Патарини: Кај нас грабеж, во соседството попуст за редовните возачи (инфографик)

Македонија е една од ретките балкански земји каде што не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина. Така, возачите што секојдневно патуваат од Тетово, Велес, Куманово, Гостивар или Гевгелија за Скопје треба да платат и по неколку пати повисока цена...

„Вграденото“ дрво во кафулето се исуши – не се знае кој е надлежен, Градот или Центар

Се исуши уште едно од забетонираните дрвја во градот, на улица Македонија, буквално вградено во затворената тераса на кафуле и едно од 800 евидентирани...

Регулаторна најавува дека в понеделник поголемата маржа ќе ги намали цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика во новата методологија за пресметка на цените на нафтените деривати ја зголеми малопродажната маржа од сегашната 3,2 на 4,6 денари...

Полицијата повторно интервенираше во преполниот автобус Скопје – Гостивар

Се повторува историјата на преоптоварените автобуси. Автобус на "Еуро турист" - Гостивар, денеска повторно качил 15 патници повеќе од дозволениот број, кои патуваа од...

Кандидатите за Агенцијата за национална безбедност ќе мораат „доброволно“ на детектор за лаги

Доброволно полиграфско тестирање е задолжителен услов за вработување во новата Агенција за национална безбедност (АНБ), стои во Законот за Агенција за национална безбедност, што...

Започна корнењето на палмите во Охрид по препорака на УНЕСКО (галерија)

Една од препораките во извештајот кои ги добивме од УНЕСКО, а кој треба да биде разгледан на 43-та сесија на Комитетот за културно наследство...

Патарини: Кај нас грабеж, во соседството попуст за редовните возачи (инфографик)

Македонија е една од ретките балкански земји каде што не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина. Така, возачите што секојдневно патуваат...

Анѓушев: До крајот на мандатот на оваа влада, ќе се инвестира во Попова Шапка

На денешната прес-конференција, заменик-премиерот Анѓушев вети дека до крајот на мандатот на оваа влада ќе се знае судбината на Попова Шапка и ќе се...

Кандидатите за Агенцијата за национална безбедност ќе мораат „доброволно“ на детектор за лаги

Доброволно полиграфско тестирање е задолжителен услов за вработување во новата Агенција за национална безбедност (АНБ), стои во Законот за Агенција за национална безбедност, што...

За шест дена, 105 нови случаи на заразени со морбили

Во периодот од 17 до 23 мај, пријавени се вкупно 105 нови случаи на мали сипаници, а од нив, 81 отсто не се вакцинирани,...

За пет години за 100 отсто зголемен бројот на возила на дизел (инфографик)

Бројот на регистрирани моторни возила кои користат нафта односно дизел горива во периодот од 2012 до 2017 година пораснал од 118.109 на 233.381 возило,...

Видео Стории

video

Скопје, трамвај ти ќе видиш – можеби (видео + инфографик)

Доколку не се вложи во побрз јавен превоз во...
video

Подемот и падот на железницата – за три децении за 12 пати намалено патувањето со воз (видео)

Изблиците на неизмерна среќа кога се дочекува некој близок,...
video

Канцерогениот линдан од ОХИС 50 години метастазира, секоја власт го игнорира (видео)

Над 50.000 тони канцероген отров повеќе од половина век...

Најнови

„Вграденото“ дрво во кафулето се исуши – не се знае кој е надлежен, Градот или Центар

Се исуши уште едно од забетонираните дрвја во градот, на улица Македонија, буквално вградено во затворената тераса на кафуле и едно од 800 евидентирани од експертите од Шумарскиот Факултет во Скопје,...

Регулаторна најавува дека в понеделник поголемата маржа ќе ги намали цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика во новата методологија за пресметка на цените на нафтените деривати ја зголеми малопродажната маржа од сегашната 3,2 на 4,6 денари по литар и на тој начин направи...

Патарини: Кај нас грабеж, во соседството попуст за редовните возачи (инфографик)

Македонија е една од ретките балкански земји каде што не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина. Така, возачите што секојдневно патуваат од Тетово, Велес, Куманово, Гостивар или Гевгелија...

Полицијата повторно интервенираше во преполниот автобус Скопје – Гостивар

Се повторува историјата на преоптоварените автобуси. Автобус на "Еуро турист" - Гостивар, денеска повторно качил 15 патници повеќе од дозволениот број, кои патуваа од Скопје за Гостивар, пренесува „Порталб.мк.“ Според „Порталб.мк“, автобусот бил...

Анѓушев: До крајот на мандатот на оваа влада, ќе се инвестира во Попова Шапка

На денешната прес-конференција, заменик-премиерот Анѓушев вети дека до крајот на мандатот на оваа влада ќе се знае судбината на Попова Шапка и ќе се најде инвеститор за реализација на истата, извести...

Кандидатите за Агенцијата за национална безбедност ќе мораат „доброволно“ на детектор за лаги

Доброволно полиграфско тестирање е задолжителен услов за вработување во новата Агенција за национална безбедност (АНБ), стои во Законот за Агенција за национална безбедност, што Собранието го усвои вчера. Тестирањето на полиграф (детектор...

Визуелизации

Патарини: Кај нас грабеж, во соседството попуст за редовните возачи (инфографик)

Македонија е една од ретките балкански земји каде што не е воведена месечна или годишна карта за плаќање патарина. Така, возачите што секојдневно патуваат од...

На 8 црни точки на патиштата ќе се работи на подобрување на безбедноста (инфографик)

Јавното претпријатие за државни патишта ќе инвестира во подобрување на безбедноста во сообраќајот на 8 црни точки на македонските патишта. За да се намали ризикот...

Скопје, трамвај ти ќе видиш – можеби (видео + инфографик)

Доколку не се вложи во побрз јавен превоз во најскоро време, македонскиот главен град во наредната деценија ќе прерасне во неподносливо место за живеење со...