!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Манчевски: На Хан нема што да му кажеме, а што тој веќе не го знае


Скопје, 19 март, 2017 - 11:22 (META) 

Консултациите помеѓу СДСМ и партии кои ги дадоа своите потписи за мандатар на новата влада да биде Зоран Заев, сè уште се во тек, и утре, а најдоцна до вторник треба да биде познато кој ќе биде предлогот за нов претседател на Собранието, вели потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски за „Телевизија 24“.

– Верувам дека до почетокот на консултатината седница, односно состанокот за кооридинација на Собранието ќе го имаме постигнао и овој договор. Неколку варијанти се во игра, за кои сакаме да се одлучиме откако ќе видиме што всушност е вистинсксата намера од ова неодговорно и крајно безобразно однесување на ВМРО-ДПМНЕ и на Трајко Вељаноски – вели Манчевски.

Во врска со обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека со иницијативата за свикување на собраниска седница за избор на претседател се реализира платформата на албанските партии, Маневски вели дека за СДСМ повеќе не постои „тиранска платформа“, не постои повеќе ниту програма на СДСМ, туку постои предлог-програма за влада и дека Уставот и унитарниот карактер на државата не се во опасност. Сè друго, додава тој, се шпекулации кои се дел од црната и негативна кампања на Никола Груевски.

Прашан дали е можно одолговлекување на седницата на Собранието, тој вели дека со ВМРО-ДПМНЕ е сè можно.

– Подготвени сме на сè и подготвен сме да ги пресретнеме сите тие мрачни сценарија да не се случат. Се надевам дека разумот ќе надвладе и кај нив и ќе дозволат она што е основен демократски принцип, мнозинството во Собранието да може да ја формира влада. Верувам дека нашите граѓани ќе бидат доволно силни, мудри и спокојни за ова да го направиме на мирен начин – вели Манчевски.

Манчевски вели дека СДСМ и неговите партнери се подготвени и во случај претседателот Ѓорге Иванов да не се премисли и повторно да одбие да го даде мандатот на Заев за состав на влада.

– И ова е едно сценарио што лебди во воздухот подолг временски период. Ние како СДСМ и заедно со другите партнери сме подготвени за ова сценарио. Сепак, она што ќе го каже Иванов и неговиот ментор Груевски воопшто не значи дека е така. Сè што кажаа во претходните две години испадна обратно – вели потпретседателот на СДСМ.

За тоа дали СДСМ, како и ВМРО-ДПМНЕ, ќе испорача некакви барања до еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Македонија, Манчевски вели дека тие како партија нема да кажат ништо што досега не го кажале.

– Имаме јасно изразена волја од мнозинството граѓани и мнозинството во Собранието треба да ја формира новата влада. Не треба ние ништо да им кажеме ним, самата ЕУ во последниот извештај ја категоризираше Македонија како заробена држава. Македонија се ослободи на минатите избори, а сега е во заложништво, само на еден единствен човек, а тоа е Никола Груевски. Многу бргу ќе дојде денот кога ќе се состане Собрането, ќе се избере претседател на Собранието и Македонија ќе добие нова демократска влада – заклучува Манчевски.


СДСМ: Вељаноски безобразно одолговлекува и си поигрува со волјата на граѓаните


Скопје, 17 март, 2017 - 16:32 (META) 

Одлуката на Трајко Велјаноски да не свика веднаш координација и продолжување на конститутивната седница е уште една потврда за тоа дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ги интересира само личниот интерес и ништо друго, реагираат од СДСМ.

„Објаснувањето на Велјаноски дека граѓаните на Македонија треба да чекаат Илија Димовски да се врати од пат, за да се одржи продолжението на конститутивната седница, е безобразно и несовесно поигрување со волјата на граѓаните кои со месеци го чекаат формирањето на новата влада, како и понижување на Собранието“, велат од СДСМ.

Од партијата истакнуваат дека ако Димовски е на пат, може да го претставува негов заменик.

„По три месеци неработење, што му е друга обврска на Илија Димовски освен да е во Собранието кога има должност да ги извршува важните парламентарни обврски. Неодговорното однесување на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ е уште еден доказ дека тие воопшто не водат сметка за интересот на граѓаните и тоа ќе заврши многу бргу“, стои во соопштението и се додава дека демократските процеси се незапирливи.


Вељаноски за вторник закажа координативна средба во Собранието


Скопје, 17 март, 2017 - 15:31 (META) 

Откако СДСМ достави инцијатива со 67 потписи за продолжување на конститутивната седница на Собранието, поранешниот претседател на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, закажа координативна средба во вторник, во 12 часот.

„Денеска во Собранието на Република Македонија ми беше доставено барање од 67 пратеници за закажување на продолжение на конститутивната седница на деветтиот парламентарен состав, почната и прекината на 30 декември 2016 година. Од тие причини, а по извршените консултации со овластените претставници на политичките партии застапени во парламентот, закажав координативна средба за вторник, 21 март 2017 година, во 12 часот“, се вели во соопштението од кабинетот на Вељаноски.

Од кабинетот на досегашниот спикер велат дека на координативната средба треба да биде утврден предлогот за состав на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, кој ќе послужи како основа за закажување на продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.


Вељаноски: СЈО со одлуката за „Пуч“ потврди дека е партиски разгранок на СДСМ


Скопје, 18 јануари, 2017 - 16:29 (META) 

Со денешната одлука за повлекување на обвинението за случајот „Пуч“, СЈО потврди е партиски разгранок на СДСМ/Сорос, изјави денеска на прес-конференција актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Тој истакна дека Јанева „не е обвинител кој работи независно туку по наредбите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на нарачателите од странство“.

– Од денеска Јанева и Специјалното јавно обвинителство влегуваат во ново руво, а во одбрана на криминалот. Со денешната одлука Јанева застана зад Заев и зад Верушевски, кои дури се обидоа да ја заобиколат волјата на граѓаните и без избори да се дограбат до власта со објавување на креирани и монтирани материјали – рече Вељаноски.

Со денешната одлука, додаде Вељаноски, „СЈО целосно се делегитимира и се откажа од основната функција заради која е формирано“.

– Тоа потврди дека неговата задача не е расветлување на скандалот со прислушувањето, туку вклучување во политичката битка. Немаме дилеми дека СЈО е партиски разгранок на СДСМ – рече Вељаноски.


Собранието не избра претседател, само ги верификуваше мандатите на пратениците


Скопје, 30 декември, 2016 - 15:47 (META) 

Собранието попладнево ги верификуваше мандатите на сите 120 пратеници. По предлог на Верификационата комисија, „за“ гласаа 114 пратеници, а ниту еден против или воздржан.

– Врз основа на извештајот на Државната изборна комисија (ДИК) за изборите одржани на 11 декември, комисијата констатира дека нема основа за оспорување на верификацијата на мандатите на 120 пратеници. Верификационата комисија му предалага на Собранието да ги верифицира мандатите на пратениците во Собранието на РМ – рече Владимир Ѓорчев.

Пред гласањето, пратеникот Ибрахим Зекирија од Беса го повика Собранието да не го верификува мандадот на Јохан Трчуловски од ВМРО-ДПМНЕ, поради тоа што беше осуден од Хашкиот трибунал за злосторства врз албанско население во 2001 година. Зекирија не го посочи со име Трчуловски, но јасно алудираше на кого мисли.

– Јас сум загрижен што денеска во Собранието станува пратеник некој што од Хашкиот суд беше осуден за злосторства кон албанските цивили во 2001 година. Тие беа мои соселани во Љуботен. Го повикувам Собранието да не го верификува мандатот на овој пратеник – рече Зекирија.

На ова реагираа претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, кој претседаваше со конститутивната седница, и Илија Димовски, двајцата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Вељаноски рече дека треба да има деловнички или законски причини за некому од пратениците да не му биде верификуван мандатот, а не врз основа на тоа дали некој некому се допаѓа или не.

– Изборната кампања, кога можеа да се даваат разни квалификации, заврши. Собранието и пратениците треба да работат конструктивно. Ако правиме список кој кому не му се доаѓа, тој би бил многу долг – рече пратеникот Димовски.

Иако беше најавена како точка на дневниот ред, Собранието на денешната седница не го избра новиот претседател и потпретседателите на законодавниот дом бидејќи, како што рече Вељаноски, сè уште нема предлог од десетмина пратеници за нов спикер и за негови заменици.

Вељаноски ја прекина денешната седница, а следната, кога треба да биде избран новниот претседател на Собранието, ќе биде закажана дополнително, кога ќе се создадат деловнички услови за тоа.


Новото Собрание ја почна конститутивната седница


Скопје, 30 декември, 2016 - 14:16 (META) 

Избраните пратеници денеска во 13 часот се собраа на конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија. Седницата ја отвори и со неа претседава претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, кој за свои заменици ги назначи пратениците Стојан Миланов и Јусуф Хасани.

По прозивката на пратениците, беше констатирано дека на седницата се присутни 118 од вкупно 120 избрани пратеници. На седницата единствено не се присутни двајцата пратеници на ДПА, Мендух Тачи и Бардуљ Даути.

Оливер Спасовски од СДСМ реагираше процедурално, посочувајчќи дека според пратеничката група на СДСМ, седницата треба да ја води највозрасниот пратеник, а не Вељаноски. Тој се повика на практиката од конституирањето на претходните два парлементарни состави, во 2011 и во 2014 година, нагласувајќи дека со нив не претседавал Вељаноски, туку највозрасниот пратеник.

На ова Вељаноски кусо реплицираше дека практиката и деловникот се две различни работи и дека предност има деловникот.

По ова пратениците го изгласаа составот на Верификационата комисија, за чиј претседател е избран Владимир Ѓорчев, а членови се Петре Шилегов, Фадил Зендели, Реџаиљ Измаили и Шурије Рашиди.

Вељаноски даде пауза за да може комисијата да го подготви извештајот за верификација на мандатите на пратениците.


Денеска ќе се конституира деветтиот собраниски состав


Скопје, 30 декември, 2016 - 9:53 (META) 

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот ќе ја одржи конститутивната седница на новиот состав, на која треба да бидат верифицирани мандатите на новоизбраните пратеници и да биде избран новиот претседател на законодавниот дом.

Конститутивната седница во средата ја свика претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, веднаш откако Државната изборна комисија (ДИК) им ги врачи уверенијата на кандидатите што освоија пратенички места на предвремените парламентарни избори на 11 декември.

Избор на претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието на Република Македонија, верификација на мандатите на пратениците во Собранието на Република Македонија, избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија, избор на претседател на Собранието на Република Македонија се на дневниот ред на денешната седница, соопштија од Собранието.

Политичките партии што освоија мандати вчера одржаа координативна средба со Вељаноски, околу деталите за денешната конститутивна седница.

По средбата, генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, го оспори планот со седницата да претседава собранискиот спикер во заминување, Трајко Вељаноски. Спасовски, повикувајќи се на деловникот на Собранието, рече дека со конститутивната седница треба да претседава најстариот меѓу избраните пратеници (Бранко Маноиловски од ДУИ, н.з.), а не Вељаноски.

Новиот деветти собраниски состав ќе има 120 пратеници и нема да има пратеници од дијаспората поради недоволниот број освоени гласови од кандидатите.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.


Спасовски: Најстариот пратеник треба да ја води конститутивната седница, не Вељаноски


Скопје, 29 декември, 2016 - 18:23 (META) 

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, планира да ја води конститутивната седница, што е спротивно на Деловникот и на собраниската практика, бидејќи најстариот пратеник претседава со конститутивната седница, вели генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по работната средба што партиите ја имале кај досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Во соопштението на СДСМ се вели дека на средбата се договарале деталите околу конститутивната седница на Собранието која треба да се одржи утре, во 13 часот.

– Бевме информирани дека Трајко Вељаноски сега е пратеник и затоа сметаме дека конститутивната седница треба да ја води најстариот меѓу пратениците. Но, тоа покажува како ВМРО-ДПМНЕ планира да ја води утрешната седница, која треба да биде конститутивна и која треба да тече врз нормите кои се пропишани, без никакво насилство – вели Спасовски.


Вељаноски за петок ја закажа конститутивната седница на Собранието


Скопје, 28 декември, 2016 - 17:22 (META) 

Претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, за петок во 13 часот ја закажа и ќе претседава со конститутивната седница на новиот собраниски состав.

„Врз основа на член 63 од Уставот на Република Македонија, кој предвидува дека новоизбраното Собрание се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена од одржаните избори и конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав, Вељаноски ја закажа конститутивната седница на деветтиот парламентарен состав за петок, 30 декември 2016 година, во 13 часот“, стои во соопштението од кабинетот на Вељаноски, испратено доцна попладнево.

Државната изборна комисија денеска на овластените претставници на политичките партии им ги врачи уверенијата за добиените пратенички мандати.

Новиот деветти собраниски состав ќе има 120 пратеници, а нема да има пратеници од дијаспората поради недоволниот број на освоени гласови од кандидатите.

Претседавачот со првата седница (Трајко Вељаноски, н.з.) од избраните пратеници треба да назначи двајца, кои по потреба ќе го заменуваат во претседавањето со седницата, а потоа со прозивка треба да го утврдува бројот на присутните избрани пратеници.

Собранието може да се конституира ако на седницата присуствуваат мнозинството избрани пратеници, а откако ќе се утврди кворумот, се избираат претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието, кои ќе ги верифицираат мандатите на пратениците.


Не Мухиќ, туку пратеникот Маноиловски од ДУИ може да ја закаже првата седница


Скопје, 21 декември, 2016 - 14:11 (META) 

Универзитетскиот професор Ферид Мухиќ, сепак, не е најстариот пратеник во новиот неофицијален собраниски состав, туку тоа е пратеникот од кандидатската листа на ДУИ, во шестата изборна единица, Бранко Маноиловски.

Според податоците што можат да се најдат на интернет, на „Википедија“ за Маноиловски, односно Бранко Манојловски како што е заведен таму, поради што настана и конфузија при проверката на новите пратеници, тој е роден на 19 август 1941 година во селото Кичинице, во горнореканскиот крај, и има 75 години. Професорот Ферид Мухиќ, пак, е две години помлад од Маноиловски, односно е роден во 1943 и има 73 години.

Ова значи дека доколку претседателот во заминување на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, од некоја причина одбие да го свика новиот собраниски состав, тогаш таа чест ќе му припадне не на Мухиќ од Колацијата предводена од СДСМ, туку на Бранко Маноиловски од ДУИ.

Инаку, и професорот Мухиќ, со кого денеска разговаравме телефонски, мислеше дека тој е највозрасниот пратеник во новото Собрание.

– Јас искрено се надевам дека Трајко Вељаноски ќе прифати и ќе ја свика седницата. Тоа не е некоја трајна и значајна функција, туку просто произлегува од деловникот на Собранието, според која ако претседателот во заминување не ја свика седницата, тоа да биде најстариот пратеник и доколку тоа биде случај, како најстар пратеник ја имам таа чест и ќе ја закажам – ни изјави Мухиќ.

Инаку, откако Управниот суд ја уважи тужбата на СДСМ и го поништи гласањето на избиричкото место 2011 во Теарце, на 25 декември, со одлука на Државната изборна комисија (ДИК), треба да има прегласување на ова гласачко место.

На почетокот на неделава, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, соопшти дека извршниот комитет на партијата донел одлука, меѓу другото, и да не учествува и да не ги признае резултатите од евентуалното прегласување.

Сепак, по прегласувањето, ДИК треба да излезе со конечните резултати од предвремените парламентарни избори, а тоа ќе биде најверојатно на средината од следната недела. На 31 декември, пак, треба да биде свикано новото собрание, односно најдоцна 20 дена од одржаните избори, кои во случајот беа на 11 декември.

Според членот 63 од Уставот, „конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав“ (Трајко Вељаноски, н.з.), а „доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на дваесет и првиот ден од денот на завршувањето на изборите“, што во конкретниот случај би било на првиот ден од новата година.

Членот 9 од Деловникот на Собранието, околу свикувањето на конститутивната седница, вели дека доколку првата седница на Собранието не ја свика претседателот на заминување, седницата се одржува на дваесет и првиот ден од завршувањето на изборите, во 10 часот, а ја свикува најстариот по години избран пратеник“, односно, во конкретниот случај, Бранко Маноиловски.

„Ако и тој одбие да ја свика, тоа право преминува редоследно на наредниот по години избран пратеник, (Ферид Мухиќ, н.з.) сè до избраниот пратеник што ќе се согласи да ја свика првата седница“, се додава во ставот 1 од членот 9 на Деловникот на Собранието.