fbpx
Tags ОливерСпасовски

Tag: ОливерСпасовски

RMV, rritet numri i zyrtarëve qeveritar dhe politik të infektuar me Kovid-19

Kovid-19 po përhapet me shpejtësi në institucionet shtetërore të vendit. Gjatë ditës së djeshme, mbërritën disa informacione të konfirmuara rreth zyrtarëve të sëmurë qeveritarë dhe politikë nga Kovid-19. Koordinatori qeveritar për komunikimi Marjan Zabërçanec, njoftoi mbrëmë se ai ishte testuar pozitiv me korona virus. Zabërçanec në Facebook shkroi se kishte simptoma të lehta të ftohjes, shkruan Meta.mk. “Ndihem mirë, ndjek plotësisht...

Propagandë partiake në ditën e zgjedhjeve në mungesë të heshtjes zgjedhore

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që duhet të mbahen me 15 korrik javën e ardhshme, ditën e votimit nuk do të ketë heshtje zgjedhore. Kjo do të thotë se pjesëmarrësit e zgjedhjeve ditën e votimit do të mund të përdorin mediat dhe rrjetet sociale për të ftuar qytetarët për ti votuar ato dhe në të njëjtën kohë partitë dhe...

Gashi dhe Spasovski pohojnë se BESA nuk do t’i tërheq nënshkrimet

Nuk kemi marrë vendi nëse do të hyjmë në Qeveri. Bisedojmë vetëm për emërimin e kryetarit të Kuvendit. Nuk i tërheqim nënshkrimet, do ta ndihmojmë procesin aq sa mundemi, deklaroi deputeti i Lëvizjes Besa, Afrim Gashi mbrëmë në emisionin “Top Tema” në “Telma”. Ai këtë e deklaroi, pasi shefi i kabinetit të Ali Ahmetit, deputeti Artan Grubi mbrëmë tha se...

Spasovski: Nuk jam i shkarkuar, jam në punë

Oliver Spasovski dhe Frosina Tashevska Remenski ende janë ministra për punë të brendshme dhe për punë e politikë sociale dhe në mënyrë kategorike kanë mohuar se janë shkarkuar. Ata sot për “Meta” konfirmuan se janë në punë në ministritë përkatëse dhe thuan se atje do të ngelin derisa KSHZ-ja t`i bëje publike rezultatet përfundimtare nga zgjedhjet. Oliver Spasovski për “Meta”...

PSP: Siguria e pajisjes do të jetë në kurriz të DSK-së pasi nuk i lëshojnë hetuesit tanë

Drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit (DSK), Vladimir Atanasovski sot ka njoftuar PSP se nuk do të lejoj hetues të PSP-së fizikisht të jenë prezent në DSK derisa të mos vijë eksperti i huaj, që duhet të ndihmoj në nxjerrjen e të dhënave nga sistemet e përgjimit. "Pasi u konfiskua pjesa më e madhe e të dhënave me zbatimin...

MPB shkarkoi aktorët e provokimit tek ambasada e SHBA-së dhe rasti “Trezori”

Ministri i brendshëm Oliver Spasovski sot ka shkarkuar 11 krerë në më shumë sektorë të MPB-së. Burime të larta nga MPB për "Meta" konfirmojnë se disa prej tyre janë shkarkuar për shkak të ushtrimeve të njësitit "Alfa" dhe për shkak të hetimit të PSP-së për lëndën "Trezori". Në mesin e të shkarkuarve është edhe Nebojsha Stajkoviq, për të cilin mediat publikuan...

Ministër për një ditë – hap taktik i VMRO-DPMNE-së për kontroll të MBP-së para zgjedhjeve

Emërimi i ish-profesorit të Universitetit  MIT dhe aktivistit të Lëvizjes Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë Oliver Andov si ministër të MBP-së për një ditë është hapi i fundit taktik i VMRO-DPMNE-së. Partia në pushtet këtë e beri nga shkaku që të mbroje pozicionet kyçe në MBP me kuadër të kontrolluar para votimit të nesërm ne Kuvend për zgjedhjen e...

Çavkov me telegram ka urdhëruar DSK-në dhe BSP-në të zbatojnë vendimin e Gjykatës administrative

Zv- ministri i brendshëm Mitko Çavkov sot në mëngjes përmes telegramit ka njoftuar drejtorët e Byrosë për siguri publike dhe Drejtorisë së sigurimit dhe kundër –zbulimit se janë të obliguar menjëherë të zbatojnë vendimin e Gjykatës administrative që dje i futi jashtë fuqisë të gjithë 29 vendimet që një ditë para Vitit të ri i solli ministri teknik i...

Spasovski: Pa listë zgjedhor të re, të pastër dhe të besueshëm nuk mund të ketë zgjedhje korrekte

Afatet për pastrimin e Listës zgjedhore që moti janë shkelur. Pas gjitha keqpërdorimeve  që i gjetëm edhe atë vetëm sa e prekëm çështjen sipërfaqësisht rreth mënyrës me të cilën janë dhënë dokumentet personale nga MPB, me të cilat është votuar, është më se e qartë se Lista zgjedhore është kontestues, me tregues serioz për të dhëna kriminale në të”...

Arrihet marrëveshje: Oliver Spasovski ministër i ri i Punëve të Brendshme

Liderët e katër partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, pas bisedimeve të mbrëmshme, kanë arritur marrëveshje për ligjin për Qeverinë kalimtare dhe ligjin për “bombat”. Sekretar i përgjithshëm i LSDM-së Oliver Spasovski do të jetë ministër i ri i Punëve të Brendshme, ndërsa nënkryetarja Frosina Remenska do të jetë ministreshë...