fbpx
Таг: Оливер Спасовски

таг: Оливер Спасовски

Спасовски: Криминалитетот намален за 8,31 отсто

Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 oтсто, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот профил на Фејсбук. „Во периодот јануари – јуни 2022 година, на територијата на Македонија регистрирани се вкупно 10.834 кривични дела. Во однос на истиот период од 2021 година, вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 oтсто, кое се должи на промените кои се евидентирани во...

Вистиномер: Министерот Спасовски не може да бара притвор за осомничени или обвинети лица

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјавата вели дека „МВР бара притвор бидејќи се исполнети условите за такво барање“, а во врска со подметнатиот пожар пред влезната врата на културниот центар „Ванчо Михајлов“. Министерството не е институција која може да бара притвор за одредено осомничено лице. МВР единствено може да поднесе кривична пријава до обвинителството и тука завршува...

Спасовски: Не ги чекајте летните гужви за да извадите нов пасош

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски упати апел до граѓаните што поскоро да го продолжат рокот на истечените патни исправи за да не се соочат со гужви за време на летната туристичка сезона. „Упатувам апел до граѓаните уште сега да ги проверат своите патни исправи, ако имаат потреба да ги менуваат, тоа да го сторат сега, за да се избегнат...

Кобниот автобус поминал технички преглед во октомври, но не бил пријавен во базата на Министерството за транспорт

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вечерашната прес-конференција по повод автобуската несреќа што се случи во Бугарија, изјави дека на кобниот автобус-учесник во незгодата последна извршена проверка на техничката исправност му била направена на 5 октомври 2021 година. Тој рече дека првичните информации говорат оти во автобусот имало двајца возачи. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски изјави дека...

Тим од МВР ќе помага на бугарските колеги во истрагата за причините за автобуската несреќа, информираше Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше дека тим од МВР веќе се упатиле кон Бугарија, за да помогнат во истрагата за несреќата. „По телефонскиот разговор со мојот бугарски колега Бојко Рашков, тим на Министерството за внатрешни работи предводен од помошник директорот на униформирана полиција, а составен од претставници на Секторот за сообраќајната полиција и Одделот за криминалистичко-технички испитувања и...

Спасовски: Не се регистрирани никакви посериозни инциденти и поголеми нарушувања на изборниот процес

Во текот на денешниот ден не се регистрирани никакви посериозни инциденти и поголеми нарушувања на изборниот процес и на јавниот ред и мир во текот на вториот круг од гласањето, земајќи ги предвид досега пријавените случаи во МВР, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој рече дека граѓаните во текот на целиот изборен процес покажале што значи партнерскиот однос...

Спасовски: Изборите поминаа во мирна и фер атмосфера, граѓаните уште еднаш ја демонстрираа својата зрелост и одговорност

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција по затворањето на гласачките места на граѓаните им честиташе за изборниот ден, кој како што рече, минал во мирна и фер атмосфера, како што доликува на секоја демократска и слободна земја. „Од досега пријавените случаи, МВР нема регистрирано посериозни нарушувања на изборниот процес и на јавниот ред и мир во текот на...

Вистиномер: Оливер Илиевски не му е братучед на Оливер Спасовски

И покрај ветувањето за чиста кампања, оценуваме невистина искажана од ВМРО-ДПМНЕ за кандидатот за градоначалник од СДСМ за во Куманово, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што подолу ја пренесуваме во целост: Партијата ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ги кандидатите за градоначалници на СДСМ во повеќе градови, во соопштение до медиумите го тврди следното: Понудата на СДСМ за локалните избори е од лошо полошо. Братучедот...

Министерот Спасовски се вакцинираше против ковид-19 со кинеската вакцина „Синофарм“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се вакцинираше против ковид-19 со кинеската вакцина „Синофарм“, во Вакционалниот пункт во Куманово. „Тоа е граѓанска одговорност на секој граѓанин, имајќи предвид со што се соочивме со пандемијата со ковид-19. Навистина, само вакцинцијата и имунизацијата на населението може да помогне да ја победиме оваа болест,“ изјави Спасовски. Министерот изрази задоволството што граѓаните на Куманово имаат...

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

Врз основа на потпишан билатерален договор Обединетото Кралство е деветтата држава во која носителите на македонска возачка дозвола кои престојуваат на територијата на оваа држава не им е потребна меѓународна возачка дозвола, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот фејсбук-профил. -Имено, на носителите на македонска возачка дозвола кои имаат регулирано постојан престој на територијата на Англија, Велс и...

Пратениците не ја изгласаа интерпелацијата на министерот Оливер Спасовски

Со 11 гласа „за“ и 60 гласа „против“, Собранието на РСМ вечерва не ја прифати интерпелацијата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој ќе продолжи да ја извршува својата функција во владата на премиерот Зоран Заев.  Интерпелацијата беше поднесена од Алијансата за Албанците и Алтернатива поради бегството на Сашо Мијалков. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ уште претпладнево ја напуштија собраниската расправа...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската седница, за Спасовски интерпелацијата против него е чудна

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ја напушти собраниската седница на која се разгледува поднесената интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски од страна на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива поради бегството на Сашо Мијалков. Од ВМРО-ДПМНЕ се налутија поради тоа што собранискиот спикер Талат Џафери им соопшти дека не ја поднеле навреме листата со говорници, како што се предвидува во...

Спасовски: Кривична пријава за десет вработени во МВР кои овозможиле 214 лица од странство да добијат македонски пасош со лажен идентитет

Полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал  и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР во соработка со Јавен обвинител од ОЈО Скопје сузбија криминална група, чии членови- вработени во Управните служби на МВР, злоупотребувајќи ја службената положба издавале македонски патни исправи злоупотребувајќи туѓ идентитет, информираше министерот за внатрешни работи Оливер...

Етичкиот кодекс ќе се применува за сите функционери, вредноста на подароците ограничена до 20 евра

ГРЕКО дава позитивен коментар за измената на владината Уредба за примање подароци, подготвена од страна на мојот Кабинет и Министерството за финансии. Со оваа Уредба точно се пропишани процедурите за примање на протоколарни дарови од странски и домашни, физички и правни лица. Воедно, сумите за протоколарни подароци се ограничени на максимални 20 евра, посочи вицепремиерот за борба против корупцијата,...

Стартуваше полицискиот час, улиците беа речиси празни а граѓаните ја почитуваа забраната за движење

Синоќа од 22 часот стартуваше полицискиот час, а министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски направи увид на неколку полициски пунктови. „Полициските службеници од сите организациони единици на Министерството за внатрешни работи се на првата линија во битката за заштитата на здравјето и животот на сите наши граѓани. Согласно мерките донесени од Владата подготвено, плански и темелно постапуваме со една цел,...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи интерпелацијата на Спасовски во Собранието, СДСМ против

Откако албанската опозициска коалиција Алијанса на Албанците-Алтернатива вчера поднесе барање за гласање на доверба во Собранието за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска најголемите политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се изјаснија за гласањето за недоверба кое беше иницирано поради бегството на Сашо Мијалков. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека неговата партија ќе ја поддржи интерпелацијата на министерот Оливер...

Порталб: Многу прашања за бегството и враќањето на Мијалков останаа неодговорени

Не може, а да не кажеме дека ситуацијата остава лош впечаток, пред сè во однос на координацијата и комуникацијата на надлежните тела едни со други, како и во однос на квалитетот, точноста и конзистентноста на информациите споделени со јавноста. Вака Натали Петровска од Коалицијата „Сите за правично судење“ за Порталб.мк го искоментира случајот со изчезнувањето, а потоа и појавувањето на...

ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од Спасовски за бегството на Мијалков

ВМРО-ДПМНЕ бараат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да поднесе оставка поради бегството на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет во случајот „Таргет - Тврдина“ за незаконско прислушување на десетици илјади граѓани токму во време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. „Доколку Спасовски знаел дека Мијалков ќе бега, зошто не ги преземал сите неопходни мерки против негово бегство?! Зошто...

На конкурсот на МВР за 600 полициски службеници се пријавиле 2.964 кандидати

Центар за обука Идризово, фото: МВР
На објавениот конкурс на Министерството за внатрешни работи на крајот на декември 2020, за вработување на 600 полициски службеници, се пријавиле 2.964 кандидати, од кои 2.365 се мажи. Поради големиот интерес, ќе се зголеми бројката на вработените за 10 отсто, односно ќе се вработат 660 лица. Тоа го соопшти министерот Оливер Спасовски, при денешната посета на Центарот за обука...

МВР: Во јануари за 56 отсто намален бројот на загинати лица во сообраќајки

Засилените контроли и акции на Министерството за внатрешни работи за подобрување на безбедноста во сообраќајот, а пред сѐ, со цел за намалување на бројот на сообраќајни незгоди, покажуваат резултати. „Граѓаните се подисциплинирани во почитувањето на сообраќајните правила и прописи, што резултира со намалување на бројот на сообраќајните незгоди, особено оние со потешки последици. Во јануари 2021 имаме намалување на жртвите...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...