.

Светските лидери им одадоа почит на масакрираните Ерменци

Бројни светски лидери, меѓу кои и претседателите на Русија и на Франција, денеска во меморијалниот комплекс „Цицернакаберд“ во Ереван им одадоа почест на Ерменците кои настрадаа за време на Отоманското Царско. Денеска се одбележува стогодишнината од геноцидот над Ерменците, на ден кога се приведени 250 ерменски интелектуалци, настан кој се смета за прв чекор за масовно убивање Ерменци и по...

Жртвите од ерменскиот геноцид ќе бидат прогласени за светци

Ерменската црква ќе прогласи за светци 1,5 милион Ерменци кои беа убиени за време на Првата светска војна. Одлуката доаѓа еден ден пред прославата на стогодишнината од трагедијата. Свеченоста ќе се одржи во главната ерменска црква, катедралата „Етчмиаџин“, а тоа ќе биде и најголемата канонизација во историјата. Ерменскиот цркви во светот ќе го одбележат канонизирањето со биење на камбаните. Многумина историчари го...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...