fbpx

Кривичниот суд ги отфрли барањата за амнестија во случајот „Организатори на 27 април“

Претседателот на Судечкиот совет, судијата Илија Трпков на рочиштето изјави дека по барањето на одбраната на обвинетите за примена на Законот за амнестија од 2018 година и по добиеното мислење на Јавниот обвинител, донел одлука со која барањето се отфрла како неосновано

-

Основниот кривичен суд од Скопје денеска го отфрли барањето за амнестија на обвинетите лица во случајот „Организатори на 27 април“. Барањето за амнестија го поднесоа поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, ексминистрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески и бившиот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски.

Претседателот на Судечкиот совет, судијата Илија Трпков на рочиштето изјави дека по барањето на одбраната на обвинетите за примена на Законот за амнестија од 2018 година и по добиеното мислење на Јавниот обвинител, донел одлука со која барањето се отфрла како неосновано.

Барањата за амнестија од обвинетите беа поднесени на почетокот на повторениот судски процес, во кој тие се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Повторениот судски процес доаѓа откако Апелацискиот суд во Скопје во април годинава ја укина првостепената пресуда на Основниот кривичен суд, а предметот го врати на повторно судење.

Со првичната пресуда од Основниот кривичен суд во Скопје за делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на шест и пол години казна затвор беше осуден Трајко Вељаноски, на по шест години и три месеци беа осудени Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, додека Владимир Атанасовски доби шест години затворска казна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....