fbpx
Таг: Оливер Спасовски

таг: Оливер Спасовски

Средба на министерот Оливер Спасовски со британската амбасадорка Рејчел Галовеј

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорката на Обединетото Кралство, Н.Е. Рејчел Галовеј денеска остварија средба во просториите на министерството, на чиј фокус била успешната соработка во однос на борбата против илегалната миграција на регионално и на меѓународно ниво, информираат од МВР. „Притоа беше истакнато дека Република Северна Македонија, кога станува збор за борбата против илегалната миграција, преставува одличен...

Акциските контроли на МВР во сообраќајот продолжуваат, во ноември за 21 отсто намален бројот на сообраќајки

Засилените акциски контроли во сообраќајот, кои МВР отпочна да ги спроведува во средината на септември, веќе даваат резултати. Во ноември 2020 година има значително намалување на бројот на сообраќајни незгоди, особено на оние со потешки последици. Ова го изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета на Мобилната единица за безбедност во сообраќајот. „Анализите покажуваат дека како што...

Расте бројот на владини и политички функционери заболени од ковид-19

Ковид-19 забрзано се шири во државните институции во земјава. Во текот на вчерашниот ден, пристигнаа неколку потврдени информации за заболени владини и политички функционери од ковид-19. Владиниот координатор за комуникации, Марјан Забрчанец вчера вечер соопшти дека е тестиран позитивен на корона вирусот. Тој на Фејсбук напиша дека имал лесни симптоми на настинка. „Добро се чувствувам, ги следам целосно советите на...

Министерот за внатрешни работи Спасовски позитивен на ковид-19

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот фејсбук-профил објави дека е позитивен на ковид-19. „Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19.Клиничката слика ми е добра, со благи симптоми и веќе...

Зоран Заев од Оливер Спасовски утрово ја презеде функцијата претседател на Владата

Новиот премиер Зоран Заев денеска во Владата официјално ја презеде функцијата од досегашниот технички премиер Оливер Спасовски, информираат од владината прес-служба. Претседателот на Владата, Зоран Заев заблагодарувајќи се на досегашниот премиер Оливер Спасовски и на членовите на преодната Влада за успешната работа во изминатите девет месеци, истакна дека оваа Влада храбро и успешно се справи со здравствено-економската криза предизвикана од...

Спасовски најави економски мерки и професионализација на полицијата

Техничкиот премиер во заминување Оливер Спасовски на денешната прес-конференција оцени дека преодната влада во овој деветмесечен мандат успешно одговорила на предизвиците. На тој начин, додаде Спасовски, таа направила пат за новата влада со полн мандат да ги води државата и граѓаните напред. „Јас сум уверен дека во личностите кои се предложени за министри постои сериозен капацитет за општествено одговорни лица,...

Пендаровски: Членството на НАТО немаше да биде возможно без професионалниот однос на припадниците на Армијата

По повод денот на Армијата и прославата на 28-от роденден на Армијата на Република Северна Македонија свое обраќање имаа претседателот Стево Пендаровски и началникот на Генералштабот, Васко Ѓурчиновски, а на прославата присуствуваа премиерот Оливер Спасовски, како и други високи гости од одбраната и дипломатијата. Претседателот на државата и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски во своето обраќање истакна дека...

Со мерки за заштита од ковид-19, земјава денеска го чествуваше Илинден

Без масовни собири и без културно-уметнички програми, под заштитни маски и со кратки церемонии Македонија денеска го чествуваше празникот Илинден. Пандемијата на ковид-19 влијаеше на намалување на масовноста на организираните настани и на примена на мерките за заштита од вирусот при прославувањето на двата Илиндена. Годинава, Денот на Републиката 2 – Август, Илинден, кој се празнува под слоганот „Победа за...

МВР ги крие од ЗНМ кривичните пријави за говор на омраза

Министерството за внатрешни работи (МВР) не ги споделува со јавноста кривичните пријави што во последниот период ги има покренато против две лица осомничени за ширење говор на омраза или повикувале на насилство преку социјалните мрежи. МВР во јуни годинава официјално го одби барањето на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) за слободен пристап до две поднесени кривични пријави за...

Спасовски: ДИК е должна да излезе на прес-конференција и да ги соопшти изборните резултати

Грѓаните ги очекуваат изборните резултати и Државната изборна комисија е должна да излезе на прес-конференција и да ги соопшти, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција. „Во периодот што претстои, граѓанската волја мора да биде час поскоро преточена во формирање на нови легитмни институции, пред сè функционално Собрание и нова Влада. Очекувам од ДИК да дадат придонес во тој...

Партиска пропаганда на денот на избори поради немање изборен молк

На вонредните парламентарни избори што треба да се одржат на 15 јули идната недела на денот на гласање нема да има изборен молк. Тоа значи дека учесниците на изборите на денот на гласање ќе можат да ги користат медиумите и социјалните мрежи за да ги повикаат граѓаните да гласаат за нив и при тоа ни партиите ни медиумите нема...

Границите со Србија и Косово остануваат отворени

Комисијата за заразни болести денеска не разговарала за затворање на границите со Косово и Србија и нема препорака до Владата, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски при посетата на Чучер Сандево. – Ова не е прашање на политика, и затоа Владата не може да носи одлука која би била политичка. Ние сакаме да носиме одлука врз основа на стручните лица. Ако...

Отворен Ургентен центар, реновирано акушерското и амбулантскиот оддел во Прилеп

Денеска во Прилеп е пуштен во работа нов Ургентен центар, реновиранo e акушерскoто oдделение и амбулантскиот оддел во општата болница „Борка Талески“. Со овој проект квалитетна и брза здравствена заштита ќе добиваат не само граѓаните на Прилеп, туку и од поширокиот регион. - Во центарот ќе има амбуланта за преглед на пациенти, просторија за реанимација за згрижување на рани, како...

Две години по Преспанскиот Договор, земјава е членка на НАТО и пред старт на преговорите за ЕУ

Две години по Договорот од Преспа, од тотална изолација на меѓународната сцена, Северна Македонија стана членка на НАТО и се врати на агендата за проширување на Европската Унија, истакна техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешниот настан за одбележување на годишнината од потпишување на Преспанскиот Договор. - Во март 2020, ЕУ донесе позитивна одлука за започнување на преговори за членство, а...

Спасовски: Ќе направиме се за функционирање на институциите и одржување на изборите

„Една од причините за новите 14 дена вонредна состојба се темели и на тоа дека треба да носиме одлуки кои ќе значат поддршка на рестартирањето на македонската економија, поддршка на граѓаните, со цел да се надмине ова што ни се случуваше како резултат на здравствената криза“, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски, по денешниот состанок на Советот за безбедност кај...

Три месеци по првиот случај на Ковид-19 во земјава, се укинува полицискиот час

Три месеци по откривањето на првиот случај на Ковид-19 во земјава, по над 2.000 заболени и 116 починати граѓани, владата одлучи од утре (27.05.2020) да го укине секојдневниот полициски час. Полицискиот час беше воведен пред повеќе од два месеци, на 22 март годинава. На денешната прес-конференција во Владата, министерот за здравство Венко Филипче рече дека по три месеци од првиот...

Спасовски: Не можеме да ги разлабавуваме мерките, а граѓаните да не ги почитуваат

Неодредено, без детали премиерот Оливер Спасовски одговараше на новинарските прашања денеска во Штип а кои се однесуваа на разлабавување на мерките, на укинување на вонредната состојба и отворањето на границите. Според Спасовски, до крајот на неделата ќе се направи проценка дали ќе се укине вонредната состојба која завршува во сабота. По изминатиот продолжен викенд и очигледното непочитување на заштитните мерки и...

Спасовски: Оваа година Рамазан Бајрам поттикнува желба за меѓусебна почит и солидарност

По повод големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам, премиерот Оливер Спасовски упати честитка со која посочи дека оваа година, празникот има посебно значење поради актуелната криза предизвикана од пандемијата на Ковид-19. „Оваа година Рамазан Бајрам, како празник на обновата на духовната сила којашто ја зајакнува вербата на луѓето во доброто, вистината, правдата и поттикнува желба за меѓусебна почит, разбирање и...

Владата со нови мерки за поддршка на економијата во криза, опозицијата бара стратегија

Премиерот Оливер Спасовски денеска го промовираше третиот пакет на мерки за помош на економските субјекти во земјава. Мерките опфаќаат бескаматни кредити, државни гаранции, кофинансирања и дигитални алатки со кои ќе се поддржат домашните компании. Преку Развојната Банка на Северна Македонија на компаниите ќе им се понудат нови бескаматни кредити од 31 милион евра за поддршка на жените, младите и дигитализацијата...

Здравствените работници кои се борат со Ковид-19 ќе добијат 20 отсто повисока плата за 2 месеци

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција информираше за нова мерка, со која владата ќе им изрази благодарност на здравствените работници кои директно се борат против Ковид-19 во земјава. Тие ќе добијат 20 отсто повисока плата за 2 месеци, која ќе им биде исплатена преку домашна платежна картичка. - Здравствените работници во битката со Ковид-19 се во првите редови и тие...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...